Cerar je ipak, iako je tvrdio da neće, došao u Zagreb i danas se sastaje s Plenkovićem. Izvukli smo bitno o slučaju

Dvojica premijera razgovarat će o arbitraži i granici

12.07.2017., Ljubljana, Slovenija - Predsjednik Vlade Republike Hrvatske u radnom posjetu Republici Sloveniji na poziv slovenskog premijera Mire Cerara. Nakon sastanka odrzana je konferencija za medije. Photo:
FOTO: PIXSELL

Premijer Andrej Plenković sastat će se sa svojim slovenskim kolegom Mirom Cerarom danas u Zagrebu. Dvojica premijera razgovarat će o graničnom sporu i arbitražnoj presudi, a susret je ovoga vikenda napokon dogovoren, nakon što je Cerar već jednom otkazao susret Zagrebu i više puta govorio kako neće doći dok Hrvatska ne odluči prihvatiti arbitražnu odluku.

Nedavno se u cijelu situaciju aktivno uključila i Europska komisija koja je imenovala posrednika za rješavanje graničnog spora između Hrvatske i Slovenije. Izdvojili smo nekoliko bitnijih stvari koje su ključne za popratiti današnji susret.

1. Slovenija inzistira na arbitraži, Hrvatska to ne prihvaća

Dvojica državnika sastaju se u Banskim dvorima u 10.30, a očekuje se da će zajedničku izjavu dati oko 13 sati. Razgovarat će o arbitržanoj odluci na čijoj implementaciji Slovenija inzistira, dok je Hrvatska ne prihvaća. Upravo zbog toga odnosi dviju susjednih zemalja u zadnje vrijeme su se znatno pogoršali.

2. Hrvatska ne prihvaća arbitražu jer su Slovenci malo muljali

Hrvatska ne prihvaća odluku arbitražnog suda jer je odlukom Sabora 2015. izašla iz arbitraže. Odlučli su se na to nakon što je Večernji list u srpnju te godine objavio sporne snimke na kojima je razgovor slovenskog arbitra Jerneja Sokolec i slovenske predstavnice pred sudom Simone Drenik. Na snimkama se jasno čuju njihovi dogovri o lobiranju kod drugih arbitražnih sudaca, a između ostaloga i to da je već dogovoreno kako će najmanje dvije trećine Piranskog zaljeva pripasti Sloveniji.

3. Arbitražni sud odlučio da većina zaljeva pripada Sloveniji

Arbitražni sud za granični spor između Hrvatske i Slovenije odlučio je u lipnju kako većina Piranskog zaljeva, odnosno Savudrijske vale, pripada Sloveniji. Također, odlučeno je da Slovenija dobije doticaj svojih teritorijalnih voda i međunarodnog mora. Predsjednik arbitražnog suda Gilbert Guillame rekao je da će slovenski koridor do otvorenog mora – kroz hrvatske teritorijalne vode – biti širok 2,5 nautičke milje.

4. Hrvatska ne želi implementirati arbitražnu odluku

Hrvatska je od dana kada je donesena arbitražna odluka zauzela stav kako je neće priznati niti implementirati. To je poručio cijeli državni vrh na čelu s premijerom Andrejom Plenkovićem. Premijer je jučer ponovno kazao kako Hrvatska i Slovenija moraju naći “nekakav srednji put koji bi riješio pitanje granica”

“Ako pogledate samu arbitražnu presudu – ne govorim da ju prihvaćam niti da ona za nas ima neko pravno značenje, ali u mnogim aspektima kad je riječ o kopnenoj granici ona slijedi temeljno načelo koje je hrvatski pravni tim cijelo vrijeme zastupao, a to je katastarska granica”, kazao je Plenković.

5. Cerar nije htio doći u Zagreb

Slovenski premijer Cerar trebao je posjetiti Zagreb još 27. rujna, ali je otkazao posjet nakon što je Plenković u govoru na Općoj skupštini UN-a u New Yorku rekao da “kompromitacija nepristranosti ili neovisnosti međunarodnih arbitraža i sudova, kao što je bio slučaj u arbitražnom postupku između Hrvatske i Slovenije, čini njihove odluke pravno nevažećima i nije Hrvatskoj ostavila drugog izbora osim da se povuče iz arbitražnog procesa”.

Nakon toga Cerar je tvrdio da neće posjetiti Zagreb dok Hrvatska ne pristane razgovarati o provedbi arbitražne odluke, dok je Hrvatska ponavljala da je ne priznaje i da granice treba riješiti u bilateralnim pregovorima.

6. U sve se aktivno uključila Europska komisija

Prije otprilike mjesec dana i Europska komisija se aktivno uključila u rješavanje ove situacije. Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker zadužio je prvog potpredsjednika Fransa Timmermansa da posreduje u graničnom sporu između Hrvatske i Slovenije i on bi do kraja godine trebao posjetiti obje zemlje.

Europska komisija odmah je nakon objave arbitražne odluke zauzela stav kako bi bilo najbolje provesti arbitražnu odluku. Sada će Timmermans preuzeti zadaću da pronađe način na koji će to obaviti.

7. Cerarovi partneri upozorili premijera na oprez prilikom današnjeg posjeta

Cerar se u ponedjeljak, uoči današnjeg susreta s Plenkovićem, sastao sa svojim partnerima u Vladi. Predsjednik Socijalnih demokrata (SD) Dejan Židan i vođa Demokratske stranke umirovljenika (DESUS) Karl Erjavec, koji su obojica i potpredsjednici vlade, upozorili su ga na oprez i potrebu da inzistira na implementaciji arbitražne presude. Erjavec ga je otvoreno pozvao na oprez. “Nadam se da naš premijer neće ništa potpisati ili prihvaćati neke obveze jer s hrvatskom politikom imamo loša iskustva”, kazao je Erjavec ovoga ponedjeljka.