Četiri viceguvernera zajedno imaju 2 godine iskustva u realnom sektoru. I još 6 tragičnih stvari koje smo naučili o HNB-u

Najnoviji debakl najbolje oslikava stanje svijesti među vodstvom središnje banke

Afera s dizajnom eurokovanice s motivom kune za koji se ispostavilo da nije baš originalan međutim najbolje oslikava način na koji centralnobankari gledaju na ostala zanimanja i općenito ostale ljude. Jednom riječju – svisoka

Od svih afera Hrvatske narodne banke u posljednjih godinu dana, ova recentna s eurokovanicom najbolje oslikava stanje svijesti među vodstvom tog našeg regulatora.

Iz ranijih smo afera saznali da zapravo slabo barataju materijom za koju bi trebali biti stručnjaci (zamjenica guvernera brka dionice i obveznice, a sam guverner procjenjuje inflaciju na 2.3% u trenutku kad je svakome tko ima novčanik jasno da je najmanje dvostruka), da zadatke koje im zakon izravno stavlja u nadležnost (supervizija banaka) obavljaju vrlo površno ili nikako te da su potpuno podbacili u onome što Zakon o Hrvatskoj narodnoj banci naziva Ciljem Hrvatske narodne banke (i to jedinim ciljem) – održavanje stabilnosti cijena.

Što smo naučili iz natječaja?

Kroz te afere srušila se napokon i iluzija da HNB brine o potrošačima; ta se riječ naime u Zakonu o HNB-u niti ne spominje, a guverner na rast cijena poručuje ljudima da odu kod jeftinijeg trgovca. Šteta što se tog pristupa nije sjetio i premijer nego mora opet zamrzavati cijene goriva.

Afera s dizajnom eurokovanice s motivom kune za koji se ispostavilo da nije baš originalan međutim najbolje oslikava način na koji centralnobankari gledaju na ostala zanimanja i općenito ostale ljude. Jednom riječju – svisoka. Zašto je tome tako i što smo sve naučili iz ovog natječaja?

1. ‘Komisija za novac’ je stvarno tijelo

Iako djeluje kao da se radi o sestrinskoj agenciji Ureda za istraživanje ruda i gubljenje vremena iz Alan Forda, izgleda da je u pitanju stvarno tijelo. „Izgleda“ zato što se ta Komisija ne spominje prije najave uvođenja eura (Google ne nalazi nijedan rezultat prije 2021. godine) pa smo, unatoč tvrdnji HNB-a da se radi o stalnom i stručnom tijelu Savjeta HNB-a, dojma da je zapravo posrijedi ad hoc ustrojstvena jedinica. Bilo kako bilo, njegovi članovi koji nisu HNB-ovci za sudjelovanje u radu imaju pravo na naknadu.

2. To što se za članstvo u Komisiji za novac prima naknada ne znači da bankari misle da bilo kakvu naknadu zaslužuju oni koji o dizajnu nešto znaju

Bankari su uvijek široke ruke prema svojima (i guverner se nedavno počastio nagradom mađarske centralne banke), ali tu galantnost rijetko nalazimo u odnosu prema drugima. Pa tako HNB nije mislio da bi bilo korektno nagraditi sudjelovanje u odabiru najboljeg rješenja za eurokovanicu onih koji o dizajnu nešto znaju, pogotovo nakon što je ovaj po svemu jedinstveni natječaj raspisan tako da se mogao javiti bilo tko s pristupom papiru i olovci zbog čega je pristiglo čak 1300 radova.

Ta druga komisija (za odabir) sačinjena od stručnjaka za dizajn nije dakle primala nikakvu naknadu za rad. Očekivalo se tako da jedna komisija studiozno prouči 1300 radova besplatno i još od toga za svaku kategoriju selektira 9 radova koje će druga komisija naplatno analizirati i odabrati najbolje. Za odabrati 9 od 1300 – ništa novaca. Za odabrati 3 od 9 – redovita mjesečna naknada.

3. HNB je odjednom narodski pa je otvorio natječaj svima

Vodstvo HNB-a koje je inače poznato po razumijevanju kako običan građanin živi odlučilo je i na dizajnu eurokovanice pokazati da u našem društvu svi imaju jednake prilike. Pa su istoj onoj raji nad kojom su tolerirali bankarske trojanske konje kao što su švicarski franak i prešutna prekoračenja, pružili priliku da se natječu za bogate novčane nagrade ako najbolje nacrtaju neke od unaprijed definiranih motiva.

