Češki premijer upozorava da bi zatvaranje granica zbog izbjeglica moglo izazvati novi rat na Balkanu

Balkanska sjećanja na ratove su itekako živa, smatra premijer Sobotka

A woman cries as she waits along with other migrants and refugees to cross the Greek-Macedonian border near the town of Gevgelija on December 3, 2015. 
Macedonia has restricted passage to northern Europe to only Syrians, Iraqis and Afghans who are considered war refugees. All other nationalities are deemed economic migrants and told to turn back. Over 1,500 people, mostly Indians, Moroccans, Bangladeshis and Pakistanis, are stuck on the border. / AFP / ARMEND NIMANI
FOTO: AFP

Češki premijer Bohuslav Sobotka izrazio je stav da bi zatvaranje granica na zapadnom Balkanu kao posljedicu zatvaranja njemačke granice za izbjeglice moglo obnoviti stare sukobe na Balkanu. U opširnom razgovoru za češki tjednik Respekt, Sobotka kaže da bi izbjeglički val preselio na Balkanski prostor te da zatvaranje granica nije dobar potez, javlja Blic.

“Jednostavno, Balkan još nije integriran, a sjećanja na ratove su tamo itekako svježa. Ne bude li Turska u stanju kontrolirati migracijske pritiske, u suradnji s Grčkom, rješenje vidim u dogovoru s Bugarskom, Makedonijom i Albanijom. Treba pružiti im maksimalnu pomoć i započeti reguliranje migracija na njihovim granicama”, izjavio je Sobotka.

Sastanak premijera Višegradske skupine

Europska unija bi takvim potezom izvršila dodatni pritisak na Grčku da bolje surađuje s Turskom u kontroli izbjegličkog vala. O takozvanom planu B gdje bi EU postavila prepreke izbjeglicama na južnoj granici Makedonije i Bugarske, premijeri Višegradske skupine raspravljat će na izvanrednom sastanku u Pragu 15. veljače. Čelnici Češke, Slovačke, Mađarske i Poljske, članica Višegradske skupine, žele zajednički predložiti plan Europskoj komisiji.

“Očuvanje Schengenskog prostora nije u interesu samo Višegradske skupine već i zemalja kao što su Njemačka, Francuska i Nizozemska. Nijedna od tih zemalja nije najavila da želi uvesti neke mjere koje bi mogle značiti razbijanje Schengena. Niz zemalja, uključujući i nas, pojačava patrole na granicama, ali nitko ne planira razbijati Schengen”, kaže češki premijer.

Češka kao tranzicijska zemlja

U situaciji da Njemačka zatvori granicu, Sobotka smatra da ne postoji izravna opasnost da Češka postane tranzicijska zemlja. “Granicu bi odmah zatvorila i Austrija. Budući da Mađarska već ima ogradu na granici, a Slovačka je sprema poduzeti vrlo oštre mjere sigurnosti, vjerojatno bi skrenuli tok izbjeglica. Djelomično bi se zaustavio, a djelomično bi se zatvarale granice pojedinih balkanskih država”, rekao je Sobotka.

Češki premijer ponovno je kritizirao predsjednika Češke Miloša Zemana da bespotrebno sije paniku i strah od izbjeglica i svih muslimana te time izaziva podjele u društvu. Sobotka je uvjeren da Zeman priprema plodno tlo za slijedeći mandat na mjestu predsjednika Češke.

Izbjeglice u koštano brašno

“Sve ide u smjeru pojačavanja tenzija u društvu. Zeman koristi strah koji ljudi logično imaju od Islamske države, terorista i nemogućnosti rješavanja migracijske krize”, smatra Sobotka. Premijer Češke uvjeren je da je najdublje podjele u društvu izazvao češki predsjednik kada je na godišnjicu Plišane revolucije 17. studenog stao uz čelnika Bloka protiv Islama Martina Konvičke. Konvička je svojevremeno pozvao sunarodnjake da izbjeglice pretvore u koštano brašno, prenosi Blic.