Nekad je nužno odabrati stranu

Četnici su '91. zvjerski ubili ovog branitelja. Obitelj je jednog tužila, dosuđeno im je 350.000 kuna

Ovo je posljednja snimka Miroslava Gojuna. Njegovo tijelo nikada nije nađeno

Miroslav Gojun bio je pripadnik Zbora narodne garde. Ranjen je na vukovarskom bojištu u listopadu 1991. godine. Od tada je bio u pričuvnoj bolnici u Borovo Commercu, sve do pada Borovog naselja 19. studenog. Kako je bio lakše ranjen u nogu pomagao je kod evakuacije težih ranjenika iz skloništa. Unosio ih je u sanitetska vozila JNA. Ova fotogafija, odnosno video posljednji je trenutak kada je Miroslav Gojun viđen živ (pojavljuje se na 4:50 min., čovjek u svjetlo plavoj odjeći koji sjedi uz cestu). Njegovo tijelo nikada nije pronađeno.

Iz Borovog naselja odveden je prema hangaru Vupika gdje je ubijen zajedno s drugim braniteljima koji su po naredbi Steve Pantića, zapovjednika paravojne Teritorijalne obrane Trpinja, izvučeni iz sanitetskih kamiona. Stevo Pantić osuđen je na 20 godina zatvora zbog ratnog zločina u Trpinji. Uhićen je 2013., a kaznu služi u Lepoglavi. Sada će, prema nepravomoćnoj presudi Općinskog suda u Splitu, majci i bratu Miroslava Gojuna morati platiti ukupno 350 tisuća kuna odštete.

Zločin u Trpinji nakon pada Borova

Naime, Pantić je pravomoćno osuđen jer je zajedno sa svojim zamjenikom Borislavom Držaićem naredio podređenim pripadnicima Teritorijalne obrane Trpinja da zaustave konvoje kojima su prevoženi hrvatski branitelji zarobljeni u Borovom naselju. Bila je večer 19. studenog. Najmanje tridesetorica branitelja, među kojima je bio i Gojun, izvučena su iz sanitetskih kamiona. Neki od njih bili su teško pokretni ranjenici.

Pantić i Držaić naredili su da ih sve zatvore u hangar Vupika u centru sela, a zatim tražili od pripadnika Teritorijalne obrane i milicionera da ih dovode na ispitivanje u Odjeljenje milicije Trpinja. Za to vrijeme tukli su ih šakama i policijskim palicama po ranama. Od takvog mučenja mnogi su izgubili svijest. Izmučena i besvjesna tijela odnijeta su natrag u hangar. Tamo su još zlostavljani i na kraju ubijeni. Tijela su radnim strojevima odvezena do Bobotskog kanala i zakopana.

Zapovjednik je negirao svoju odgovornost

Deset optuženih pripadnika Teritorijalne obrane i srpske milicije, zajedno s Pantićem, na Županijskom sudu u Osijeku pravomoćno je kažnjeno s ukupno 139 godina zatvora zbog ubojstva 15 hrvatskih branitelja i civila u Trpinji. Vrhovni sud RH presudu je potvrdio u ožujku 2016., a majka i brat ubijenog Miroslava Gojuna tužbu protiv Pantića kojom traže odštetu podnijeli su u siječnju prošle godine.

Tijekom postupka Pantić je negirao svoju odgovornost za smrt ovog hrvatskog branitelja. “Nisam imao nikakav kontakt s Miroslavom Gojunom, a kamoli da bi bio odgovoran za njegovu smrt”, odgovorio je na tužbu tvrdeći da njegova odgovornost ne proizlazi ni iz pravomoćne presude Županijskog suda u Osijeku. U njoj, naveo je, nije bilo precizirano tko je točno ubio Miroslava Gojuna, a to je podatak ključan za utvrđivanje odgovornosti za štetu.

Sud je ipak dosudio odštetu za zločin

No, Općinski sud u Splitu utvrdio je kako na osnovu Zakona o obveznim odnosima pravičnu novčanu naknadu može dobiti osoba kojoj su nanijeti jaki bolovi i strah. Upravo to je slučaj kod gospođe Marije Gojun čiji je 28-godišnji sin Miroslav ubijen u Trpinji 19. studenog 1991. godine.

“Sud smatra da se radi o izvanugovornoj deliktnoj odgovornosti za štetu koju je zajednički prouzročilo više osoba svojim ponašanjem. U toj situaciji oštećenici imaju pravo zahtijevati od bilo koje od tih osoba naknadu cjelokupne štete. Ovdje je u pitanju roditelj koji je izgubio dijete. Majka je tijekom kaznenog postupka na Županijskom sudu u Osijeku slušala iskaze o tome kako je njezin sin bio mučen i kako je zvjerski ubijen. Sada joj osobito teško pada jer ne zna gdje leži tijelo njezinog sina Miroslava. Naime, unatoč svim nastojanjima i tijekom kaznenog postupka i tijekom ovog procesa, njegove posmrtne ostatke nije uspjela pronaći”, naveo je splitski sud u nepravomoćnoj presudi. Miroslavovom bratu Petru Gojunu dosuđeno je sto tisuća kuna odštete. Pantić bi im trebao nadoknaditi i 22 tisuće kuna sudskih troškova.