Centar za mirovne studije nakon presude u slučaju male Madine: 'Tražimo smjene ministra i vrha MUP-a'

Centar za mirovne studije (CMS) i udruga Are You Syrious održali su presicu

FOTO: Screenshot N1

Europski sud za ljudska prava (ECHR) jučer je presudio da je Hrvatska prekršila članak Europske konvencije o pravu na život ne provođenjem učinkovite istrage oko smrti Madine Hussiny, šestogodišnje djevojčice iz Afganistana. Odluka suda u Strasbourgu donesena je gotovo četiri godine nakon što je vlak naletio na malenu Madinu na teritoriju Srbije, blizu granice s Hrvatskom.

Nadalje, sud je odlučio da je prekršen članak koji govori o zabrani nehumanog i ponižavajućeg tretmana prema djeci iz obitelji Hussiny. Odlučeno je i kako je prekršena zabrana kolektivnog izbacivanja stranih državljana u odnosu na Madininu majku i njenih petero djece, te da je država ograničavala pristup obitelji njenoj odvjetnici. Sud je odredio da Hrvatska obitelji preminule Madine mora platiti 40.000 eura odštete i 16.700 eura sudskih troškova.

Centar za mirovne studije (CMS) i udruga Are You Syrious presudu su nazvali sramotom za Hrvatsku i Vladu, a ne samo za policiju. Osim pronalaska izravnih počinitelja očekuju da premijer Andrej Plenković smjeni vrh MUP-a, koje vide kao odgovorne za Madininu smrt – glavnog ravnatelja policije Nikole Miline, načelnika granične policije Zorana Ničena, ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića te državne tajnice u Ministarstvu Terezije Gras.

‘Nijedna presuda neće dijete vratiti u život’

Sara Kekuš iz CMS-a je rekla kako smjenu Miline i Ničena traže zbog zapovjedne odgovornosti, smjenu Božinovića i Gras zbog političke odgovornosti – zbog “pritiska na aktiviste i blokiranja međunarodnih neovisnih istraga”. “Ovim se ljudima ne može dopustiti da svu krivnju svale na ljude najniže u hijerarhiji policije”, kazala je Kekuš.

Kekuš je ustvrdila kako u prilog njihovom zahtjevu za smjenu ide presuda ECHR-a prema kojoj je Hrvatska odgovorna za povredu prava na život, povredu zabrane mučenja i nečovječnog postupanja, zabranu kolektivnog protjerivanja i pravo na pojedinačni zahtjev. “Madina Hussiny i njezina obitelj od najvišeg suda za ljudska prava time su priznati kao žrtve nezakonitog protjerivanja koje je za posljedicu imalo gubitak života šestogodišnje djevojčice prije gotovo točno četiri godine”, rekla je Kekuš.

Nadovezala se Tajana Tadić iz Are You Syrious. “Nijedna presuda niti jedna novčana naknada neće ovo dijete vratiti u život, ali osjećamo barem malu zadovoljštinu u odnosu na ono što smo obećali obitelji male Madine u nadi da se ovo više nikada neće dogoditi”, rekla je. I Tadić i Kekuš su napomenule kako je policija aktiviste CMS-a i udruge Are You Syrious zvala na obavjesne razgovore te da su ih time htjeli zastrašiti i ušutkati, jer su pružali podršku Madininoj obitelji.