Čini se da su Grci na referendumu ukinuli i modernu Europu, a ovo je 7 važnih stvari koje morate znati

Cipras je zadovoljan i najavljuje nastavak pregovora s vjerovnicima

FOTO: AFP/AFP

1. O čemu se glasalo?

Gotovo 10 milijuna grčkih birača glasalo je želi li prihvatiti uvjete međunarodnih vjerovnika kako bi dobili novu pomoć. Europske institucije od Grčke zahtijevaju mjere štednje kako bi s Atenom dogovorili novi paket pomoći. Referendumsko pitanje glasi “Treba li prijedlog koji su iznijeli Europska komisija, Europska središnja banka i Međunarodni monetarni fond na euroskupini 25. lipnja 2015., a koji se sastoji od dva dijela koji zajedno čine njihov sveobuhvatni prijedlog, biti prihvaćen?”

2. Kakav je ishod referenduma?

U ovom trenutku nakon, prebrojanih više od 90 posto glasova sasvim je jasno da su Grci premoćno odbili mjere štednje. 61.40 posto građana glasalo je protiv mjera štednje, dok je 38.60 bilo za, nakon prebrojanih 90.60 posto svih glasova.

3. Što to znači za nastavak pregovora?

Teško je reći. Sutra i u narednim danima će puno toga biti jasnije. Prije početka samog referenduma grčki premijer Aleksis Cipras i njegova stranka Syriza najavljivali su da će im referendumu poslužiti kao demokratski alat kojim će osnažiti svoju poziciju u pregovorima. S druge strane, čelnici europskih zemalja i institucija EU jasno su poručivali da bi ne na referendumu značilo i grčki izlazak iz eurozone. Grčka želi djelomičan otpis duga, te novi paket pomoći od EU, a Unija na to nije željela pristati bez mjera štednji. U narednim će danima vrlo važno biti i ponašanje Europske centralne banke, od koje Grčka očekuje nastavak programa ELA koji bi osigurao likvidnost u grčkim bankama i omogućio da se ponovno otvore.

4. Što sada kaže Cipras?

Grčki premijer Cipras zadovoljan je ishodom referenduma
Grčki premijer Cipras zadovoljan je ishodom referenduma AFP/AFP

Nakon što je postalo jasno da je na referendumu pobijedila opcija za koju se zalagao grčki premijer, Cipras se obratio građanima. Razumijem da mi glasači nisu dali mandat protiv Europe, nego mandat za održivo riješenje”. Cipras je upozorio da nema jednostavnih riješenja, ali kako će pronaći pošteno riješenje koje obe strane žele. Grčki premijer kaže kako pregovori između Atene i kreditora počinju sutra, te kako je Grčka spremna pregovarati oko plana reformi kako bi se što prije uspostavio normalan bankarski sustav. Cipras kaže kako će Grčka inzistirati na restrukturiranju duga

5. A što čelnici EU zemalja i vjerovnici?

Rezultati referenduma dodatane će glavobolje zadati predsjedniku Europske komisije Junckeru
Rezultati referenduma dodatane će glavobolje zadati predsjedniku Europske komisije Junckeru AFP/AFP

Za sada ne mnogo. Najavljeno je kako će u ponedjeljak njemačka kancelarka Angela Merkel otputovati u Pariz kako bi o Grčkoj razgovarala s francuskim predsjednikom Francoisom Hollandeom. Slovački ministar financija Peter Kažimir je upozorio kako je Grexit sada realno riješenje.

Njemački ministar ekonomije Sigmar Gabriel rekao je za Tagesspiegel kako ovakav rezultat referenduma čini teško zamislivim novi program pomoći Grčkoj. Ciprasa je optužio da je “razrušio posljednji most” koji je mogao dovesti do kompromisa, javlja Guardian.“Odbijanjem pravila eurozone…pregovori oko programa vrijednog milijarde su jedva zamislivi. Cipras i njegova vlada vode grčki narod na put gorke napuštenosti i beznađa”, rekao je Gabriel.

6. Što će biti s Grčkom?

Izlazak iz eurozone i uvođenje druge valute značio bi značajan pad standarda za grčke građane. Grčki političari kažu kako na to niti ne pomišljaju, te kako su predani nastavku pregovora. Iz Europe nisu sigurni kako Grčka bez mjera štednje može biti članica EU.

7. A što s Europskom unijom?

Ostaje za vidjeti hoće li Merkel i Cipras pronaći zajednički jezik
Ostaje za vidjeti hoće li Merkel i Cipras pronaći zajednički jezik TOBIAS SCHWARZ/AFP

Grčka čini nešto manje od 2 posto ukupnog BDP-a Europske unije i ekonomski gledano Grexit ne bi nepovratno uzdrmao EU. Šok bi bio velik, sigurno, ali ne i nešto iz čega se Unija ne bi mogla izvući. Puno ozbiljnije posljedice grčkog izlaska iz eurozone bile bi političke i simboličke. Bio bi to značajan udarac samoj Uniji i ideji ujedinjene Europe.