CIOS zove Tomaševića u svoje pogone. 'Čini se kako gospodin gradonačelnik nije dovoljno upućen'

Reagirali su na Tomaševićevu presicu na kojoj je objašnjavao zašto je Pripuz dobio posao s otpadom

27.10.2011.Split - Trgovacki sud.Javnom drazbom odrzano prvo rociste za prodaju Zeljezare Split.Petar Pripuz, vlasnik Adria Celika
photo: Tino Juric/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Danas su se priopćenjem oglasili iz grupe C.I.O.S. zbog, kako kažu, “iznimnog medijskog interesa oko zbrinjavanja biootpada u Zagrebu”. Poručuju kako oni nemaju više informacija od onih koje su javno dostupne kroz službeni elektronički registar te da natječaj na kojem im je Tomislav Tomašević dodijelio posao vrijedan 36 milijuna kuna neće komentirati dok cijeli taj proces ne bude završen, zaključno sa žalbenim rokom.

No, u nastavku pišu kako su “dužni demantirati gradonačelnika Grada Zagreba koji je na današnjoj konferenciji za novinare, govoreći o zbrinjavanju otpada, iznio niz netočnosti koje se odnose na postupke zbrinjavanja i obrade glomaznog otpada, a u realizaciji zajednice ponuditelja među kojima je i tvrtka CE-ZA-R u vlasništvu C.I.O.S. Grupe i prema ugovoru koji je istekao u srpnju”.

Iz C.I.O.S.-a se referiraju na izjave gradonačelnika da su tvrtke na natječaju za glomazni otpad nudile da se glomazni otpad na kraju obrade odlaže na Jakuševcu. Ispričao je kako to funkcionira sada i što su tvrtke na natječaju nudile. “On se sada drobi u Sisku i vraća na Jakuševac na odlaganje. Na platou Jakuševca se odvajaju korisne komponente. Ono što je bila ponuda tvrtki u procesu javne nabave je upravo sortiranje, drobljenje i vraćanje na Jakuševac. Privatne tvrtke bi isto vraćale na odlagalište Jakuševac”, kazao je i ustvrdio da bi bilo tako sve dok se ne napravi sortirnica i riješi drobljenje glomaznog otpada. “Dok se to ne odradi, i oni su to odlagali na Jakuševcu, zašto bi mi plaćali”, rekao je.

‘Gospodin gradonačelnik ili nije dovoljno upućen u Zakon…’

O tome dalje pišu: “Naime, prema izjavama i interpretaciji gradonačelnika o postupanjima u obradi glomaznog otpada može se zaključiti kako gospodin gradonačelnik ili nije dovoljno upućen u Zakon o gospodarenju otpadom, koji jasno propisuje postupke i proces obrade ili ne zna dovoljno o toj problematici (što nas čudi s obzirom na to da je, prema njegovom životopisu, na području zaštite okoliša bio konzultant u više od 40 zemalja), odnosno – da možebitno ima pogrešne savjetnike”, poručuju iz C.I.O.S. grupe.

Dodali su da ne osporavaju pravo gradonačelnika da svojim suradnicima nalaže kako će postupati u rješavanju problema zbrinjavanja glomaznog otpada, ali da ne mogu prihvatiti “olako i neutemeljeno prozivanje C.I.O.S. Grupe da je u obradi glomaznog otpada primjenjivala postupke i praksu kakvu je gradonačelnik opisao na konferenciji”.

Javno pozvali Tomaševića da posjeti postrojenja

Stoga su uputili jedan poziv gradonačelniku. “Kako bi se osobno, ali i cjelokupna javnost uvjerila da C.I.O.S. Grupa sa svim vrstama otpada u potpunosti postupa u skladu sa zakonom i visokim standardima struke, pozivamo gradonačelnika, zajedno s njegovim suradnicima i medijima, da posjeti naš reciklažni centar u Jankomiru u kojem se odvijaju prve dvije faze obrade glomaznog otpada: ručno sortiranje prema artiklima i zatim mehanička obrada na velikom postrojenju (nikako ne drobilici!) gdje se izdvajaju metalne te druge komponente koje se predaju ovlaštenim oporabiteljima na daljnju oporabu”, poručili su.

Zatim su Tomaševića javno pozvali u njihov centar, tj. postrojenje za mehaničko – biološku obradu u Varaždinu u kojem se odvija sljedeća faze obrade i gdje se pojedine vrste otpada, koje imaju kaloričnu vrijednost, pretvaraju u gorivo za energetsku oporabu. “Dodajmo još da se tek na kraju cjelokupnog i kompleksnog postupka ostatni dio, odnosno onaj koji nema energetsku ili materijalnu vrijednost, odlaže na odlagalište”, tvrde.

‘Našem vlasniku se sudi isključivo za neimovinsku korist’

“Zaključno, netočna je tvrdnja gradonačelnika da se u zajednici ponuditelja odvijalo „puko“ i simplificirano usitnjavanje otpada na drobilicama s ciljem smanjenja volumena te da se nakon toga usitnjeni materijal odlagao na Jakuševac”, dodali su.

Na kraju su Tomaševiću poručili: “Ako je u svojoj izjavi o tome da su se pojedini ugovori sklapali bez natječaja mislio na aferu Agram, želimo ga podsjetiti da se našem vlasniku sudi isključivo za neimovinsku korist, odnosno da nije bilo štete za Zagrebački holding, što je u svom vještačenju potvrdio i ovlašteni sudski vještak izabran od strane USKOK-a, kao i da je tada cijena za preuzimanje i oporabu glomaznog otpada bila 520 kn/t.”