Čini se da je atentatom na ratnog huškača u Sankt Peterburgu počeo obračun ruskih elita. 'Ovo je Putinova poruka šefu Wagnera'

Zapadni analitičari, pa i neki u Rusiji, ne vjeruju da iza napada stoje ukrajinske službe

Poznati ruski vojni bloger Vladlen Tatarski ubijen je u eksploziji bombe u kafiću u Sankt Peterburgu u nedjelju, što je drugi atentat na ruskome tlu na osobu koja je blisko povezana s ratom u Ukrajini. Prije Tatarskoga ubijena je Darja Dugina, kći istaknutog ultranacionalista i Putinova gurua Aleksandra Dugina, prošlog kolovoza u eksploziji automobila u blizini Moskve.

Atentat na Tatarskog izazvao je uzbunu u Kremlju, pa je smjesta započela opsežna istraga u koju je uključeno više ruskih obavještajnih i sigurnosnih agencija. Tijekom današnjeg dana objavljeno je kako je uhićena djevojka osumnjičena za ubojstvo Tatarskog. Ruski i ukrajinski mediji prepuni su teorija o tome zbog čega je vojni bloger ubijen, kao i hipoteza o razmjerima moguće zavjere koja je dovela do atentata. Donosimo pregled slučaja uz najzanimljivije teorije.

Tko je bio Vladlen Tatarski?

Pravo ime smaknutog blogera nije bilo Vadlem Tatarski, nego Maksim Fomin. Rođen je 1982. godine na istoku Ukrajine, gdje je 2011. bio osuđen zbog pljačke banke. Kada je 2014. godine Rusija prvi put izvršila agresiju na njegovu rodnu zemlju, Fomin je pobjegao iz zatvora i priključio se paravojnim postrojbama Donjecke Narodne Republike. Ubrzo je ponovno uhićen, ali pomilovao ga je šef DNR-a pa se vratio u borbu.

Nakon što se sukob smirio, Fomin je napustio vojsku i počeo objavljivati blog o ratu u kojem se borio i događajima na frontu koji se nikada nije u potpunosti ugasio. Pišući pod pseudonimom Vladlen Tatarski stekao je veliku popularnost među ruskim tvrdolinijašima, pa ga je u trenutku smrti na Telegramu pratilo 560 tisuća pretplatnika. Otvoreno je kritizirao pristup Vladimira Putina ratu u Ukrajini, smatrajući ruskog predsjednika “previše mekanim”. Ukrajinu je nazivao terorističkom državom i tražio da se pojača kampanja napada na civilnu infrastrukturu.

Zloglasan je njegov citat sa snimke koju je objavio u rujnu prošle godine na svečanosti u Kremlju gdje je Putin proglasio četiri okupirane regije Ukrajine ruskim teritorijem. “Porazit ćemo sve, ubit ćemo sve, orobit ćemo sve koje trebamo. Sve će biti kako mi želimo”, kazao je danas pokojni bloger tada.

Tko je osumnjičena djevojka?

Brojni ruski mediji jutros su objavili da je za ubojstvo osumnjičena djevojka po imenu Darja Trepova. S obzirom na to da su objavljeni detalji iz biografije Trepove koji sugeriraju kako je žestoko oporbenih stavova te da postoji i snimka na kojoj (navodno ona) u kafić donosi paket u kojem se nalazila statua s bombom koja je presudila Tatarskom, nikoga nije iznenadilo kada je tijekom prijepodneva stiglo priopćenje u kojem istražitelji tvrde da je djevojka uhićena zbog “sumnje u umiješanost u eksploziju”.

Trepova je rođena 1997. godine u Sankt Peterburgu. U tom je gradu završila Medicinski fakultet, ali poznato je da je nakon toga radila kao dizajnerica. Ruski mediji prenose tvrdnje njezinih prijatelja kako je pokazivala antirežimske stavove te sudjelovala u prosvjedima protiv Putinove vlasti i odlazila na sastanke članova oporbe. Nju i njezina supruga poznanici su smatrali liberalima, ali nisu ih doživljavali kao političke radikale.

Nakon napada na Ukrajinu Trepova i suprug privedeni su zbog sudjelovanja u prosvjedu, te su oboje osuđeni na kratke zatvorske kazne. Suprug je ubrzo pobjegao iz Rusije zbog straha od mobilizacije, a neko su vrijeme navodno zajedno živjeli u Gruziji. Iz te se zemlje Trepova sama vratila u Rusiju, najprije u Moskvu, a potom početkom ožujka u Sankt Peterburg. Prema posljednjim saznanjima njezinih prijatelja koji su pristali govoriti za ruske medije, ondje je pokrenula online trgovinu odjećom i nakitom.

Kako je bloger ubijen?

Događaje uoči eksplozije koja je ubila Tatarskog rekonstruirali su ruski mediji. Atentat se dogodio nakon predavanja koje je bloger održao u kafiću u središtu Sankt Peterburga čiji vlasnik navodno jest, ili je donedavno bio, zapovjednik plaćeničke organizacije Wagner, Jevgenij Prigožin. Svjedoci su kazali kako je Tatarovom prišla mlada žena koja mu je poklonila kipić koji je predstavljao baš njega. Predstavila se kao Nadja, a prije toga je slušala predavanje i diskutirala s blogerom.

