Četvorica važnih kardinala su javno malo napali papu Franju zbog nekih njegovih progresivnih stavova

Među potpisnicima je kardinal Burke, gost Festivala tradicije u Zagrebu

This handout picture released by the Vatican press office shows Pope Francis (C) during the Divine Liturgy at the Apostolic Cathedral in Etchmiadzin, outside Yerevan, on June 26, 2016.  / AFP PHOTO / OSSERVATORE ROMANO / HO / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / OSSERVATORE ROMANO" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
FOTO: AFP

Četiri konzervativna kardinala Katoličke crkve u ponjedjeljak su, javnim pismom, doveli u pitanje dijelove nauka Pape Franje. Drugim riječima, optužili su papu da u dokumentu koji se bavi odnosima i obitelji, unosi zbunjenost u pogledu važnih moralnih pitanja, piše Reuters.

Jedan od potpisnika javnog pisma je i Raymond Leo Burke, američki kardinal koji je nedavno bio u Zagrebu u okviru Festivala tradicije i konzervativnih ideja, i inače čest kritičar Pape Franje. Ostala trojica kardinala su Nijemci Walter Brandmuller i Joachim Meisner te Carlo Caffarra iz Italije.

Strogost prema nesavršenim članovima zajednice

Ovom prilikom četiri su kardinala dovela u pitanje dokument na 260 stranica pod nazivom Amoris Leatitia kojim je Papa htio učiniti 1,2 milijarde pripadnika katoličke zajednice inkluzivnijima i manje sklonima osuđivanju. U dokumentu objavljenom u travnju, pozvao je Crkvu na manju strogost prema “nesavršenim” članovima zajednice, primjerice razvedenima, i i istaknuo da “nitko ne može osuđivan zauvijek”.

Papa Franjo i ranije je ulazio u sukobe s konzervativcima, zabrinutih da Rimokatolička Crkva počinje popuštati oko pitanja koja se tiču homoseksualnosti i razvoda te postaje više fokusirana na klimatske promjene i probleme ekonomske nejednakosti.

Većina njegovih kritičara fokusirana je na dio koji se odnosi na punu reintegraciju razvedenih članova crkvene zajednice koji su nakon razvoda stupili u drugi, građanski brak. Prema crkvenim zakonima, te osobe ne mogu primiti svetu pričest osim ako se ne suzdrže od seksa s novim partnerom, jer u očima Crkve njihov prvi crkveni brak je još uvijek na snazi, pa se smatra da te osobe žive u grijehu preljuba.

Progresivnija struja predlaže interni forum

Papa Franjo je stao na stranu progresivnijoj struji koja predlaže “interni forum” u kojem će svećenici i biskupi zajednički s uključenim pojedincima odlučivati o pojedinačnim slučajevima, odnosno razmotriti od slučaja do slučaja mogu li on ili ona biti ponovno integirani u zajednicu i primati pričest.

Četiri kardinala zatražili su od Pape da zauzme jasno stajalište o pet sumnji koje oni imaju u pogledu stavova iznesenih u Papinom dokumentu Amoris Leatitia i jasnokaže trebaju li ti stavovi zamijeniti nauk njegovih prethodnika.