Čini se da je novi prijedlog trgovinskog sporazuma pokazao kako su Obamini demokrati u raskolu

Predbacuju predsjedniku da se više priklonio oporbenjacima

US President Barack Obama makes a statement at the White House in Washington, DC, on April 2, 2015 after a deal was reached on Iran’s nuclear program. Iran and world powers agreed on the framework of a potentially historic deal aimed at curbing Tehran’s nuclear drive after marathon talks in Switzerland.AFP PHOTO/NICHOLAS KAMM
FOTO: Nicholas Kamm/AFP

Čini se da je demokratska stranka u Americi u popriličnom raskolu. Naime, predsjednik Barack Obama više problema ima s njihovim glasovima vezanim uz izglasavanje trgovinskoga sporazuma, nego s pripadnicima oporbene republikanske stranke. Bijela je kuća, naime, inzistirala da izglasavanje sporazuma konačno počne donositi neke rezultate. Obama nema bezuvjetnu potporu svoje stranke i tu nastaju problemi.

Pokazatelj je to dubokoga raskola između demokratskih zastupnika i predsjednika Obame. Čini se da su sve manje spremni povinuti se volji i željama predsjednika, nauštrb vlastitih. Patrick Griffin, političar koji je u redovima Billa Clintona devedesetih godina upravljao trgovinskom politikom zemlje, kaže da je ovakvo stanje zapravo odraz razočaranosti demokrata njihovim predsjednikom. “Većina njih ima osjećaj kao da ih Obama zove samo kad od njih nešto želi”, kazao je. Uzrok je to velike podjele u stranci.

Ne podržavaju Obamin prijedlog

Phil Schiliro, koji je u Obaminu prvom mandatu vodio njegove odnose s kongresom, kazao je kako demokrati vjeruju da su ljudi dovoljno trpjeli od proteklih trgovinskih sporazuma. “Ne mislim da se radi o nedostatku odanosti predsjedniku. Ne mislim da je to nedostatak želje da se slaže s predsjednikom”, kazao je.

The New York Times piše kako ovaj raskol zapravo neodoljivo podsjeća na probleme koje je imao Obamin prethodnik George W. Bush sa svojom strankom kad je u pitanju imigrantska politika. I Bush se tada više slagao s opozicijom, nego s vlastitom strankom, koja je bila vodeća u Kongresu.

Međutim, priča se da Obamin slučaj ne bi trebao biti toliko dramatičan. Za izglasavanje trgovinskoga sporazuma treba mu potpora 28 demokrata. Doduše, Obama ima svoju viziju sporazuma. Odbacio je ideju da u sklopu sporazuma bude program pomoći oko traženja posla za one koji rade u trgovini. Inače demokrati podržavaju ovaj način, odbacili su ga u nadi da će zbog toga biti odbačen čitav prijedlog trgovinskoga sporazuma.

Bijela kuća otvoreno lobira za pristanak

S druge strane, i republikanci i Bijela kuća nadaju se da će se demokrati predomisliti. Tajnik Bijele kuće Josh Earnest kazao je kako će nastojati prijedlog predstaviti demokratima na način da ga ovi prihvate. Smatraju da imaju dobre argumente te da bi se i demokrati u konačnici trebali prikloniti većini i izglasati trenutačni prijedlog trgovinskoga sporazuma.

Obamina distanca spram Capitol Hilla još je jedna stvar koja iritira članove obje stranke. Smatraju da je više vremena proveo lobirajući za ovo pitanje, nego za bilo koje drugo. Pojedini demokrati čak su i javno istupili komentirajući kako trgovinski sporazum nije glavna briga ni Kongresa niti Bijele kuće te kako potonji svim silama pokušavaju na svoju stranu pridobiti neodlučne.

Demokrati u dubokom raskolu

Obama se potom izravno obratio zastupnicima, pobijajući tvrdnje oko njegova posebnog angažmana. Nancy Pelosi, zastupnica iz Kalifornije, inače gorljiva podupirateljica Obamine politike, o ovoj je temi slala poprilično kriptične poruke, smatraju iz Bijele kuće. Međutim, sad je novinarima, na opće iznenađenje, jasno dala do znanja da neće podržati ovaj sporazum.

Ovoga bi se vikenda trebali regrupirati i provjeriti kako stoje i kakvo je opće stanje u demokratskoj stranci. Makar, špekulira se da se demokratima sad događa ono što se događalo republikancima prije nekoliko godina, a to je duboki raskol među njezinim pripadnicima.