Četiri čudnovate teze po kojima je Vladimir Putin revidirao noviju rusku povijest (a sad su službeni stav Kremlja)

Od Hitlera, ruske invazije na Čehoslovačku 1968. i oružane aneksije Krima

FOTO: AFP/AFP

Novi ruski film o događajima iz 1968. u Čehoslovačkoj oživio je optužbe da Kremlj mijenja povijesne činjenice kako bi opravdali neke ruske kontroverzne akcije i politike, piše Business Insider. Ovo su neki od Putinovih novih tretmana povijesti.

1. Dobro je da smo skršili ‘Praško proljeće’

Ruski film slavi sovjetsku invaziju na Čehoslovačku 1968. godine što je izazvalo bijes Čeha i Slovaka. “Varšavski pakt: otkrivene stranice” koji se emitirao na ruskoj državnoj televiziji 23. svibnja opravdava oružani obračun s pokretom “Praško proljeće” i tvrdi kako su vojnici Varšavskog pakta poslani u Čehoslovačku kako bi zaštitili svoje građane od prijetnje NATO-a.

Slovačko ministarstvo vanjskih poslova optužilo je Rusiju za “pokušaj ponovnog pisanja povijesti i krivotvorenje povijesne istine o ovom mračnu dijelu slovačke povijesti”.

2. Pakt Molotova i Ribbentropa bio je opravdan

Vladimir Putin je izazvao zgražanje diljem Europe prošle godine, tvrdeći da ne postoji ništa loše o paktu o nenapadanju između SSSR-a i nacističke Njemačke. “Što je loše u tome da se Sovjetski Savez nije htio boriti”, pitao je Putin povjesničare u Moskvi.

Prošlog mjeseca, Putin je ponovno branio taj sporazum na konferenciji za novinare s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, kada je kazao da je “Sovjetski Savez potpisao taj sporazum kada su shvatili da su ostavljeni jedan na jedan s Hitlerovom njemačkom”.

3. Hitler je mogao biti najveći političar u povijesti

“Treba razlikovati Hitlera prije 1939. i Hitlera nakon 1939., i razdvojiti žito od kukolja”, pisao je u Izvestiji, ruskom provladinom listu. Autor tog članka, Andranik Migranyan davao je Hitleru zasluge za ujedinjenje Njemačke, Austrije i Sudeta “bez prolivene jedne kapi krvi”.

“Da je Hitler stao na tome, ostao bi zapamćen u povijesti kao jedan od najvećih političara”, kaže Migranyan.

4. Putinu je Krim sveto mjesto ruske civilizacije

Ruski predsjednik Vladimir Putin brani aneksiju Krima prikazujući taj poluotok kao kolijevku ruske civilizacije. U prosincu prošle godine, rekao je kako je Krim imao “ogroman civilizacijski i sakralni značaja za Rusiju, kao Sveto brdo u Jeruzalemu za one koji ispovijedaju islam i judaizam.

Smatra se da je Kijevska Rus, iz devetog stoljeća, bila temelj i za rusku i za ukrajinsku državu.