Čini se kako Vlada ima plan za kredite u švicarskim francima, a ovo je šest najvažnijih stvari o tome

Plan ministra Lalovca predviđa konverziju kredita u francima u eure

FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Vlada je krajem siječnja ove godine, na hitnoj sjednici zamrznula tečaj franka na 6.39 kuna, no svima je bilo jasno da je to tek privremeno rješenje. Nakon početka ekspanzivne monetarne politike Europske centralne banke, Švicarska je odlučila da više neće držati svoj tečaj niskim, što je mnogim dužnicima u švicarskim francima zagorčalo život.

Kako smo već pisali, čini se kako Vlada i ministar financija Boris Lalovac sada imaju plan kako dugoročno riješiti brige više od 55 tisuća obitelji koje imaju kredit u švicarskom franku.

Najavljeno rješenje predviđa konverziju franaka u euro, te otpis dijela glavnice uz poreznu olakšicu bankama, a RTL javlja kako je premijer Zoran Milanović prihvatio prijedlog ministra financija Borisa Lalovca danas poslijepodne.

Ovo su najvažnije stvari o Vladinom planu za dužnike.

1. Konverzija franaka u euro

Plan ministra financija Borisa Lalovca jest da se potpuno izjednači položaj građana koji imaju kredite u švicarskom franku i onih koji imaju kredite u euru. Krediti u švicarskim francima moći će se pretvoriti u eure po kamatnoj stopi koja je na dan dizanja kredita vrijedila za stambene kredite u eurima, piše Jutarnji list

2. Otpis dijela glavnice

Nakon takve konverzije izračunala bi se razlika u iznosu između kredita u francima i kredita u eurima. Taj bi se iznos otpisao u dijelu glavnice kredita.

3. Sve to na teret banaka

Netko, naravno, ove otpise i troškove konverzije mora platiti. Svjesni su toga i u Banskim dvorima, pa će tako trošak konverzije kredita iz švicarskih franaka u eure ići na teret banaka. Trošak otpisa dijela glavnice isto će tako snositi banke

4. Porezne olakšice za banke

Izvjesno je kako banke neće biti najsretnije s ovim rješenjem, pa im je vlada odlučila izaći u susret i donekle ublažiti gubitke. Pretvaranje kredita iz franka u eure, odnosno gubitke nastale na taj način, država će bankama kompenzirati priznavanjem tog iznosa kao porezne olakšice.

5. Zabranit će se stambeni krediti u franku

Jedno zakonsko rješenje trebalo bi se naći u Saboru u rujnu, a drugim zakonskim izmjenama vjerojatno će se i zabraniti stambeni krediti u švicarskom franku, piše Jutarnji, pozivajući se na izvor u Vladi.

6. Ne zna se kako će reagirati banke, Udruga Franak je zadovoljna

Za ovakvo se rješenje zalagala Udruga Franak, no konačni plan vlade nije usluglašen niti s bankama, niti s Udrugom Franak, tako da će sigurno biti zanimljivo pratiti njihove reakcije.

Koordinator udruge Franak Denis Smajo izjavio je za RTL kako su zadovoljni što u Vladi razmišljaju problem riješiti onako kako su i sami predlagali. “Mi ćemo to poduprijeti, međutim, treba biti oprezan jer na putu od glasina do izglasavanja zakona može se svašta dogoditi”, izjavio je Smajo za emisiju RTL Direkt, a javlja Hina.