Cijena nafte i dalje klizi, cijelu situaciju dodatno komplicira ubojstvo Khashoggija

Saudijska Arabija počela je razmatrati mogućnost napuštanja OPEC-a, da se umili Trumpu koji ga želi uništiti

US President Donald Trump speaks to members of the military via teleconference from his Mar-a-Lago resort in Palm Beach, Florida, on Thanksgiving Day, November 22, 2018. (Photo by Mandel NGAN / AFP)
FOTO: AFP

Sunovratu cijena nafte kao da nema kraja: u četvrtak se barel nafte prodavao po jedva 63 dolara što je gotovo 30 posto manje nego prije mjesec dana. Podsjetimo, barel nafte stajao je tada više od 85 dolara pa barelu pa su mnogi najveći financijski i naftni stručnjaci upozoravali da ne bi bilo nikakvo čudo kada bi do kraja godine nafta dosegnula cijenu od 100 dolara po barelu.

Da tu nije kraj iznenadnih nevolja najvećih proizvođača nafte pokazuje i priopćenje američkog Ministarstva pravosuđa kako se ponovno razmatra mogućnost donošenja antitrust zakona protiv OPEC-a, kolokvijalno nazvanog NOPEC, kojim bi se Organizacija izvoznika nafte OPEC proglasila nezakonitim kartelom. Ministarstvo pravosuđa optužilo je taj kartel da na nedopušteni način diktira cijene nafte i tako izravno povećava troškove američkih građana. Donošenjem tog anti-OPEC zakona toj bi se moćnoj naftnoj i ekonomskoj organizaciji praktički onemogućio daljnji rad.

Do sada su američki predsjednici uvijek stavljali veto na donošenje tog zakona, no za razliku od njih Donald Trump jedva čeka da on uđe u proceduru kako bi uz njegovu pomoć rasturio OPEC. Propast OPEC-a najviše bi odgovarala predsjedniku Trumpu koji tu organizaciju već dugo optužuje za manipuliranje cijenama nafte. “Zakon o proizvodnji i izvozu nafte” ili NOPEC dao bi mogućnost američkom državnom odvjetniku da podigne optužnicu protiv OPEC-a zbog nedopuštene kontrole proizvodnje nafte i utjecaja na formiranje njene cijene. Njime bi se zamijenio takozvani Shermanov zakon o monopolima iz 1890. kojim se omogućilo razbijanje naftnog carstva Johna Rockefellera.

Trump je veliki zaštitnik Saudijske Arabije

Istodobno s tim najavama, Saudijska Arabija počela je i sama razmatrati mogućnost napuštanja OPEC-a kako bi pomogla Trumpu. Naime saudijski princ Mohammad bin Salman ulaže nadljudske napore kako bi se što više dodvorio Trumpu jer je svjestan da ga jedino američki predsjednik može spasiti od prisilne abdikacije pa i mogućeg kažnjavanja zbog optužbi da je on osobno naredio brutalno ubojstvo novinara Jamala Khashoggija. Iako je čak i CIA zaključila da je saudijski princ Mohammad naredio ubojstvo Khashoggija, Trump za sada sve te optužbe ignorira pravdavajući se kako SAD moraju stati uz Saudijsku Arabiju i njenog vođu jer su oni najveći kupci američkog oružja na svijetu, a uz to su još odigrali presudnu ulogu u rušenju cijena nafte. Trump čak ne krije kako će Bijela kuća stati uz princa Mohammeda bez obzira je li ili nije kriv, ponavljajući kako je on to: “možda učinio, a možda i nije!”

Donald Trump zapisao je ovih dana na Twitteru: “Cijene nafte sve su niže, sjajno za američke porezne obveznike, zahvaljujemo Saudijskoj Arabiji. A sad idemo na još niže cijene”. Republikanski senator Bob Corker, predsjednik Senatskog odbora za vanjske poslove, ogorčen takvim ponašanjem Trumpa optužio je Bijelu kuću da se ponaša “kao tvrtka zadužena za odnose s javnošću za princa Mohammada”. Stručnjaci se slažu da Saudijska Arabija zaista igra veliku ulogu, ali ipak ne toliku koliko joj pripisuje Trump. Saudijska Arabija doista se ponaša poput središnje naftne banke jer je ne samo najveći svjetski izvoznik nafte nego i jedina zemlja koja može povećavati proizvodnju.

