Ovako festival demokracije izgleda u Srbiji. Napadaju se promatrači, kupuju glasovi, a ljudi iz BiH busevima dovode na birališta

Nešto možemo tamo, nešto moramo ovdje, kažu birači koji su, osim u mjestu prebivališta, glasali i u Beogradu

Buses and cars with Kosovo Serbs queue outside the town of Leposavic, northern Kosovo, bordering Serbia, on December 17, 2023, during parliamentary and local elections in Serbia. Hundreds of ethnic Serbs on December 17, 2023 travelled to southern Serbia to cast their votes in the Serbian legislative elections as Pristina and Belgrade failed to reach an agreement that would enable them to do so in Kosovo itself. (Photo by STRINGER / AFP)
FOTO: AFP

Prijevremeni izbori u Srbiji protječu u nedjelju uz nešto veći odziv birača u Beogradu nego u travnju 2022., pokazuju podaci Republičkog izbornog povjerenstva i neovisnih promatrača, dok s terena stižu brojne potvrde da glasanje diljem zemlje prate brojni incidenti i nepravilnosti.

Srbija danas glasa na prijevremenim parlamentarnim izborima, bira zastupnike Skupštine Vojvodine te vijećnike u 65 gradova i općina, uključujući Beograd, a birališta su otvorena u sedam sati i zatvaraju se večeras u 20:00.

Posljednja predizborna ispitivanja javnog mišljenja ukazivala su na prednost vladajuće Srpske napredne stranke (SNS), no oporba vjeruje da uz izlaznost veću za oko pet posto od uobičajene, ponajprije u Beogradu, može ostvariti pobjedu i time narušiti skoro dvanaestogodišnju vlast SNS-a.

Zabilježeni incidenti

Tijekom izbornog dana s više biračkih mjesta stigle su pritužbe na brojne nepravilnosti, među ostalim o pokušajima kupnje ili kupnji glasova plaćanjem biračima, skupno dovođenje glasača na birališta, zajedničko glasanje svih članova obitelji, vođenje paralelne evidencije o biračima i glasanju, izostanak provjere identiteta po biračkom popisu.

Predsjednik Pokreta za PREOKRET (PZP) i zastupnik Janko Veselinović objavio je na platformi X da su snimljeni deseci automobila s registracijama Republike Srpske kako dolaze na glasanje u beogradsku Štark arenu.

Mjesto je obišla i ekipa portala Nova.rs koja je javila o velikom broju BiH registarskih oznaka na automobilima parkiranima pred Arenom. Beogradski N1 javio je i o skupnom dovoženju birača autobusima s područja BiH.

Putnici iz autobusa tvrde da se u Areni nalaze birački spiskovi te da ih dežurni, pošto pronađu njihova imena, usmjeravaju gdje trebaju glasati. Na pitanje zašto baš tu glasaju, a ne u mjestu prebivališta, jedan od putnika odgovorio je da ne zna.

“Nešto možemo tamo, nešto mora ovdje”, rekao je.

Iz Hrvatske u Beograd na glasanje

Na ulicama Beograda našao se i stanovnik Hrvatske koji, kako sam kaže, dolazi iz nepostojeće tvorevine “Krajine”. Snimka na kojoj se raspituje gdje je njegovo biračko mjesto i osnovna škola u kojoj bi trebao glasati širi se društvenim mrežama.

“Sine moj, Aleksandar Vučić. Napravili ste od Beograda malu Jugoslaviju. Doveli ste i braću Hrvate da glasaju na beogradskim izborima”, napisano je uz video.

Napadnuti promatrači CRTE

Promatrači civilne organizacije CRTA napadnuti su u Odžacima i uništeno im je vozilo. Navode da takvo što još nisu doživjeli u sedam godina, koliko prate izbore.

“Napadnuti promatrači su se, inače, uputili na policiju kako bi prijavili potencijalni slučaj izborne korupcije pošto su zabilježili da je više desetaka glasačkih listića izneseno s biračkog mesta i odneseno u stranačke prostorije na drugoj strani ulice”, napisali su.

Fotografiranje listića

Na biračkom mestu broj 70 u OŠ “Mihajlo Pupin” u zemunskom naselju Nova Galenika glasanje je bilo prekinuto nakon što je jedan od birača mobilnim telefonom fotografirao svoj popunjeni glasački listić, doznaje N1.

