Izgleda da se hrvatski političari već danima natječu tko će dati skandalozniju izjavu o izbjeglicama

Kolinda Grabar-Kitarović, Andrija Hebrang, Tomislav Karamarko, Kajin...

19.09.2015., Tovarnik - Andrija Hebrang u ime predsjednice HR imenovan je savjetnikom za izbjeglice, posjetio je danas  izbjeglicki centar na zeljeznickom kolodvoru u Tovarniku. Optuzio je Vladu da ne cini dovoljno za za sigurnost i da se ne snalazi sa krizom. Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

U trenutku kad su tijekom prošlog tjedna u Hrvatsku počele pristizati izbjeglice, neki naši političari i političarke počeli su se natjecati oko toga tko će dati skandalozniju i besmisleniju poruku lišenu empatije prema ljudima koji su dolazili i prolazili kroz Hrvatsku. Prednjače HDZ-ovci, ali da ne bi bilo da su se samo oni proslavili posljednjih dana, izdvajamo i izjave pripadnika nekih drugih stranaka.

1. Predsjednica je na izbjeglice htjela slati vojsku

Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović zbog izbjegličke je krize u četvrtak razgovarala i s načelnikom Glavnoga stožera (GS) Oružanih snaga, generalom zbora Dragom Lovrićem od kojeg je, kao vrhovna zapovjednica, zatražila viši stupanj pripravnosti vojske i spremnost da reagira ako bude potrebno u zaštiti državne granice od “ilegalnih migranata”. Zbog ovakvih je najava reagirao i Centar za mirovne studije, koji je predsjednicu upozorio da “ne militarizira humanitarnu izbjegličku krizu, te da se ne šalje vojska na izbjeglice koji bježe od ratova”.

Kolinda Grabar-Kitarović
Kolinda Grabar-Kitarović PIXSELL/PIXSELL

“Poslušala sam kakvo je stanje na terenu i ono je puno gore nego što mislimo. Pristižu tisuće i tisuće izbjeglica, u Tovarniku ima deset puta više migranata nego lokalnog stanovništva”, kazala je Grabar-Kitarović i dodala da se treba dogovoriti i vidjeti koje će biti sljedeće mjere. Predsjednica smatra da je neizbježan angažman Hrvatske vojske i naglasila da ne misli samo na uključivanje vojske duž granice, nego u cijelome području”, rekla je predsjednica u subotu.

2. Hebrang misli da bi Milanović mogao biti kazneno odgovoran, a zna i kako izbjeglice trebaju izgledati

Hebrang

Kao da ovo nije dovoljno, predsjednica Grabar-Kitarović donijela je u petak odluku o imenovanju Andrije Hebranga povjerenikom Predsjednice RH za izbjegličku krizu. Rekao je u subotu da premijer Zoran Milanović snosi povijesnu krivnju što nije pripremio Hrvatsku za izbjeglički val, a puštanjem migranata bez kontrole, kazao je, dopustio je povredu suvereniteta zemlje za koju se može tražiti i kaznena odgovornost.

Po njegovom mišljenju Hrvatska trebala vojsku izvesti na granice, ali ne da pucaju, lupaju i bodu, nego da fizički tijelima spriječe ulazak migranata u Hrvatsku. Primijetio je i da mnogi od izbjeglica imaju novca za taksije, autobuse i za kupovinu po dućanima te da bi prave izbjeglice, nakon višetjednog putovanja, davno potrošili novce koje su imali.

3. Karamarko je bio zabrinut za radna mjesta Hrvata

Tomislav Karamarko
Tomislav Karamarko PIXSELL

Šef HDZ-a Tomislav Karamarko osvrnuo se u četvrtak u Saboru na problem izbjegličke krize te prozvao Vladu zbog neozbiljnog pristupa. Karamarko je, kako je rekao, bio zabrinut za radna mjesta hrvatskih građana ukoliko dođu izbjeglice.

“Naši članovi Vlade pričaju o nekakvoj socijalizaciji. Mi na taj način ne znamo čemu služi Hrvatska u cijelom tom projektu i da li Europa ima zajednički plan. Što to znači socijalizirati i što to znači dati im radna mjesta u situaciji kada veliki broj naših građana sele van zato što nema to radno mjesto? Rekao bih da je to jedan vrlo neozbiljan pristup ove Vlade. Mi nemamo definiciju što se događa i koji su planovi sa tim ljudima”, rekao je Karamarko.

4. Jandroković se bojao za stabilnost Hrvatske

Gordan Jandroković
Gordan Jandroković PIXSELL/PIXSELL

Istog dana, nakon sjednice predsjedništva HDZ-a Gordan Jandroković je ocijenio kako je Vlada, unatoč stalnim upozorenjima HDZ-a, dočekala izbjeglički val potpuno nepripremljena te je prvi inzistirao na nužnosti zatvaranja granice sa Srbijom zbog ugroze stabilnosti Hrvatske i sigurnosti građana.