HNB se nije primjerice odlučio na otvoreni natječaj pa da kreativci šalju svoje ideje za motive koji najbolje predstavljaju Hrvatsku u 2023. godini i nadalje već je zaključao odabir na par prvoloptaških simbola (kuna, glagoljica, karta Hrvatske…) i onda u tom zatvorenom kavezu pozvao da se pusti mašti na volju.

4. Viceguvernerka je libertarijanac

Dobro je znati da je viceguvernerka libertarijanac s obzirom kako suvereno je odbacila prigovore Hrvatskog dizajnerskog društva uz primjedbu da oni štite prava dizajnera. Čudan je taj HDD mora se priznati, sa tim svojim zalaganjem da dizajn nečeg tako važnog kao što je izgled hrvatske kovanice eura izrađuju školovani dizajneri. I ima viceguvernerka pravo, treba nam više slobode.

Nema potrebe da isključivo doktori operiraju ljude ništa više nego što ima potrebe da dizajneri rade dizajn. Potpuno je zastario i koncept prema kojem samo odvjetnici mogu braniti ljude na sudu. To može bilo tko. Da ne govorimo o smiješnim propisima koji traže da samo piloti smiju upravljati avionima i da samo ovlašteni arhitekti smiju projektirati nebodere. But guess what – nema nikakve potrebe ni da banke imaju monopol nad novcem.

5. Četiri od pet viceguvernera u zbroju ima dvije godine radnog iskustva u privatnom sektoru

Zanimljivo je baciti pogled na biografije pet viceguvernera Hrvatske narodne banke. S iznimkom jednog koji nije ekonomist, ostalih četvero (dakle 4 od 5) ima kombinirano dvije godine iskustva u realnom sektoru.

Prijašnji poslodavci tih 4 od 5 viceguvernera: Ministarstvo financija (Uprava za državno računovodstvo, Državna riznica), Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, Hrvatsko katoličko sveučilište, Hrvatska narodna banka…

Ne iznenađuje stoga takav odnos prema stvarnim poslovima kod kojih plaća ne dolazi iz proračuna. Povrh toga, 4 od 5 viceguvernera nema ni dana radnog staža u bankarskom sektoru (koji bi trebali detaljno poznavati i nadzirati).

6. U Komisiji za novac koja u višemjesečnom natječaju nije uspjela uočiti ono što je opća javnost primijetila za pola sata sjedi četiri od pet viceguvernera HNB-a

Otvoreni natječaj za izbor dizajna hrvatskih eurokovanica Hrvatska narodna banka raspisala je početkom kolovoza 2021. i odredila da u njemu mogu sudjelovati sve punoljetne fizičke osobe koje su državljani Republike Hrvatske. Rok za dostavu radova bio je polovica rujna prošle godine pa je tako proteklo više naknadom obuhvaćenih mjeseci u kojima je Komisija za novac mogla utvrditi da je najbolji rad zapravo posudba tuđe fotografije.

Ni svi ti mjeseci ni guglanje fotki kune na hrvatskom jeziku nisu bili dovoljni pa je upomoć pozvana internetska javnost koja je frapantnu sličnost nagrađenog rješenja i fotke škotskog fotografa uočila unutar pola sata te još stigla izraditi i gif kojim to ilustrira. Možda upravo stoga što je i ta javnost radila iz ljubavi i za džabe kao i ona druga komisija.

Riječ amater dolazi od latinske riječi za ljubav jer amater nešto radi besplatno, ali nije nužno nestručan dok plaćeni profesionalac kao što smo vidjeli itekako može biti. U famoznoj Komisiji za novac sjedi čak 80% (opet 4 od 5) HNB-ovih viceguvernera. Smirujuće djeluje podatak da su za stabilnost financijskog sustava zadužene iste one osobe koje u višemjesečnom natječaju nisu uspjele uočiti evidentni plagijat.

Fun fact za kraj

Ukupni fond svih naknada po tom natječaju iznosio je 500.000 kuna ili 11 tisuća kuna manje od nagrade koju je guverner HNB-a dobio od mađarske središnje banke kao “priznanje za izvanredne profesionalne uspjehe i životna postignuća“.

To životno postignuće proslavio je u središnjem dnevniku s uperenim kažiprstom prema mladima uz poruku da budu vrlo oprezni i rade posao kako spada. Tako je HNB po tko zna koji put krivca tražio izvan svojih redova, ovaj put u mladim ljudima i po starom običaju – obraćajući im se svisoka.