Djed Božićnjak je pred bankrotom i za to krivi svjetsku ekonomsku krizu

Kompanija iza poznate turističke atrakcije dužna je 200.000 eura

A man dressed as Santa Claus waves as he leaves the Santa Claus Village at the Arctic Circle in Rovaniem in Finnish Lapland on December 23, 2014. STR / LEHTIKUVA / Laura Haapamäki *** FINLAND OUT *** AFP PHOTO / LEHTIKUVA / LAURA HAAPAMÄKI   *** FINLAND OUT ***
FOTO: AFP

Djed Božićnjak je ostao bez novaca i podnesen je zahtjev za proglašavanje stečaja njegova ureda u Finskoj, tj. to se dogodilo najpopularnijem turističkom liku u Arktičkom krugu i kompaniji koja stoji iza njega. Iz sudskih se dokumenata vidi da se Dianordia, kompanija koja ispunjava san djeci i njihovim obiteljima diljem svijeta da osobno upoznaju Djeda Božićnjaka, nalazi u teškom položaju, javlja AFP.

Porezne službe započele su stečajni proces na sudu jer Dianordia duguje više od 200.000 eura poreza. Međutim, vlasnik tvrtke Jarmo Kariniemi kaže da nije spreman odustati. Ima još tjedan dana da pokuša Djedu sačuvati posao. “Pobrinut ćemo se za to. Već smo prikupili polovicu svote”, rekao je.

Nema šanse da nestane Djed Božićnjak

Svake godine oko 300.000 turista iz 100 različitih zemalja posjeti ured Djeda Božićnjaka, za koji se tvrdi da je službeni ured, u Rovaniemi u finskoj Laponiji. Djedov ured dio je zabavnog parka nazvanog Selo Djeda Božićnjaka, u kojem poslove obavlja nekoliko tvrtki. Ostala sela i druge kompanije nisu obuhvaćeni ovim sudskim procesom.

Čelnik Agencije za regionalni razvoj Rovanieme Juha Seppala rekao je kako će se njegova organizacija pobrinuti sa Djed Božićnjak bude tu i u budućnosti. “Nema šanse da selo bude ostavljeno bez Djeda Božićnjaka. Aktivnosti će se nastaviti na ovaj ili onaj način”, rekao je.

Kompanija je u problemu zbog globalne ekonomske krize

https://www.youtube.com/watch?v=rayH9uA1g0o

Kariniemi kaže da su financijske teškoće njegove tvrtke posljedica “turbulencija u svijetu”, koje su rezultirale padom broja turista koji posjećuju regiju. “Najprije je manje turista počelo dolaziti iz Grčke, zatim iz Španjolske, Italije i portuga,a, a naposljetku i iz Rusije”, objasnio je Kariniemi referirajući se na ekonomsku krizu u tim zemljama.

U siječnju su finske granične službe zabilježile pad od 33 posto u prelascima granice između Finske i Rusije u prosincu 2014. godine u odnosu na prosinac 2013. godine. Rusija je slala najviše turista u Finsku, a našla se pod utjecajem pada rublja.