Članice EU jučer su dogovorile jačanje vojne suradnje i sad se opet priča ideji europske vojske; evo konteksta

Osnovan je zajednički fond za istraživanja, razvoj i nabavku vojne opreme

TO GO WITH AFP STORY BY AYMERIC VINCENOT
An army helicopter of the French army transporting marine commandos attached to the European Union naval Force (EUNAVFOR-Somalia) takes off during an operation at Bossaso, on the coast of Somalia's nothern semi-autonomous region of Puntland on March 27, 2014.  If the coast of the autonomous region of Puntland is still home to pirates, they take to the seas a lot less frequently than they used to. The presence of an international armada and the deterrents put in place by shipping companies have reduced piracy off the Somali coast and in the Gulf of Aden to practically nothing. But the threat is still very present. AFP PHOTO/AYMERIC VINCENOT / AFP PHOTO / AYMERIC VINCENOT
FOTO: AFP

Dvadeset i tri zemlje članice Europske unije, među njima i Hrvatska, potpisale su jučer u Bruxellesu dokument o namjeri jačanja obrambene suradnje. Pokretanjem Stalne struktuirane suradnje (PESCO) osniva se zajednički fond za istraživanja, razvoj i nabavku vojne opreme, a dokument će stupiti na snagu u prosincu kad ga potpišu predsjednici država i vlada koje su pristupile projektu. Dokument za sada nisu potpisale Velika Britanija, Danska, Irska, Malta i Portugal.

Međutim, sporazumu su pristupile Poljska, Češka, Mađarska, Slovačka, pa i Hrvatska, koje su stare članice Europske unije, prije svega Njemačka i Francuska, sumnjičile da svojim djelovanjem u korist interesa Sjedinjenih Američkih Država potkopavaju jedinstvo i temelje EU. Pri tomu su najviše zamjerali forsiranje projekta Tri mora, za koji se zalaže i hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović.

Pet milijardi eura za EU vojsku

Predviđeno je da se za početak u PESCO-u prikupi oko 5 milijardi eura i taj će se novac koristiti za financiranje vojnih operacija i za kupnju oružja. U priopćenju izdanom nakon potpisivanja sporazuma stoji kako je namjera koristiti veća izdvajanja za obranu kako bi se “pojačala strateška autonomija EU i njena sposobnost da djeluje sama ili s partnerima, tamo gdje je to potrebno”, piše u priopćenju.

Program ima za cilj promicanje regionalne suradnje, smanjivanje broja različitih obrambenih sustava i oružja, povećanje obrambene učinkovitosti, smanjenje bespotrebnih troškova, usklađivanje i ujednačavanje nabavke novog oružja te povećanje logističke povezanosti članica EU. Istodobno, osigurat će se zajednička obuka vojnih časnika.

Korak do stvaranja vojske EU

Sve potpisnice ugovora obvezale su se da će pružiti “značajnu potporu” u osoblju, opremi, obuci i infrastrukturi “za vojne misije EU”. Također su najavile “redovito povećanje obrambenih proračuna u realnom smislu”, kao i da će 20 posto novaca trošiti za nabavku novog oružja, tenkova ili dronova te 2 posto za istraživanja i nove tehnologije.

Uspostavljanjem PESCO-a učinjen je prvi, vrlo važan korak u realizaciji ideje o formiranju zajedničkih vojnih snaga EU za što se već duže vrijeme zalažu Njemačka i Francuska. Do sada među članicama EU nije bilo moguće postići suglasnost o takvom sporazumu budući da mu se otvoreno suprostavljala Velika Britanija, a krajnje rezerve spram te ideje imale su i Sjedinjene Američke Države.

Europa na margini američkih interesa

No, nakon što je London odlučio napustiti EU, a novi američki predsjednik Donald Trump inaugurirao je politiku “America first” te Europu gurnuo na marginu američkih ineresa, njemačka kancelarka Angela Merkel i novi francuski predsjednik Emmanuel Macron iskoristili su priliku da napokon povuku prvi konkretniji korak na putu stvaranja zajedničke vojske EU.