“Predsjedništvo HDZ-a izražava zabrinutost s ovim što se događa – nekontroliranim ulaskom velikog broja ljudi u Hrvatsku, što uvelike nadmašuje ono što je Vlada najavljivala. Na granici sa Srbijom vlada konfuzija i kaos. Stihija! Bojimo se da takav razvoj situacije može izazvati velike posljedice po stabilnost Hrvatske i sigurnost naših građana. Vlada mora poduzeti odgovarajuće mjere, tim više što smo nekoliko zadnjih tjedana ukazivali da se ovakva situacija može dogoditi. Izostala je bilo kakva ozbiljna priprema i organizacija, zato danas imamo situaciju koja izmiče kontroli. Tražimo, stoga, da se privremeno zatvori granica prema Srbiji i konsolidira situacija. Tek nakon toga možemo razmišljati o ponovnom otvaranju granice”, iznio je Jandroković stav HDZ-a.

5. Dogradonačelnik Valpova je širio paniku i lažne informacije

dubravko

Dogradonačelnik Valpova Dubravko Kučinac (HDZ) na Facebooku ustvrdio da je u Zagrebu zabilježeno “desetak slučajeva hitnih postupaka protiv izbjeglica radi pokušaja silovanje i pljačkanja nasred ulice”. U formi “istine o kojoj se šuti” Kučinac je na društvenim mrežama proširio “vijest o kojoj se nitko ne usudi pisati” zaključivši na kraju kako situacija samo što ne “eksplodira”. Kučinac tvrdi da je informacije dobio od “prijatelja koji radi na sudu”. Objavu je u međuvremenu uklonio, ali ne na vrijeme da ne bude zabilježena.

Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) u petak je pozvalo građane da ne nasjedaju na lažne i uznemirujuće glasine da se u Hrvatskoj u posljednjih nekoliko sati dogodio veći broj kaznenih djela koje su počinili migranti. ““Na području svih naših policijskih uprava nije evidentiran povećan broj kaznenih djela niti prekršaja, kao niti drugih događaja koji se ovdje lažno navode”, poručili su iz MUP-a.

6. Kajin poručio da se mora poštovati hrvatska zastava

Damir Kajin
Damir Kajin PIXSELL

Da HDZ-ovci ne budu usamljeni na ovoj listi, pobrinuo se IDS-ovac Damir Kajin. On je, naime, u petak ustvrdio da se ni u jednoj zemlji sigurnosni sustav nije brže raspao nego u Hrvatskoj, pa je zatražio “momentalnu smjenu šefova obavještajnih službi, koji se umjesto poslom bave tričarijama”. “Jučer smo svjedočili totalnom raspadu policijskog, obavještajnog, sigurnosnog sustava, ali to nije ništa naspram onoga što će biti”, prognozira Kajin. U Hrvatskoj će, procijenio je, zimovati, 50, 60, 70 tisuća ljudi, možda i sto, i to ne jednu zimu, nego više.

Kajin je naveo i da se BiH sprema da tamo boravi 30, 40 tisuća ljudi, što će biti “potpuna destabilizacija ovih prostora”. “Jasno da ljudima koji uđu u Hrvatsku treba pomoći, ali da su pokazali samo deset posto agresivnosti koji su pokazali spram hrvatske policije, u deset dana je ISIL mogao biti svladan”, konstatirao je Kajin. Poručio je i kako “oni koji uđu u Hrvatsku moraju poštovati hrvatsku zastavu, policajca, vojnika, zakone i ravnati se po našim običajima”.

7. SDP-ovac razmišljao da udomi sirijsku obitelj, ali…

dubravko11

Iako se SDP-ovci na čelu s premijerom Zoranom Milanovićem ovom prilikom nekako nisu uspjeli osramotiti, jedan se njihov član ipak dan prije nego što su izbjeglice počele dolaziti u Hrvatsku pokušao našaliti, ali na neukusan i neempatičan način. Radi se o SDP-ovom predsjedniku vijeća zagrebačke gradske četvrti Podsused-Vrapče Dubravku Perošu.

“Kao istinski socijaldemokrat razmišljam da udomim jednu sirijsku obitelj, međutim kad ih vidim onakve na televiziji bojim se da baš i ne jedu malo. Možda bi bilo pametnije da pričekam one iz Somalije”, napisao je na svom Facebook profilu Peroš, a objava je obrisana nakon što su je uočili mediji. SDP se odmah ogradio od Peroševih stavova i u objavi na Twitteru istaknuo da oštro osuđuje takve i slične komentare.