Nekad je nužno odabrati stranu

Cijela politička scena nagađa o tome hoćemo li najesen na izbore. Evo kako stoje stvari

Plenković tvrdi da neće biti izvanrednih izbora. Dok obilazi Hrvatsku u predizbornom ritmu

FOTO: Pixsell

Računica koja ide u prilog skorim izborima je jednostavna, HDZ-u će se teško ponoviti ovakvo grupiranje dobrih vijesti kakvo ima ovih i imat će narednih mjeseci. Otvaranje Pelješkog mosta, ulazak u eurozonu, još jedna snažna turistička sezona, te izgledan skori ulazak u Schengen...

Andrej Plenković samo što se nije umorio od ponavljanja – te valjda ste me “dosad upoznali”, te “politička stabilnost”, te “neće biti izbora”. Sudeći, međutim, po nizu neslužbenih razgovora s akterima na cijelom političkom spektru – od ljevice do desnice, ljudi baš i nisu impresionirani.

Naime, glavna tema političkih priča uz kavu ili povoljan mobilni signal su – izvanredni izbori. Hoće li, ukratko, predsjednik HDZ-a poreći sve što o izborima priča dok, skoro u predizbornom ritmu, obilazi cijelu Hrvatsku i ipak poslati građane na birališta?

Lov u mutnom

Prvo, nije baš pretjerano čudno da se vladajućoj stranci ne vjeruje na riječ kad su u pitanju nagle odluke oko izbora. Naime, prije malo više od dvije godine, dok je još trajao onaj jedini pravi lockdown i dok su Vili Beroš i ekipa – nevinog li razdoblja! – u javnosti bili doživljavani superherojima, počelo se šuškati o tome da će HDZ odlučiti da se na izbore ide nekoliko mjeseci prije redovnog, jesenskog roka i da će se na birališta – usred ljeta.

Predsjednik Sabora Gordan Jandroković bio je zgrožen takvim špekulacijama. Na posebno sazvanoj tiskovnoj konferenciji tvrdio je kako oporba na taj način želi prikazati HDZ kao nekog tko lovi u mutnom.

Zdravlje građana i šef izbornog stožera

“Odbacujem te nametnute teorije. Izbori će se sasvim sigurno održati do ustavnog roka, međutim, u ovom smo trenutku zaokupljeni borbom za zdravlje i život naših građana, a važna nam je i njihova sigurnost”, kazao je Jandroković. I poentirao – dok je situacija ovakva, neće se ići u izbore i ugrožavati zdravlje građana.

Tiskovna konferencija predsjednika Sabora održana je 24. travnja. Deset dana kasnije, najviša stranačka tijela HDZ-a su odlučila da će se izbori održati u prvoj polovici srpnja. I da će voditelj izbornog stožera biti – Gordan Jandroković.

Stoga, dakle, ne treba čuditi da, dok Plenković s upadljivo učestalih obilazaka terena poručuje kako neće biti izbora, cijela politička scena, nagađa o tome – hoće li se ipak izvanredno na birališta. Već najesen ili možda u godinu dana nakon toga.

Od Pelješca do Bruxellesa

Računica koja ide u prilog skorim izborima je jednostavna, HDZ-u će se teško ponoviti ovakvo grupiranje dobrih vijesti kakvo ima ovih i imat će narednih mjeseci. Otvaranje Pelješkog mosta, ulazak u eurozonu, još jedna snažna turistička sezona, te izgledan skori ulazak u Schengen, mogli bi natjerati dobar dio birača da zaborave demoralizirajuće neuspjehe u svakodnevnom vođenju države i beskrajne korupcijske afere, od majstora koji krade armaturu na gradilištu, do Plenkovićevih ministara koje zorom prepraćuju u Remetinec. Uostalom, pitanje je što će uskoro biti i s inflacijom, recesijom, energetskom krizom, koje bi već za nekoliko mjeseci mogle progutati sve današnje dobre vijesti.

Ima i još jedan plus – Bruxelles. Ako bi pobijedio na izborima ove ili naredne godine i uspio opet sastaviti Vladu, Plenković bi u ljeto ili ranu jesen 2024. godine, kad će se dijeliti najlukrativnije europske funkcije, imao potpuno otvorene ruke za eventualne kombinacije oko EU fotelje koju želi za sebe. Ne bude li prijevremenih izbora, bude li se u to vrijeme 2024. godine zemlja tresla od predizborne kampanje, onda će put prema Bruxellesu za Plenkovića biti znatno kompliciraniji.

Katran, perje i Ivan Penava

S druge strane, pitanje je može li se nakon izvanrednih izbora ponoviti nevjerojatno lagodna koalicijska situacija koju Plenković ima u ovom trenutku. Partneri u parlamentarnoj većini zahtijevaju minimalno održavanje, a u saborskim klupama jamačno ima onih koji bi, zlu ne trebalo, uskočili u vladajuću kompoziciju.

Međutim, ode li se na izbore, iako je HDZ trenutno uvjerljivo vodeća pojedinačna stranka, lako se može dogoditi da za novu Vladu Plenković mora pregovarati s Ivanom Penavom ili, o užasa, Božom Petrovom. U slučaju, jasno, povoljnog raspleta za HDZ. U slučaju nešto manje povoljnog, predsjedniku eventualno opet oporbenog HDZ-a sudbina je, manje-više, unaprijed izvjesna i podrazumijeva, manju ili veću, količinu katrana i perja. U ovom dijelu priče svakako ne treba zanematiti ni nedavni, iznenađujuće uvjerljiv poraz HDZ-ovog kandidata na izborima u Splitu.

Trend zasad nikom nije frend

A tu su i brojke. Zanimljivo, HDZ po anketama (dvije već godinama redovne, CRO Demoskop i Crobarometar) ima navlas isti rezultat u srpnju 2022., kao u travnju 2020. godine – 28,2 posto. Otprilike ondje gdje je tad bio SDP (3,1 postotni bod za HDZ-om), sad su SDP i Možemo!, zajedno (dva postotna boda iza HDZ-a, s tim da ovdje treba reći da 2020. u anketama niti jedna stranka, osim SDP-a na lijevom centru i ljevici nije postizala značajan rezultat).

Razlika je međutim, u trendu, koji je često ključan za tumačenje anketa i njihovog utjecaja na izborne rezultate. HDZ je u travnju 2020. godine napravio preokret i prestigao SDP koji je vodio od početka godine. Sad je stanje, manje-više isto, već mjesecima. Kome bi čuvena “zelena strelica” (koja pokazuje rast rejtinga) mogla biti naklonjena krene li se u izbornu utrku, dakle, u ovom trenutku je prilično neizvjesno.

Sve ove argumente pažljivo ovih dana odmjeravaju i domaći političari, vladajući i oporbeni, procjenjujući hoće li skoro morati u kampanju. Pravu istinu, svatko će naglasiti, ionako zna samo Plenković. A on se trenutno ponaša poput HDZ-a u travnju 2020. godine. Izbori na ljeto? Ma dajte…