Čovjek tužio RH sudu u Strasbourgu: ‘Dobio sam otkaz u državnoj firmi zato što nisam branitelj’

U tužbi koju sud upravo razmatra, građanin tvrdi da je bio diskriminiran, što Europska konvencija o ljudskim pravima izričito brani

Na Europskom sudu za ljudska prava upravo je pokrenut postupak protiv Hrvatske, na osnovu tužbe radnika koji je dobio otkaz samo zato što, kako tvrdi, nema status branitelja.

U tužbi, kako je priopćeno sa suda u Strasbourgu, radnik je opisao da se u sklopu restrukturiranja velike državne firme našao među onima koji su postali višak u tvrtki. Iako je imao 20 godina staža otpušten je, dok su njegovi kolege, koji su imali status hrvatskog branitelja, zadržali radna mjesta.

U ovom trenutku više detalja o procesu nije poznato jer je praksa Europskog suda za ljudska prava takva s postupcima koji su na samom početku.

Jesu li uopće važne godine radnog iskustva?

Nakon što je dobio otkaz, ovaj građanin RH pokrenuo je sudski spor u kojem je pokušao dokazati diskriminaciju. “Diskriminiran sam jer sam otkaz dobio samo zato što nisam imao braniteljski status. Godine iskustva pri tome uopće nisu uzete u obzir”, naveo je u tužbi.

Međutim, hrvatski sudovi su ga odbili, pa se tužbom obratio Europskom sudu za ljudska prava.

Pitanja na koja Vlada RH mora odgovoriti

Sada je taj sud odlučio pokrenuti postupak i tražiti očitovanje od hrvatske Vlade. Vlada mora odgovoriti je li točno da je radnik diskriminiran samo zato što nema status hrvatskog branitelja.

Naime, Članak 1. Protokola 12 Europske konvencije o zaštiti ljudskih prava brani svaki oblik diskriminacije.

“Uživanje svih prava određenih zakonom osigurat će se bez diskriminacije na bilo kojoj osnovi kao što je spol, rasa, boja kože, jezik, vjera, političko ili drugo mišljenje, nacionalno ili socijalno podrijetlo, pripadnost nacionalnoj manjini, imovina, rođenje ili drugi status”, navedeno je u Konvenciji čiji je i Hrvatska potpisnik.

Je li bilo razloga tražiti status branitelja?

“Je li ovaj radnik bio tretiran drugačije? Ako je tako, je li takav odnos prema njemu bio objektivno opravdan i je li to učinjeno zbog legitimnog cilja?”, dodatna su pitanja upućena iz Strasbourga hrvatskoj Vladi koja je baš ovih dana najavila nove izmjene Zakona o hrvatskim braniteljima.

Njima će, kako je Telegram već pisao, branitelji dobiti nove pogodnosti, prije svega lakše ostvarivanje braniteljskog statusa.

Ova tužba protiv Hrvatske podnijeta je 2019., a sada je donijeta odluka da je dovoljno utemeljena da se na osnovu nje doista i pokrene postupak protiv tužene države.