Glasanje na tom biračkom mjestu bilo je momentalno prekinuto, a pozvana je i policija koja je ubrzo stigla i napravila zapisnik. Biračko mjesto otvoreno je nakon dvadesetak minuta.

U Banjoj Luci cirkus na biračkom mjestu napravio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik koji je glasao na stolu pred kamerama i biračkim odborom, potom pozirao prisutnim kamermanima i fotoreporterima.

Kupovina glasova u Nišu?

Koalicija “Srbija protiv nasilja” podnijela je kaznenu prijavu policiji zbog sumnje na kazneno djelo kupovine glasova jer, kako kažu, imaju dokaze da se dio dvorane Čair u kojem je call centar Vučićeve stranke SNS na dan izbora koristi za plaćanje glasova.

Đorđe Stanković iz Niša navodi da su i na izbornom mestu u OŠ “Ćele-kula” spriječili takozvani “bugarski vlak”. Pokušao je i sam ući u prostore call centra, no odbijen mu je pristup uz obrazloženje da je prostor zakupljen i ulaz je dozvoljen samo ograničenom broju ljudi, piše N1.

Šefica pravnog tima “Srbija protiv nasilja” Ana Eraković bila je s njim i kaže da znaju kako se “Čair” koristi za počinjenje kaznenih djela, a jedno od njih je davanje i primanje mita u vezi s glasanjem. Kazna predviđena zakonom je novčana ili kazna zatvora u trajanju do 3 godine.

Oporba očekuje pobjedu u Beogradu

U Beogradu, gdje oporba u zbroju očekuje više od 60 posto glasova i pobjedu nad SNS-om, s pravom glasa je 1.613.369 birača, a na pokrajinskim izborima 1.669.791 birač.

Pravo glasa na 8.273 biračka mjesta u Srbiji ima 6.500.165 birača, a izbore prati oko 6.000 domaćih i inozemnih promatrača, uključujuć misiju Europskog parlamenta.

Inozemni mediji o izborima

Inozemni mediji u najavama i izvješćima o današnjim prijevremenim izborima u Srbiji ukazuju na to da se oni tumače kao pokušaj šefa države Aleksandra Vučića i njegove Srpske napredne stranke (SNS) da osiguraju još jedan četverogodišnji mandat, te da se Vučić snažno miješao u kampanju izravno podupirući SNS, premda nije kandidat.

Novinska agencija Reuters navodi da su dva masovna ubojstva u svibnju poljuljala popularnost SNS-a i podsjeća da su ubojstva 18 osoba, među kojima devet učenika osnovne osnovne škole, potaknula ulične prosvjede koji su uzdrmali vlast samog Vučića i SNS-a, a nezadovoljstvo je povećano visokom inflacijom.

Oporbene stranke i nevladine organizacije optužile su Vučića i SNS za podmićivanje birača, gušenje medijskih sloboda, nasilje nad protivnicima, za korupciju, povezanost s organiziranim kriminalom i brojne afere.

Agencija AP navodi da su današnjem glasanju prethodila izvješća o velikim nepravilnostima tijekom predizborne kampanje te da se očekuje ključna borba za glasove očekuje između SNS i proeuropske oporbene koalicije “Srbija protiv nasilja”, ponajprije u Beogradu gdje bi pobjeda oporbe ozbiljno narušila Vučićevu vlast u zemlji.

Glasali i čelnici

Na izbore izašli su i čelnici Srbije. “Predsjednik Aleksandar Vučić glasao je na biračkom mestu na adresi DV “Tesla-Nauka za život”, u Bulevaru Crvene armije 1 u Novom Beogradu”, javlja B92.

Premijerka Ana Brnabić na biračko mjesto došla je u pratnji sina u općini Savski Venac, zabilježio je Informer.

Posljednje predizborne ankete ipak ukazuju da se očekuje izvjesna pobjeda SNS-a, usprkos inflaciji i višemjesečnim prosvjedima., ali se ne može se isključiti pad rezultata očekivanih SNS na nacionalnoj razini.

Birališta u Srbiji zatvaraju se u nedjelju navečer u 20 sati, a prvi pouzdaniji preliminarni rezultati na temelju reprezentivnih uzoraka mogu se očekivati između 21 i 22 sata.