Na to ih je, kažu, potaknula želja za jačanjem suradnje unutar EU nakon Brexita, suprotstavljanja ruskom pritisku, borbi protiv terorizma, cyber napada… Italija i Španjolska među prvima su poduprijele ideju o stvaranju zajedničkog vojnog i sigurnosnog saveza unutar EU, smatrajući da bi to njihovim građanima bio dokaz da će Bruxelles moći zaštiti svaku članicu od terorizma.

Povijesni trenutak za EU

Federica Mogherini, ministrica vanjskih poslova EU, izjavila je u Bruxellesu da je potpisivanje tog dokumenta “povijesni trenutak u razvoju europske obrane”. Jean-Yves Le Drian, francuski ministar vanjskih poslova i bivši ministar obrane, naglasio je kako sporazum označava “predanost zemalja na zajedničku suradnju u vrijeme značajnog rasta napetosti u Europi kao posljedica sve agresivnijeg ponašanja Rusije nakon aneksije Krima te sve većeg broja terorističkih napada islamskih militanata”.

Španjolski ministrica obrane Maria Dolores de Cospedal pozdravila je PESCO kao “vjerojatno najambiciozniji aktualni projekt EU”, a jedan visoki dužnosnik EU pohvalio se kako zemlje članice nikada nisu bile bliže formalnoj odluci o osnivanju zajedničkih obrambenih snaga. Taj je sporazum u skladu s najavama njemačke kancelarke Angele Merkel da “ Europljani moraju preuzeti svoju sudbinu u svoje ruke “.

Washington i London nisu pretjerano sretni

No, još je prije toga bivši francuski predsjednik Francoise Hollande upozorio je kako Europa ima “vlastitu moć i snagu, vlastite interese i ciljeve” te da “ nije dovoljno osloniti se na nekoga drugoga, makar i prijatelja, ako se želi voditi učinkovita borba protiv terorizma”. Tadašnji francuski i njemački ministri vanjskih poslova Jean-Marc Ayrault i Frank-Walter Steinmeier odmah nakon referenduma o izlasku Velike Britanije iz EU založili su se za jačanje vojne suradnje u cilju veće zaštite građana Europe.

U Washingtonu i Londonu ne kriju baš da nisu sretni s takvom odlukom EU, posebice zbog toga što, kako tvrde, to otvara širom vrata Njemačkoj da uz to što je politička i ekonomska, postane i vojna velesila. Za pravo im je nedavno dala tadašnja njemačka ministrica obrane Ursula von der Leyen, koja je istaknula kako Njemačka želi aktivno sudjelovati u oblikovanju novog svjetskog poretka, a taj se cilj može postići, među ostalim, i stvaranjem zajedničkih europskih sigurnosnih i obrambenih snaga.

PESCO ne podriva NATO pakt

Generalni sekretar NATO pakta Jens Stoltenberg već duže naglašava kako jačanje europske obrambene politike nije u suprotnosti s zadaćama NATO pakta te da ima “za cilj izbjegavanje dupliciranja troškova i kapaciteta”. Također, ističe da će konsolidacijom svoje vojske, EU pripomoći osnaženju i nadopunjavanju NATO pakta i učiniti ga još efikasnijom u obrani Europe.

I većina europskih čelnika pokušava smanjiti podozrivost pa i nervozu Washingtona i Londona te tvrdi kako PESCO neće ugroziti NATO pakt već će pomoći njegovom učinkovitijom djelovanju protiv terorizma, piratstva, cyber napada… Najnovijim sporazumom Bruxelles je pokazao čvrstu namjeru da jača zajedništvo unatoč izlasku Velike Britanije te da neće dopustiti da prevladaju snage u Sjedinjenim Američkim Državama i Europi koje se zalažu za odumiranje Europske unije.