Europska komisija nezadovoljna odlukom Vlade o smanjenju zateznih kamata

U neformalnim kontaktima činovnici EU-a pokazali su razočarenje novim Zakonom

BELGIUM-EU-EXTRAORDINARY SUMMIT-MIGRANT TRAGEDY(15423) -- BRUSSELS, April 23, 2015 (Xinhua) -- European Commission President Jean-Claude Juncker arrives at the European Union (EU) extraordinary summit to discuss how to address the migratory pressures in the Mediterranean at the EU headquarters in Brussels, Belgium, on April 23, 2015. Only 28 migrants out of 700 seem to have survived by far after their boat capsized some 120 miles south of Lampedusa, Italy on Saturday night. (Xinhua/Zhou Lei) ?? Photo: XINHUA/PIXSELL
FOTO: ??/XINHUA/PIXSELL

Predstavnici Europske komisije, u neformalnim kontaktima s hrvatskim dužnosnicima, pokazali su proteklih dana stanovito nezadovoljstvo novim zakonskim okvirima Vlade kojima se reguliraju odnosni hrvatskih banaka i njihovih klijenata. To se, prije svega odnosi, na nove izmjene Zakona o obaveznim odnosima, koji je u javnosti srdačno dočekan, a gdje je Vlada snizila zateznu kamatnu stopu za 4 posto. Podsjetimo, ta je kamata bila jedna od najviših u Europi.

Jedinstveno rješenje

U razgovorima s našim sugovornicima doznali smo da je Europska komisija preporučila da se pitanja kamata riješe u jedinstvenom zakonskom paketu što je Vlada pokušala napraviti. Taj stav Bruxelles je sugerirao nakon snažnog i dugotrajnog lobiranja predstavnika država EU-a. Prije svega Italije i Austrije, koje su vlasnice najvećih banka u Hrvatskoj. U taj proces uloženo je dosta napora. Čini se da je to ohrabrilo i Hrvatsku udrugu banka koja je jučer najavila da će Zagreb prijaviti Komisji zbog smanjenja zatezne kamate te posljedica koje će to imati na druge ugovorne odnose banka i klijenata.

Vlada je banke, posljednjih mjeseci, stavila pod jaki pritisak zbog paketa zakona koji bi trebali osigurati lakše preživljavanje građanima s financijskim problemima. Banke, prirodno, žele zaštiti svoje interese i sukob je, pogotovo posljednjih tjedana, sve žešći.

Bitka zbog ugovorne kamate

U pozadini sukoba oko zakona koji smanjuje zatezne kamate stoji zabrinutost utjecajnih bankarskih krugova jer ono za sobom povlači i spuštanje ugovornih kamata. To je, primjerice, kamata na dopušteni minus na tekućim računima, kartičnih i ostalih potrošačkih kredita čije su najveće dopuštene kamate među najnižima u Europi. Bankama je sporno da se uspostavlja poveznica između zatezne i ugovorne kamate jer toga, kažu, nema nigdje u Europi.

Vladi, tvrdi jedan o sugovornika Telegrama.hr, odgovara da ih Europska komisija ‘napada’ u izbornoj godini zbog niza zakona koji olakšavaju situaciju ljudima s ozbiljnim financijskim teškoćama. Pogotovo jer se i hrvatska politička oporba ne može odlučiti na koji način da javno progovori o ovom problemu.