Četiri stvari koje znamo o tajnovitoj Bilderberškoj skupini i jedna koju, čini se, nikad nećemo saznati

Ovu skupinu globalnih moćnika nerijetko nazivaju i svjetskom vladom

FOTO: Wikipedia

Moćna Bilderberška skupina dugo je bila predmet nagađanja, kao i kalkulacija da je ona zapravo svojevrsna svjetska vlada, budući da su njeni članovi najmoćniji političari i gospodarstvenici svijeta. U četvrtak će se njeni članovi ponovno okupiti; što mi zapravo znamo o tajnim međunarodnim susretima između visokopozicioniranih političara i šefova najjačih svjetskih tvrtki?

1. Znamo gdje se održavaju sastanci

Mjesto susreta je javno. Lani je izbor pao na danski glavni grad Kopenhagen, a ove će godine svjetski lideri boraviti u Interalpen-Hotel Tirolu u austrijskim Alpama (na slici).

2. Znamo tko se na njima okuplja

Bilderberška skupina objavila je listu sudionika, a ona uključuje i glavnog tajnika NATO-a Jensa Stoltenberga, šefa eurogrupe Jeroena Dijsselbloema, bivšeg američkog državnog tajnika Henryja Kissingera, Josea Barrosa, bivšeg šefa Europske komisije, kao i niz poslovnih ljudi iz Deutsche Banke, naftne kompanije BP, Googlea, Shella…

3. Znamo što je na dnevnom redu

Prije početka susreta ova je skupina iznijela i teme o kojima će se razgovarati: umjetna inteligencija, cyber sigurnost, kemijsko oružje, aktualna gospodarska pitanja, europska strategija, globalizacija, Grčka, Iran, Bliski istok, NATO, Rusija, terorizam, Velika Britanija, SAD i američki izbori.

4. Znamo da vrlo ozbiljno shvaćaju sigurnost

Područje oko mjesta sastanka već je sada u opsadnom stanju. Za osiguravanje se brinu vlade zemalja domaćina. Ovogodišnji summit počinje u četvrtak, ali zona oko Interalpen-Hotel Tirola već je pod nadzorom austrijske policije, koja provjerava vozila. Na prethodnim sastancima nerijetka su bila i uhićenja, uključujući i ona novinara koji su htjeli saznati što se događa.

5. Nikad ne znamo što su rekli

Članovi skupine nikad ne govore o pojedinostima sastanaka, to je pravilo. To uključuje i političare, čiji bi posao trebao biti da zastupaju one koji su ih izabrali. Nema izvješća o sastancima, nema zaključaka, glasanja ni određivanja pravila. Novinari koji su pokušali razgovarati sa sudionicima sastanaka bili su uhićeni. Većina ostalih međunarodnih sastanaka na vrhu također nije baš transparentna, ali ipak po njihovu završetku budu objavljeni neki zaključci. S Bilderberškom skupinom to nije slučaj: svjetska vlada odlazi tiho kao što je i došla, piše Independent.