Čini se da će naplata pregleda u hitnoj mnoge dovesti pred ovrhu

Naplaćivat će se pacijentima čije stanje ne bude zahtijevalo hitnu obradu

02.08.2012., Karlovac - Opca bolnica Karlovac.
Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
FOTO: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Novi sustav hitnog bolničkog prijema, u kojem će oni čije stanje ne bude proglašeno hitnim morati platiti 150 kuna za pregled, neće se odnositi na djecu ni na ginekološke i psihijatrijske pacijente. Naime, pedijatrija, ginekologija i psihijatrija uglavnom nisu dio hitnih bolničkih prijema već se hitni pacijenti na ovim odjelima primaju zasebno.

Ako pacijenti budu morali platiti za pregled, a nemaju 150 kuna u novčaniku, bolnička administracija im račun šalje na adresu. U slučaju neplaćanja računa bolnica šalje opomenu, a ako ni to ne urodi plaćanjem duga, slijedi ovrha, piše Novi list.

Naplata po izlasku iz hitne

To su lani na svojoj koži iskusili pacijenti koji su od KBC-a Zagreb dobili opomene pred ovrhu, naravno, s uračunatim troškovima odvjetnika.

Pacijentu će se pregled, u slučaju da nije bio hitan slučaj, naplaćivati tek po izlasku iz hitne. “To je opasna i tragična mjera, koja nema pravne osnove i traži zakonodavne izmjene. Zakonima u zdravstvu pravo na hitnu pomoć zagarantirano je svim osiguranim i neosiguranim osobama”, poručio je predsjednik Samostalnog sindikata socijalne skrbi Stjepan Topolnjak.

Većina najavljenih reformi – u zdravstvu

“Tko je uopće ovlastio ministra zdravlja da propisuje koliko košta usluga obrade pacijenta u hitnoj medicinskoj pomoći, i na temelju kojih pokazatelja je utvrdio da je to baš iznos od 150 kuna?”, pita se ovaj sindikalac. Također, navodi da bi s druge strane to toj logici svi građani mogli barem jednom godišnje doći u hitnu na “sistematski pregled za 150 kuna”.

Nova Vlada dosad je od silnih najavi reformi zapravo istaknula tek nekoliko njih, a od toga je većina u zdravstvu. O kojim je sve mogućim reformama riječ možete pročitati u Telegramovom specijalu.