CNN je razgovarao s čovjekom koji je radio s elitom u Sjevernoj Koreji, kaže da su dani Kim Jong Una odbrojani

Prebjeg tvrdi kako se režim ne može održati jer je Kim Jong Un zaratio s elitama

FOTO: AFP

Sastanak s prebjegom iz Sjeverne Koreje, relativno mladim čovjekom, odjevenim u odjelu tankog vrata i isto takvih crta lica, organizirao je CNN. Jeli su sushi, jer je taj obrok velika rijetkost za one zarobljene u Sjevernoj Koreji. Zbog sigurnosti čovjeka, njegov je opis ograničen na gore spomenuto. Taj je prebjeg radio s elitom u Pyongyangu i kaže kako su dani diktatora Kim Jong Una odbrojani.

Izvor smatra kako je režim Kim Jong Una najstabilniji i kako će biti najkraći. Godine 2013. Kim Jong Unov otac, Kim Jong II je preminuo, pa je njegov sin preuzeo vlast i “pokušao napraviti najbolje”. Trudio se ostaviti što bolji dojam, pa je percepcija bila da je život poboljšan. “Bila je to lažna slika”, kaže ovaj izvor.

U prosincu 2013., drugi najmoćniji čovjek režima Jang Song Thaek bio je izbačen iz vladajuće stranke Radničke partije Koreje. Jang je bio optužen za niz zločina, od opstruiranja ekonomskih poslova do protustranačkog jelovanja. “Kim Jong Un je otkrio svoju pravu stranu”, kaže prebjeg o ponašanju Jong Una u ovom slučaju. Državni mediji ubrzo su objavili da je Song pobuljben, a Jong Un ga je nazivao “ljudskim šljamom, gorim od psa”.

Elite bi mogle biti uznemirene

Prebjeg kaže kako je Kimov otac bacao ljude u zatvore ili su gladovali, ali nije kao njegov sin kretao u divljački ubilački pohod u svom vlastitom unutarnjem političkom krugu. “Mogu vam sa sigurnošću reći kako ljudi u višoj srednjoj klasi ne vjeruju Kim Jong Unu. Razmišljao sam o napuštanju Sjeverne Koreje dugo vremena. Nakon što sam vidio egzekuciju Janga, pomislio sam: moram požuriti i napustiti ovaj pakao na zemlji. Zato sam prebjegao”, kaže čovjek s kojime je CNN razgovarao.

Vjerojatnost uhićenja i smrti čovjeka koji je prebjegao bila je iznimno visoka. No, strah od smrti u Sjevernoj Koreji bio je još veći. Govoreći o višoj klasi, eliti u Pyongyangu kaže: “Oni su prestravljeni. Strah je sve intenzivniji svaki dan”.

Što će biti za 10 godina?

Prema istraživanjima, podrška režimu pada, ali je još uvijek visoka i u 2015. iznosi 58.1 posto prema Sveučilištu u Seulu. “Koliko povjerenja Kim Jong Un može dobiti od svojih elita nakon čistke. Elite bi se mogle osjećati tjeskobno. Postoji mogućnost da će njihova odanost i podrška oslabiti”, kaže čovjek koji je nekada i sam bio blizak tim elitama.

“Sa sigurnošću vam mogu reći, sjevernokorejski režim propast će u roku od 10 godina”, kaže izvor i dodaje kako je Jong Un u zabludi kada vjeruje da može kontrolirati narod, te kako među visokim dužnosnicima postoji strah da i oni mogu biti meta čistki.

“Kolaps se neće dogoditi dok je Kim Jong Un živ. Možemo samo očekivati reforme otvaranja Sjeverne Koreje kada Jong Un bude uklonjen od strane vanjskih snaga. Sjeverna Koreja se neće srušiti sve dok je Kim Jong Un živ”, zaključuje prebjeg.