Ruska agencija Ria Novosti citirala je jednog svjedoka eksplozije, koji je kazao da je žena sjedila za njegovim stolom neko vrijeme nakon što je blogeru uručila poklon. “Voditelj na pozornici uzeo je figuricu iz kutije i izložio je, Vladlen ju je malo držao. Potom ju je vratio, i nedugo nakon toga došlo je do eksplozije… Trčao sam i uši su mi bile začepljene. Bilo je mnogo krvavih ljudi”, rekao je. U eksploziji je poginuo samo Tatarski, ali ranjeno je još 25 osoba, od čega je 19 zatražilo pomoć u bolnici, prenose ruski mediji.

Nešto nakon podneva, ruski mediji objavili su da je Trepova priznala da je predala kipić pokojnom blogeru. Objavljen je i video priznanja. “Tamo sam donijela statuu koja je eksplodirala”, kaže djevojka na snimci. Na pitanje zna li zbog čega je privedena, Trepova je odgovorila: “Rekla bih zato što sam bila na mjestu ubojstva Vladlena Tatarskog.” Na pitanje tko joj je dao bistu u kojoj je bio eksploziv nije željela odgovoriti. “Mogu li ti kasnije ispričati o tome?”, govori Trepova na snimci.

Što kaže Kremlj?

Ruski mediji javljaju da se u istragu uključio Nacionalni antiteroristički odbor (NAC), agencija čiji je zadatak, kako joj ime sugerira, borba protiv terorizma na tlu Ruske Federacije. NAC je danas objavio kako ubojstvo Tatarskog smatra terorističkim činom. Dodali su kako imaju saznanja da su u napad bili uključeni “agenti koji su surađivali s tzv. Antikorupcijskim fondom (FBK)”.

Spomenuti Fond je neprofitna organizacija koju je 2011. godine pokrenuo Aleksej Navalni, svojevremeno najistaknutiji predstavnik ruske oporbe, danas utamničen u jednoj od ruskih zatvoreničkih kolonija. FBK se bavio istraživanjem korupcijskih afera najviših ruskih državnih dužnosnika, sve dok u lipnju 2021. godine nije proglašen “ekstremističkom organizacijom” i zabranjen. Antikorupcijski fond ponovno je počeo s radom u lipnju 2022. godine, kao internacionalna organizacija. Čelnici FBK tada su objavili da će se boriti protiv mobilizacije i rata, kazavši kako će FBK funkcionirati kao “podzemni partizanski pokret”.

Ruski obavještajci nisu precizirali kako je to prema njihovom mišljenju FBK bio uključen u napad, ali naglasili su da je žena osumnjičena da je Tatarskom predala bistu s eksplozivom “aktivna podržavateljica” te organizacije. Zaključili su da je atentat organiziran u Kijevu te da iza njega stoje ukrajinske specijalne službe.

Što kaže Prigožin?

Nedugo nakon atentata, Jevgenij Prigožin dao je izjavu koja je zazvučala prilično neobično. Šef Wagnera rekao je da ne bi “okrivio kijevski režim” za smrti Tatarova i ranije ubijene Darje Dugine. Dakle, Prigožin, vjerojatno dobro upućen u špijunske igre na području Rusije i Ukrajine, sugerira da za napade zapravo nisu odgovorni ukrajinski agenti. Prigožin je potom istaknuo da bi iza napada mogla stajati skupina radikala koji nisu povezani s ukrajinskom vladom, i nakon toga više nije komentirao napad.

Oglasio se i Dmitrij Rilov suprug osumnjičene Darje Trepove, premda neki ruski mediji pišu kako se radilo o braku koji je postojao samo na papiru. Rilov, koji se navodno ne nalazi u Rusiji, kazao je kako vjeruje da je Trepovoj namještena krivnja za ubojstvo. “Sasvim sam siguran da tako nešto nikada ne bi mogla učiniti sama. Istina je da Darja i ja ne podržavamo rat u Ukrajini, ali smatramo da su takve akcije neprihvatljive”, rekao je, na kraju ponovivši: “Mojoj ženi su smjestili, ona nikad ne bi počinila ubojstvo.”

Što kažu analitičari?

Prema analizi stručnjaka iz Instituta za rat, ubojstvo Tatarskog vjerojatno nije akcija proturatne oporbe ili ukrajinskih tajnih službi, nego je dio eskalacije ruskih unutarnjih sukoba u koje su uključeni Prigožin i Wagner. Ističu kako je bloger i dan ranije držao predavanje na drugom mjestu, pa se čini vjerojatnim kako je namjerno ubijen baš u kafiću koji je povezan sa šefom Wagnera. Smatraju kako bi mogla biti riječ o poruci upućenoj Prigožinu, koji u posljednje vrijeme sve otvorenije kritizira ruski vojni i politički vrh, a u nekim ga se analizama proglašava i rivalom Putina za mjesto na čelu države.

Moguće je i da ruski dužnosnici namjeravaju iskoristiti ubojstvo Tatarskog kako bi potaknuli autocenzuru u ruskom civilnom društvu koje sve više sumnja u povoljan ishod rata. Analitičari spominju pokret Cyber Front Z, koji je organizirao predavanje na kojem je smaknut Tatarov, kao i druge rasprave o ratu, u kafićima čiji je vlasnik Prigožin. Atentat bi tako mogao biti pokušaj zastrašivanja drugih vojnih blogera povezanih s Wagnerom, ili onih koji naprosto pretjerano kritiziraju Putina i generale.