Čini se da u Njemačkoj nestaje onaj prijateljski pristup kojem smo svjedočili na početku emigrantske krize

Njemačka se sve brže približava ksenofobičnoj klimi zemalja koje je okružuju

Refugees from Syria arrive at the Friedland shelter near Goettingen, central Germany, on April 4, 2016, after arriving from Turkey at the airport in Hanover.
The first Syrians arrived in Germany from Istanbul under a controversial EU-Turkey migrant pact. / AFP PHOTO / dpa / Swen Pfoertner / Germany OUT
FOTO: AFP

Dobrovoljci u Njemačkoj već mjesecima nesebično pomažu izbjeglicama. No nakon početne euforije uslijedilo je otrežnjenje. Pomagači zbog desničarskih napada sve češće i sami trebaju pomoć, piše DW.

Jedan od njih je i Jonas, 26-godišnji student prava koji se nedavno preselio u Berlin i sad na šest mjeseci želi preuzeti brigu za jednog izbjeglicu. Uključio se u program inicijative Wedding hilft (Wedding pomaže). Kaže da na taj način želi saznati kako njegov svijet izgleda kroz oči nekog stranca.

Pokušaj održavanja kulture dobrodošlice

“Polako obrađujemo jedan izbjeglički smještaj za drugim”, kaže Ina, mentorica iz inicijative Wedding hilft, i dodaje da je potreba ogromna. Samo u Berlinu registrirano je 43.000 izbjeglica od kojih mnogi žele svog dobrovoljca koji će ih pratiti prilikom odlaska u državne službe ili im pomagati u prevladavanju svakodnevnice.

Ina kaže da je ovaj angažman pokušaj održavanja kulture dobrodošlice i dodaje: “To mi je važno baš sada kada se sve negativnije gleda na pojam kultura dobrodošlice.” Jer, mnogo se toga u Njemačkoj promijenilo otkako smo prošle godine svjedočili slikama koje su prikazivale tisuće Nijemaca spremnih pomoći izbjeglicama donoseći im hranu, graderobu pa čak i novac.

Nestanak kulture dobrodošlice

No, to se, čini se, promijenilo u posljednjih pola godine. Desno ekstremna Pegida u Dresdenu pripremila je teren za zaoštravanje političke rasprave koju je pratio i rast broja napada na smještaje za izbjeglice, piše DW. Duboke tragove ostavili su i teroristički napadi u Parizu i Bruxellesu, kao i napadi mladih migranata na djevojke i žene u novogodišnjoj noći u Kölnu.

Njemačka se sve brže približava ksenofobičnoj klimi zemalja koje je okružuju. “Jedva mogu izdržati raspoloženje u pokrajini Saska, a to se odnosi i na moj grad”, požalio se gradonačelnik Leipziga Burkhard Jung početkom travnja.

No Georg Cremer, šef njemačkog Caritasa, optimističan je. “Od početka smo imali veliku spremnost ljudi da prihvate izbjeglice i istodobno i jak otpor svemu stranome. Angažman dobrovoljaca je i sada velik kao i prošlog ljeta, ali pažnja medija, koja je u ljeto bila jednostrano koncentrirana na kulturu dobrodošlice, sada je više fokusirana na zastrašujuće događaje.”

Kad pomagači trebaju pomoć

Radikalna promjena političke klime od kulture dobrodošlice prema strahu društva posebni je problem za dobrovoljce koji u posljednje vrijeme i sami sve češće postaju mete napada. Poruke mržnje i prijetnje smrću njihova su svakodnevica. To je i iskustvo inicijative Moabit hilft (Moabit pomaže – Moabit je berlinska četvrt) koja je nedavno uputila otvoreno pismo u kojem javno moli za podršku.

“U posljednje vrijeme su aktivisti organizacije Moabit hilft postali cilj vrijeđanja i prijetnji neonacista.” Prijetnje se često provode u djela. Tako je u Brandenburgu izvršen napad na vozilo jednog bračnog para koji se angažira za izbjeglice. U pokrajini Saska-Anhalt mladići su pred jednim domom za izbjeglice kamenjem gađali aktiviste.

Angela Merkel sastala se ovaj tjedan s predstavnicima udruga i skupina dobrovoljaca. Rekla je da je sada, nakon što je smanjen broj izbjeglica koje dolaze u Njemačku, naglasak na integraciji. Za dobrovoljce iz inicijative Wedding hilft to znači da se njihov rad mora više cijeniti. A tu se podrazumijeva i bolja zaštita od desničarskih napada i prijetnji, kaže Ina te ističe: “Tko želi integraciju i kulturu dobrodošlice ne smije zaboraviti ni pomagače.”