Čini se da je napokon postignut dogovor oko kredita Petrokemiji, a mi donosimo mali pregled događaja posljednjih dana

Zbog ovoga slučaja došlo je i do sukoba Mosta i HDZ-a

02.03.2016. Zagreb - Ministar financija Zdravko Maric.
Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nadzorni odbor HBOR-a u petak je dao suglasnost za odobrenje kredita Petrokemiji u iznosu 200 milijuna kuna uz državno jamstvo, izvijestio je novinare u subotu ministar financija u tehničkoj Vladi Zdravko Marić i rekao kako će Vlada potvrditi jamstvo i kako ono ne povećava javni dug.

“Kao što smo i rekli da ćemo naći rješenje to smo i učinili. Jučer je HBOR dao suglasnost za odobrenje kredita Petrokemiji u iznosu 200 milijuna kuna uz državno jamstvo, koje će Vlada potvrditi. Time smo spriječili neželjeni scenarii obustave plina Petrokemiji koji bi imao dalekosežne posljedice ne samo na Petrokemiju, više od 1700 zaposlenika, nego i na širi interes hrvatsku poljoprivredu i hrvatsko gospodarstvo,” izjavio je Marić u subotu u Slavonskom Brodu.

Nema povećanja javnog duga

“Mi smo na tom rješenju radili detaljno i temeljito, izdato jamstvo ne povećava hrvatski javni dug. On bi bio povećan u onom trenutku kad Petrokemija ne bi bila u stanju vraćati taj kredit. Mi vjerujemo, smatramo da Petrokemiju treba ne samo dobro voditi, nego pokazivati pravi interes za nju kako se ne bi doveli u ovu situaciju u kojoj moramo donositi rješenja pet do dvanaest”, rekao je Marić na upit novinara ministar o omogućem utjecaju novog državnoh jamstva na ukupni javni dug.

Kredit HBOR-a prema riječima ministra gospodarstva Tomislava Panenića bit će iskorišten za pripremu prozvodnje koja je nakon remonta već nastavljena, a trebala bi osigurati nastavak pozitivnog poslovanja koje je zabilježeno i u prvom polugodištu 2016.

Današnja poruka iz Ine

“Tamo je stabilno stanje. Petrokemija ne može biti predizborno nadmetanje. Bitno je poslati poruku poljoprivredim proizvođačima da stabilno posluju i da će isporučiti sve količine umjetnih gnojiva”, rekao je Panenić.

S druge strane, iz Ine su danas priopćili kako pozdravljaju nastojanja Petrokemije da poboljša likvidnost te očekuju da će Petrokemija to iskoristiti za podmirenje “značajnog dijela” dugovanja prema Ini.

Posljednjih dana situacija oko Petrokemije bila je dosta upitna, a njena sudbina neizvjesna. Donosimo mali pregled događanja.

1. Problemi zbog velikih dugova

Kutinski div upao je u financijske probleme zbog velikih starih dugovanja. Samo oko 200 milijuna kuna bila je dužna PPD-u koji joj je zbog toga prijetio prestankom isporuke plina što bi bilo pogubno za tvrtku koja zapošljava 1600 zaposlenika.

Zbog takvih problema u rješavanje problema uključila se i Vlada.

2. Mostovo rješenje za Petrokemiju

Most je prošlog tjedna predložio sljedeće rješenje: da kao jamstvo za kredit Petrokemiji u iznosu od 200 milijuna kuna posluže dionice hotelskog poduzeća Jadran iz Crikvenice.

Plan je bio da dionice crikveničkog hotela Jadran budu izuzete od prodaje tako da posluže kao jamstvo za kredit. Na taj način bi se vratio dio dugova za plin i Ini i PPD-u. Mostov Tomislav Panenić, koji je i tehnički ministar gospodarstva, tada je rekao kako je taj prijedlog usuglašen s HDZ-om te je ostalo samo odluku tehnički doraditi i usvojiti na sjednici Vlade.

3. Sukob Mosta i HDZ-a

No, prijedlog o kreditu Petrokemiji nije prošao glatko kako kako je to Panenić rekao. Iako je odluka o kreditu i jamstvu trebala biti usvojena, ministar prometa Oleg Butković netom prije je poručio kako ništa od toga.

Butković je rekao da je odluku želio zaustaviti već onog trenutka kao je čuo za nju. Mišljenja je da Petrokemiji treba pomoći, ali nekom drugom imovinom, a ne hotelom Jadran.

“Oni su 20 godina bili u stečaju. Taj mrtvac se sad počeo buditi i oporavljati i sad bi ga trebali zatući. Agonija im je i trajala zbog raznih hipoteka, a sad bi trebali staviti novu s kojom se neće moći razvijati, dignuti kredit, pa čak ih nećemo moći niti dokapitalizirati ili privatizirati. Mi to jednostavno ne možemo dopustiti. Radi se o pravednosti a ne o politiziranju,” pojasnio je tada Butković.

4. Panenić kaže da je sve bio predizborni folklor

Mostov ministar Panenić je ovakvim raspletom i odlukom od strane HDZ-a ostao prilično iznenađen. “Ostao sam zapanjen. Pa to je čisti predizborni folklor. Ne radi se samo o 1600 zaposlenih koji gube posao prestankom proizvodnje. Petrokemija je strateška tvrtka, od nje ovisi i prijevoz željeznicom, luka Šibenik, potrošnja plina koji bi njenim gašenjem poskupio građanima. Uz dužno poštovanje, nije to jedan hotel”, rekao je Panenić.

5. HBOR daje kredit Petrokemiji

Ministar Panenić, nakon što je plan Mosta za Petrokemiju neslavno završio, zatim se odlučio na sastanak s upravom i nadzornim odborom Petrokemije kako bi se vidjelo može li se i kako dalje nastaviti raditi nakon blokade kredita.

Kao što smo vidjeli, Vlada je sada došla do novog rješenja, a to je da će Petrokemija dobiti državno jamstvo kako bi joj Hrvatska banka za obnovu i razvoj (HBOR) dala kredit od 200 milijuna kuna za plaćanje dijela dugovanja dobavljačima. Ipak, dugovanja su puno veća, tako da je ovo tek trenutno rješenje za Petrokemiju.