Cipras ide u Moskvu. Je li mu Rusija politički blef ili stvarna opcija?

Grčki bi se premijer danas trebao sastati s predsjednikom Putinom

Greek Prime Minister Alexis Tsipras attends a parliament session in Athens on March 30, 2015. The EU warned Monday that Greece and its creditors had yet to hammer out a new list of reforms despite talks lasting all weekend aimed at staving off bankruptcy and a euro exit. AFP PHOTO / ARIS MESSINIS
FOTO: Aris Messinis/AFP

Grčki premijer Aleksis Cipras upravo je u posjeti Moskvi. U srijedu bi se trebao sastati s ruskim predsjednikom Vladimirom Vladimirovičem Putinom. Financijski i politički neprijatelj Unije broj jedan za istim stolom, puni riječi hvale za sugovornika i ideja za suradnju. Vijest je to od koje se političarima u Bruxellesu, Berlinu i Washingtonu diže kosa na glavi.

Sjećate li se kako su nam prije par godina govorili da ulazak u Europsku uniju nema alternativu? I bili su u pravu, zaista nije imao. No, stvari su se u međuvremenu promijenile. Unija više nije tako jedinstvena, niti financijski moćna. A pojavili su se i neki novi regionalni igrači koji žele proširiti svoj utjecaj. Prije svih Rusija i Turska, koje sve snažnije politički koketiraju s državama na Balkanu.

Blef ili realnost?

Realno, ne postoji prevelika opasnost da će Cipras i Putin sutra u Moskvi dogovoriti političko, gospodarsko i vojno pozicioniranje Rusije u Grčkoj u zamjenu za otplatu grčkog duga. Dugoročno, tko zna. Postoji li netko u EU tko je spreman preuzeti rizik i ignorirati ovaj posjet? Cipras za rusku novinsku agenciju TASS poručuje kako se ne slaže s politikom sankcijama prema Rusiji. Ruski list Kommersant piše, pozivajući se na anonimni izvor iz ruske vlade, kako je Rusija spremna razgovarati o pitanju povlaštene cijene plina za Grčku. Prema pisanju tog lista, u Kremlju su spremni razmotriti i mogućnost izdavanja novog kredita Grčkoj. Ruska Gazeta donosi naslov “Cipras u Putinovom zagrljaju”. Blef se možda čini prozirnim, ali su ulozi preveliki da bi ga se ignoriralo.

Ciprasov istočni manevar

Putin i Cipras su u sličnoj su situaciji iz različitih razloga. Putin je ostao bez političkih saveznika u EU i u potrazi je za novima. Cipras na to kaže da Grčka može biti “most između Zapada i Rusije”. Ciprasovi su problemi financijske prirode. Potrebni su mu krediti koje vodi politička, a na tržišna logika. Tržišne kredite Grčka nije mogla isplaćivati, a želi li Cipras ispuniti barem dio svojih predizbornih obećanja, teško će ih vraćati i u budućnosti. U četvrtak, u vrijeme dok će grčki premijer još boraviti u Moskvi, Grčkoj na naplatu stiže rata kredita MMF-a u iznosu od 460 milijuna eura.

Domino efekt

Cipras se nada kako će uspjeti ukinuti ruske sankcije na uvoz grčkog voća. Grčki limuni i naranče u ruskim dućanima same po sebi ne bi značile ništa posebno. Ali puno je nezadovoljnika u EU, koji smatraju da sankcije štete njihovim ekonomijama. Možda bi se i oni onda vodili grčkim primjerom. Putin bi ovim posjetom i nekim eventualnim dogovorom s Grčkom u budućnosti mogao dobiti dokaz i jasan pokazatelj da EU nije jedinstvena u sankcijama prema Rusiji.

Što se tiče financijskih obveza, iz Grčke i dalje stižu oprečna stajališta. Prvo je za njemački list der Spiegel Nikos Voutsis, grčki ministar unutrašnjih poslova, rekao kako će Grčka platiti dug MMF-u jedino ako EU počne s programom financijskog spašavanja. Nedugo nakon toga, njegov kolega iz Ciprasove vlade, ministar financija Yanis Varoufakis kaže kako Grčka “namjerava podmiriti sve obveze svim svoj kreditorima, ad infinitum”. Igra li se Grčka mrkve i batine? Zaboravljaju samo da nisu oni u poziciji moći.

Grčka poruka Europskoj uniji da ima alternativu-

Ciprasov i Varoufakisov financijski blef nije upalio. Barem ne za sada. Igrali su na kartu racionalnosti najmoćnije žene Europe, njemačke kancelarke Angele Merkel. Istupi li Grčka iz eurozone, cijela bi Europa snosila posljedice. Iz Njemačke za sada nisu niti trepnuli. Može li politički blef približavanja Rusiji imati jači učinak? I može li netko sa sigurnošću, taj potez uopće nazvati blefom? Vjerojatno je kako se ništa spektakularno neće dogoditi ovog tjedna u Moskvi. Ali Ciprasova poruka “Imamo opcije”, koju šaljem ovim posjetom još će dugo odzvanjati bruxelleskim, berlinskim i washingtonskim hodnicima.