Christiane Amanpour, koja je u doba rata u BiH izvještavala za CNN, prisjetila se genocida u Srebrenici

Amanpour je za CNN godinama izvještavala o ratovima diljem svijeta

Christiane Amanpour
FOTO: AFP

“U proljeće 1995. godine, general Rupert Smith, zapovjednik UNPROFOR-a u Bosni i Hercegovini upozoravao je da će bosanski Srbi pokušati zauzeti UN-ove sigurne zone. Mali broj ljudi ga je shvatio ozbiljno. Međutim, srpski napadi polako su postajali sve žešći, a 11. srpnja 1995. godine pala je Srebrenica. Ubojstvo više od 8.000 srebreničkih muslimana je počelo. Tog dana, svijet više nije mogao ignorirati stanje u Bosni”, piše Christiane Amanpour za CNN.

Najgori masakr u Europi od Drugog svjetskog rata

“Brojke su nevjerojatne; u samo dva dana ubijeno je više od 8.000 muškaraca i dječaka samo zato što su bili muslimani. Ali to je bio samo dio kampanje etničkog čišćenja muslimana, a tijekom rata ubijeno je oko 100.000 muslimana”, nastavlja.

“Netom prije početka pokolja srpski general Ratko Mladić dijelio je slatkiše djeci, a odraslima govorio da nemaju razloga za zabrinutost. Sve je to zabilježeno na video snimkama, to su neke od najstrašnijih snimki koje sam ikad vidjela”, kaže Amanpour.

“Američkim i europskim vlastima bio je potreban genocid u srcu Europe da napokon urade nešto, da napokon postave konkretan ultimatum Slobodanu Miloševiću. Minobacački napad na tržnicu u Sarajevu koji je usmrtio 37 osoba bio je ‘kap koja je prelila čašu’ i NATO snage su napale srpske položaje za manje od dva tjedna. Srpske snage, koliko su bile brutalne prema civilima, toliko su bile nesposobne oduprijeti se napadu zapadnih snaga. Srpske snage su brzo prisiljene na povlačenje i napokon na pregovore u Daytonu, koji su završili rat.”

Prava objektivnost

“U Bosni sam pronašla svoj reporterski glas. Shvatila sam da se moram, kao novinarka, boriti za očuvanje vrijednost slobode, demokracije i ljudskih prava”, prisjeća se Amanpour.

“Borba znači govoriti istinu o tome što se događa. Borba znači biti objektivan. Amanpour piše da je tada shvatila da objektivnost znači dati svim stranama pravedno saslušanje, ali da to ne znači da se prema svima treba jednako odnositi. Objektivnost ne znači jednak odnos prema žrtvi i agresoru. Objektivnost nije stav da su svi moralno jednaki. Ali to su naši vladajući pokušavali uraditi, nastavlja. Službenici u SAD-u i diljem Europe, koji nisu htjeli zaustaviti rat, su govorili da su sve strane jednako krive kada nisu. Masakr u Srebrenici je to i dokazao”, smatra Amanpour.

Svađa s predsjednikom Clintonom

Gotovo godinu dana prije genocida u Srebrenici, 1994. godine, Amanpour je sudjelovala na forumu tijekom kojeg je imala priliku postaviti pitanje Billu Clintonu.

“Nisam planirala biti tako agresivna, ali kad je počeo govoriti o tome kako je SAD pružao humanitarnu pomoć, jednostavno to nisam mogla podnijeti, kaže Amanpour. Pitala sam ga zašto toliko promjena stava, zašto se ne suprotstavi srpskoj vojnoj sili, zar ga nije strah postavljanja opasnog presedana. Bilo je to ozbiljno i dramatično pitanje o tome zašto svijet ne učini išta kako bi zaustavio genocid”, zaključuje.