No, glavni povod za nagli pad cijena nafte neočekivani je rast proizvodnje nafte iz škriljevca u SAD-u te povećanje izvoza nafte iz Rusije, Saudijske Arabije, Velike Britanije, Iraka i Libije. Saudijska Arabija podigla je proizvodnju za čak 700.000 barela dnevno pa sada ukupno proizvodi 10,7 milijuna barela nafte dnevno. Rijad je to učinio kako bi se nadoknadio manjak koji je nastao zbog zabrane izvoza nafte iz Irana. Istodobno je Trump šokirao svijet odlukom da bitno omekša sankcije protiv Irana jer je dopustio Indiji, Kini, Japanu i Južnoj Koreji da nastave s otkupom sirove nafte iz Irana. Dakako, sve je to poduzeo kako bi spriječio nestašicu nafte i povećanje njene cijene.

Profit mu je bitniji od života jednog novinara

Tako drastičnom padu cijena nafte pridonijela je i Američka energetska uprava koja je predvidjela da će se tijekom 2019. proizvodnja nafte u SAD-u povećati na čak 12 milijuna barela dnevno, pa će tako Amerikanci postati najveći proizvođači na svijetu, što će Washingtonu omogućiti kontroliranje proizvodnje te će moći bitno utjecati na cijenu nafte. Nije na odmet spomenuti također da se u 2019. očekuje usporavanja gospodarskih aktivnosti u svijetu, što će izazvati dodatni pad potražnje za sirovom naftom.

Inače Donald Trump odbio je slušati audio snimku ubojstva kolumnista The Washingtona Posta Jamala Khashoggija, objašnjavajući kako “nema razloga da čuje tu vrpcu,” jer je sve snimljeno na njoj “vrlo nasilno, zlo i užasno. ” Khashoggi je živio u SAD-a, a ubijen je u konzulatu Saudijske Arabije u Istanbulu 2. listopada što je izazvalo ogorčenje cijelog svijeta, pogotovo nakon što je gotovo nepobitno utvrđeno da je likvidaciju osobno naredio princ Mohammad bin Salman, stvarni vladar te zemlje.

No, unatoč svim dokazima, Trump je nazvao procjenu CIA-e da je saudijski princ znao za ubojstvo, kao “vrlo preuranjenom”. Zbog toga su brojni analitičari i komentatori zaključili kako je za američkog predsjednika život jednog novinara potupno nevažan u odnosu na dolare koja Saudijska Arabija donosi njegovoj obitelji i SAD-u. Trump se međutim brani kako mu je Saudijska Arabija potrebna da bi spriječio daljnju ekspanziju Irana po Bliskom Istoku.

Turska je uništila vjerodostojnost princa Mohammada

Strateška vizija Trumpa i njegovog zeta Jareda Kushnera sastoji se u tome da se Saudijska Arabija, odnosno princ Mohammad, pod svaku cijenu sačuvaju kao glavni trgovački i financijski partneri.

Za Trumpa je međutim problem u tome što je Turska, otkrivajući na kapaljku sve detalje ubojstva novinara Khashoggija, u potpunosti uništila vjerodostojnost princa Mohammada i Saudijske Arabije te dovela interes svijeta za to brutalno ubojstvo do neviđenih razmjera. Na taj način Turska želi onemogućiti Saudijskoj Arabiji preuzimanje vodstva u arapskom svijetu.

Majka svih bitaka na Bliskom Istoku vodi se duže vrijeme između Turske i Saudijske Arabije za ideološku, političku, vojnu, kulturološku i geostrategijsku dominaciju na Bliskom istoku. Turci su se u slučaju ubojstva novinara Khashoggija pokazali neusporedivo mudrijim, vještijim i sposobnijim od saudijskih ubojica i tajnih službi koji su se pokazali kao potpuni amateri krajnje ograničenih intelektualnih sposobnosti.