Cijeli svijet s tjeskobom iščekuje 9. svibnja, ruski Dan pobjede. Mnogi misle da tada kreće pravi udar

Ako do tada ne ostvari neki važan cilj, Putin bi mogao proglasiti rat i narediti opću mobilizaciju

Russian servicemen dressed in historical uniforms march during the military parade at Red Square in Moscow on November 7, 2019, as part of the ceremonies marking the 78th anniversary of the 1941 historical parade, when Red Army soldiers marched past the Kremlin walls towards the front line to fight Nazi Germany troops during World War II. (Photo by Dimitar DILKOFF / AFP)
FOTO: AFP

Za točno tjedan dana Rusija će obilježiti Dan pobjede, jedan od najvećih blagdana kojim se ta zemlja prisjeća trijumfa Sovjetskog Saveza nad nacističkom Njemačkom u Drugom svjetskom ratu. Svake godine Kremlj na 9. svibnja organizira vojnu paradu, a mnogi očekuju da će Vladimir Putin ovogodišnju proslavu iskoristiti za neku veliku objavu, pogotovo jer Putin i ostatak Kremlja opravdavaju rat tvrdnjama da “denacificiraju” Ukrajinu.

Simbolika novog ruskog uspjeha nad “nacistima” je, prema mnogima, nešto čemu Putin neće moći odoljeti, pa se nagađa da bi mogao proglasiti pobjedu u Ukrajini, posebice ako do 9. svibnja ruske snage ostvare neki veći uspjeh.

No, nastavi li se neuspjeh ruske vojske, o kojem zapadni stručnjaci i analitičari redovito izvještavaju, Putin bi, mnogi se boje, mogao eskalirati. Neki vjeruju da bi invaziju mogao prestati nazivati “specijalnom vojnom operacijom” i službeno proglasiti rat što bi mu omogućilo masovnu mobilizaciju dodatnih snaga koje će poslati u Ukrajinu. Nagađa se da bi ruski predsjednik, s obzirom na retoriku koja dolazi iz Moskve, mogao proglasiti i simbolički rat protiv Zapada.

‘Što god se dogodi Putin će to prikazati kao pobjedu’

“Rat mora završiti do 9. svibnja”, tako se još u ožujku naređivalo ruskim vojnicima, ustvrdio je glavni stožer ukrajinskih oružanih snaga 24. ožujka. Vjerojatnost nepobitne ruske pobjede od tada se svakodnevno sve više smanjivala, a i nekoliko dana nakon toga Moskva je povukla svoje snage sa sjevera Ukrajine i usredotočila se na istočne regije Donjeck i Lugansk, čije dijelove od 2014. drže proruski separatisti. Vjerovalo se da bi zauzimanje Donbasa Putinu bilo dovoljno da ustvrdi pobjedu.

Međutim, uvjerljiva pobjeda na istoku čini se izvan Putinovog dohvata do 9. svibnja, jer ruske snage sporo napreduju u Donbasu, iako, prema zapadnim stručnjacima, uče iz svojih pogrešaka iz sjeverne ofenzive. Mnogi strahuju da bi uoči ili nakon 9. svibnja Rusija mogla pojačati napade kako bi Putin mogao pokazati barem neki uspjeh i proglasiti pobjedu, kao što su već učinili u opkoljenom Mariupolju unatoč nastavku ukrajinskog otpora iz čeličane Azovstal.

Profesorica ruske povijesti na Sveučilištu u Chicagu Faith Hillis smatra da se Putin na proslavi možda neće opterećivati je li njegova vojska nešto ostvarila ili ne. “Mislim da za njega neće biti poraza čak i ako dođe do poraza. Za njega ne postoji poraz i što god se dogodi prikazat će kao pobjedu”, kazala je Hillis Washington Postu u travnju. Ističe kako će Putin gotovo sigurno spominjati nacizam i fašizam navodeći da su za Rusiju ti termini počeli značiti sve što je protiv Rusije.

