Četiri dana nakon napada Belgija živi u strahu, a ovo su najnoviji događaji

Zračna luka bit će zatvorena sve do utorka

Bruxelles
FOTO: AFP

U napadima bombaša samoubojica u zračnoj luci i na stanici podzemne željeznice u središtu Bruxsellesa u utorak je poginula 31 osoba, a 300 ih je ranjeno. Dugoročne posljedice tek će se osjetiti, a istražitelji su došli do sablaznih spoznaja. Postoji velika šansa da su ekstremisti koji su se raznijeli u centru Bruxsellesa htjeli zapravo napasti nuklearnu elektranu.

Stručnjaci zaposleni u zračnoj luci tek su dobili mogućnost da procijene u kakvom je stanju zgrada, a policijski istražitelji pokušavaju rasplesti čvrstu mrežu terorista koji su odgovorni za napade u i Belgiji i Francuskoj. Zbog istraga koje su u tijeku službenih informacija postoji iznimno malo, donosimo četiri najnovije stvari vezane uz napade u Bruxsellesu.

1. Uhićen čovjek sa šeširom s aerodroma?

covjek u sesiru
Snimka nadzorne kamere

Belgijski federalni tužitelj podigli su dvije optužnice vezane uz napade koji su se dogodili u utorak. Tužitelj je potvrdio da je protiv Faycala C. podignuta optužnica zbog sumnje da je pripadao terorističkoj skupini, sudjelovao u ubojstvima motiviranima terorizmom, te pokušajima ubojstava motiviranih terorizmom, piše The Guardian.

Fayçal C. je uhićen u četvrtak uvečer u Bruxsellesu dok je stajao ispred tužieljeva ureda u centru grada. Nakon toga uslijedila je premetačina njegova stana. Mediji su počeli nagađati kako je upravo on “čovjek sa šeširom” kojeg su nadzorne kamere snimile prije napada. No, ti navodi nisu službeno potvrđeni. Drugi uhićenik Aboubakar A. uhićen je također u četvrtak uvečer, u odvojenoj akciji na drugom dijelu grada.

Belgijska policija i u petak je uhitila nekoliko osumnjičenih, ovog puta za neuspjeli bombaški napad u Parizu. Rabah N. optužen je za sudjelovanje u terorističkim aktivnostima. Muškarac koji je upucan i uhićen na stanici Schaerbeek u Bruxsellesu, u petak, zadržan je iduća 24 sata radi ispitivanja.

2. Ubijen zaštitar belgijske nuklearne elektrane

Samo dva dana nakon napada na zračnu luku i podzemnu željeznicu u Bruxellesu ubijen je zaštitar koji je radio za belgijsku nuklearnu elektranu, a njegova propusnica je ukradena, piše Business insider. Prema pisanju tamošeg dnevnika propusnica ubijenog zaštitara je poništena, istog trena kada je otkriveno da je ukradena. Nuklearka se nalazi u dijelu Belgije Charleroi.

Glasnogovornica policije izjavila je da ne može komentirati taj slučaj zbog istrage koja je u tijeku. Takve su izjave samo još više učvrstile strah koji je obuzeo građane. Još u četvrtak belgijske su novine Derniere Heure objavile kako su bombaši samoubojice isprva htjeli napasti nuklearnu elektranu. Zbog niza uhićenja sumnjivih radikala bili su prisiljeni ubrzati svoj plan i umjesto neuklearke napasti glavni grad Belgije.

Krajem prošle godine policijski istražitelji otkrili su video snimke nastale u pračenju čovjeka koji je zadužen za belgijski istraživački nuklearni program. Video je pronađen pretresom jednog stana nakon napada na Pariz 13. studenoga u kojem je ubijeno 130 ljudi.

3. Zračna luka u Bruxellesu otvara se tek u utorak

Zračna luka Bruxelles – Zaventem ostat će zatvorena do ponedjeljka, uključujući cijeli taj dan. Njeno djelomično otvaranje očekuje se u utorak, objavila je u subotu tvrtka Brussels Airport, piše BBC. “Istrage povezane s kaznenim sudstvom na terminalu su završene” objavili su rukovoditelji zračne luke, no promet putnika ne može se dozvoliti prije utorka 29. ožujka.

U ranijem priopćenju objavili su kako će aerodrom biti zatvoren do nedjelje, uključujući taj cijeli dan. Glasnogovornica je izjavila kako je još prerano da izračunaju ukupni financijski gubitak. Malena skupina inžinjera zaposlenih u Brussels Airportu tek je u petak dobila dopuštenje za ulazak u zgradu terminala, prvi put nakon napada.

Njihov zadatak je da procijene štetu i stabilnost same zgrade. Vodstvo zračne luke ugradit će nove sigurnosne mjere. Mjesta za check-in pretrpjela su velika oštećenja u npadau.

4. Najtraženiji Sirijac odgovoran za napade u Parizu i Bruxsellesu

Naim
Naim al Hamed Screenshot CNN

Naim al Hamed u dosjeu francuskih istražitelja opisan je kao vrlo opasan i vjerojatno naoružan. Spis o ovom 28-godišnjaku žurno je poslan svim sigurnosnim službama u Europi samo dva sata nakon napada u glavnom gradu Belgije, piše CNN. U dosjeu se uz Naima al Hameda spominju i dvojica napadača iz Bruxsellesa: Khalid Bakraoui i Najim Laachraoui.

CNN-ovi izvori tvrde da europske sigurnosne agencije al Hameda povezuju s oa napada, i onog u Francuskoj i onog u Belgiji. Za sada je poznato da je rođen 1. siječnja 1988. u Hami u Siriji, no istražitelji nisu sigurni jesu li ti podaci točni. Francuski Le Monde objavio je u petak kako je al Hamadov DNK pronađen u stanu u Bruxsellesu iz kojeg su trojica napadača izašla rano ujutro na dan napada. Belgijske vlasti nisu potvrdile tu informaciju.

5. Raspetljava se mreža terorista

Policija radi rekonstrukciju al Hamedovog kretanja posljednjih mjeseci kako bi došli do njegove veze sa Salehom Abdeslamom, jedinim preživjelim teroristom iz Pariza, koji je uhićen 18. ožujka. Smatra se da je Hamad stigao na grčki otok Leros, u izbjegličkom valu iz Sirije i Iraka.

Le Monde izvještava kako je moguće da je na otok stigao u rujnu 2015. Tada je na istom otoku zamijećen Abdelhamid Abaaoud, vođa napada u Parizu. Uhićeni Abdelsam razvozio je teroriste po Parizu u noći napada, a uhićen je u Bruxsellesu. S vođom pariških napada je 2010. godine uhićen zbog pokušaja pljačke.