Čini se da sporazum o nuklearnom programu Irana ipak neće moći biti postignut u zadanom roku (do 30. lipnja)

Spor Irana i Zapada o nuklearnom programu traje već gotovo 13 godina

EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini addresses the media in front of the Palais Coburg Hotel, the venue of the nuclear talks in Vienna, Austria on June 28, 2015. Talks between Iran and the US enter a "critical phase" Sunday with tensions rising just three days from a deadline to nail down a deal thwarting any Iranian nuclear arms drive. AFP PHOTO/CHRISTIAN BRUNA
FOTO: AFP

Šefica EU-a za vanjsku politiku Federica Mogherini (na slici) u nedjelju je izjavila da nije nemoguće postići sporazum između svjetskih sila i Irana o nuklearnom programu te zemlje, upozorivši istodobno da pregovori ulaze u odlučujuću fazu te da predstoje teški dani s obzirom na približavanje krajnjeg roka za postizanje dogovora 30. lipnja.

Francuski ministar vanjskih poslova Laurent Fabius u subotu je kazao da dogovor izmiče s obzirom na razmimoilaženja u temeljnim stajalištima, a američki i iranski diplomati smatraju da je za premošćivanje značajnih razlika u stajalištima i postizanje konačnih pregovora pred svima još puno napornog rada.

Zarif odlazi na konzultacije u Teheran

“Ako je potrebno još nekoliko dana, prihvatit ćemo to. Bit će teško… ali ne i nemoguće. Sve je stvar političke volje”, kazala je Mogherini novinarima po dolasku u Beč na sastanak s američkim, britanskim, njemačkim i francuskim ministrima vanjskih poslova. U pregovorima sudjeluju i Rusija i Kina.

Iranski ministar vanjskih poslova Muhamed Džavad Zarif u nedjelju se na jedan dan vraća u Teheran gdje će se o aktualnim pregovorima o nuklearnom programu s velikim svjetskim silama konzultirati s državnim vrhom, izvijestila je iranska novinska agencija Tasnim. “Ministar Zarif doputovat će večeras u Teheran, a sutra se vraća u Beč na pregovore”, prenijela je agencija, pozivajući se na neimenovani iranski izvor.

Nužan mehanizam kontrole

Diplomati i promatrači smatraju da su izgledi za postizanje sporazuma do dogovorenog roka u utorak 30. lipnja vrlo mali i predviđaju da se se prolongirati u srpanj. Glavne nesuglasice nastale su oko tempa i vremena ukidanja sankcija Iranu u zamjenu za ograničenje iranskoga nuklearnog programa te dogovoru o prirodi mehanizama nadzora, koji će jamčiti da Teheran neće izigrati postignuti sporazum.

Također, američki i europski pregovarači žele osigurati mehanizam za obnovu sankcija Europske unije, SAD-a i UN-a ako Teheran ne izvrši svoje obveze prema tom budućem ugovoru, čiji je cilj završiti gotovo 13-godišnji spor Irana i Zapada.