Čini se da je hrvatski BDP u prvom kvartalu narastao za više od 0,3 posto

Većina hrvatskih analitičara očekivala je rast od 0,1 posto

21.04.2015., Zagreb, Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture, Prisavlje 14 – Konferencija Vlade Republike Hrvatske Poslovanje, restrukturiranje i investicije trgovackih drustava u drzavnom portfelju. Podpredsjednik Vlade Branko Grcic. Photo: Igor Kralj/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/Pixsell

Hrvatski bruto domaći proizvod (BDP) ostvarit će rast veći od 0,3 posto u prvom kvartalu ove godine, doznaje Telegram, a točan broj sutra će službeno objaviti Državni zavod za statistiku. Izvor Telegrama tvrdi da brojke Zavoda pokazuju rast između 0,3 i 0,5 posto, no nije sa sigurnošću mogao reći što će biti objavljeno.

Iako je 0,3 poprilično slab kvartalni rast, obzirom na prosječni rast ostatka jugoistočne Europe od preko 2 posto, čini se da je hrvatski BDP u prvom kvartalu 2015. narasao iznad očekivanja većine analitičara. Osam ekonomista, koji su sudjelovali u nedavnoj anketi agencija Hina, procijenili su u prosjeku, da je gospodarstvo poraslo za 0,1 posto u odnosu na isto razdoblje 2014 godine.

Veliki rast jugoistočne Europe

Petero ekonomista u anketi Hine izjavilo je da očekuje rast između 0,2 i 0,3 posto, jedan ekonomist kazao je da očekuje stagnaciju, a dvoje je očekivalo pad od 0,2 do 0,3 posto u prvom kvartalu. Ukoliko su informacije Telegrama točne, to bi značilo da je hrvatsko gospodarstvo ostvarilo rast u dva uzastopna kvartala (bez obzira što je rast poprilično slab).

Na razini cijele godine, analitičari, Europska Komisija i Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) očekuju rast hrvatskog gospodarstva od 0,5 posto, a nastavak skromnog rasta predviđa se i u 2016. zbog, kako je rekao EBRD, nedostatka velikih reformi i pritiska fiskalne konsolidacije. EBRD na razini regije jugoistočne Europe očekuje znatno veći rast od 2,3 posto.

Agresivna politika i rast eurozone

Valja napomenuti kako je cijela eurozona, dakle zemlje koje koriste euro kao službenu valutu, u prvom kvartalu 2015. zabilježila rast zbog utjecaja agresivne monetarne politike Marija Draghija, šefa Europske središnje banke.

Draghi je najavio upumpavanje 1,4 bilijuna eura u financijsko tržište do 2016. godine, što je pozitivno djelovalo na većinu europskih ekonomija. Italija je u prvom kvartalu zabilježila rast od 0,3 posto, Francuska 0,6 posto, a cijela eurozona narasla je za oko 1 posto.