Raste zabrinutost da će Putin proglasiti rat

Ne proglasi li Putin pobjedu, kao što je u jučerašnjem intervjuu natuknuo njegov šef diplomacije Sergej Lavrov, postoji mogućnost da ruski predsjednik odustane od nazivanja invazije “specijalnom vojnom operacijom” i objavi sveobuhvatni rat Ukrajini, ustvrdio je Telegraph prije nekoliko dana pozivajući se na izvore iz Rusije i zapadne dužnosnike. Ruski vojni vrh navodno je ljut zbog neuspjeha u Ukrajini i traže proglašenje rata što bi im omogućilo uvođenje izvanrednog stanja i masovnu mobilizaciju – dvije stvari koje je Kremlj do sada izbjegavao.

Britanski ministar obrane Ben Wallace u četvrtak je konstatirao kako Moskva ide u tom smjeru, naglasivši da je to njegov osobni stav te da to ne temelji na obavještajnim informacijama. Wallace je, pozivajući se na nedavne tvrdnje iz Kremlja da NATO vodi rat protiv Rusije preko posrednika te da su “nacisti svugdje, ne samo u Ukrajini”, za radio LBC rekao kako je to priprema da Putin može reći da su u ratu protiv “svjetskih nacista” i da je potrebna masovna mobilizacija ruskog stanovništva. S Wallaceom se slažu i u službenom Kijevu.

No, masovna mobilizacija će biti jako nepopularna i reporter Forbesa za nacionalnu sigurnost Craig Hooper smatra da bi Putin mogao zastrašiti populaciju mogućim nuklearnim sukobom. Vjeruje da bi mogao posuditi retoriku Josifa Staljina, naglašavajući domoljublje prema “majci Rusiji” i krivnju za neuspjehe u Ukrajini prebaciti na Zapad. “Ništa mu ne preostaje nego apelirati na ruski nacionalizam i nihilizam”, smatra Hooper koji vjeruje da će Putin u govoru isticati da su Rusija i Zapad na suprotnim stranama u vječnom sukobu.

Planiraju javno suđenje za 500 ratnih zarobljenika

Stručnjaci se slažu da će Putin 9. svibnja pojačati retoriku da se u Ukrajini bore protiv nacista. Udruga za ljudska prava Gulagu.net je od izvora iz Kremlja saznala da planiraju organizirati i javno suđenje za oko 500 ukrajinskih ratnih zarobljenika u stilu nirnberškog procesa nakon Drugog svjetskog rata za njemačke naciste. Cilj je, navodno, pokazati ruskoj javnosti kako se njihove snage bore protiv “krvoločnih ukrajinskih nacista”, što je retorika koju već mjesecima guraju ruski propagandisti.

Nije slučajno da bi do toga moglo doći 9. svibnja, jer se važnost tog dana za ruski narod ne smije zanemariti, ističu stručnjaci. “Slavlje uspjeha nad nacističkom Njemačkom, kada nisu očekivali pobjedu je duboko usađeno u ruski nacionalni identitet… To je bila pobjeda dobra protiv zla. To mogu biti stereotipi, ali taj rat je bio trenutak kada je ruski narod pokazao čvrstinu i mogućnost preživljavanja teških vremena”, rekao je Washington Postu Stephen Brain, izvanredni profesor sovjetske i ruske povijesti na Državnom sveučilištu Mississippi.

Ukrajinci, pak, taj dan iščekuju sa strepnjom. Neki građani koji su pobjegli iz Kijeva zbog rata Financial Timesu su rekli kako čekaju da vide što će Putin napraviti i reći 9. svibnja, odnosno hoće li eskalirati sukob prije nego odluče hoće li se vratiti svojim domovima. Isto je rekao i Ilijas za Sky News, u sklopu njihove serije svjedočanstava iz Ukrajine. Kazao je kako je taj dan bio bitan za Ukrajinu prije ruske invazije, ali da su sada zabrinuti da bi Rusija pokušala obilježiti Dan pobjede velikim napadom na Ukrajinu.