Onom čovjeku koji je u Srbiji optužen da je špijunirao za nas upravo je u Beogradu određen 30-dnevni pritvor

Pritvoren je kako 'ne bi ponovio kazneno djelo i uznemiravao javnost'

FOTO: N1 screenshot

Viši sud u Beogradu odredio je danas pritvor do 30 dana Čedi Čoloviću koji se sumnjiči za špijunažu u korist Hrvatske, doznaje N1. Tužitelj je sucu za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu predložio određivanje pritvora i zbog toga da ne bi ponovio kazneno djelo, zbog uznemiravanja javnosti, kao i činjenice da je za to kazneno djelo predviđena kazna zatvora veća od 10 godina.

Sudac za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu donio je rješenje kojim je protiv okrivljenog odredio pritvor do 30 dana, rekla je glasnogovornica suda Tanja Koljenši. Osumnjičeni za špijunažu za Hrvatsku, koji je u petak uhićen u Srbiji, saslušan je u nedjelju u Višem javnom tužiteljstvu u Beogradu.

Tvrde da je riječ o otkrivanju ‘cijele mreže osumnjičenih’

Nakon saslušanja, tužitelj je sucu za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu predložio da mu se odredi pritvor zbog opasnosti od bijega, mogućeg utjecaja na svjedoke, te da ne bi ponovio kazneno djelo, za koje je po Kaznenom zakoniku Republike srbije predviđena kazna zatvora od tri do 15 godina, a utvrdi li se da je riječ o teškim posljedicama po državnu sigurnost, ekonomsku ili vojnu moć zemlje, najmanja zapriječena kazna je 10 godina zatvora.

Komentirajući ovu špijunsku aferu, bivši direktor Vojno-bezbednosne agencije (VBA) Momir Stojanović izjavio je za beogradske medije kako treba utvrditi koje je sve podatke otkrio nekadašnji pripadnik tzv. VRSK (vojske republike srpske krajine), osumnjičen za špijunažu u korist Hrvatske, te tko su mu sve bili pomagači, jer je “riječ o otkrivanju cijele mreže osumnjičenih”.

Stojanović je za beogradski list Politika ocijenio da su odnosi Srbije i Hrvatske vrlo složeni i da ovo uhićenje zacijelo neće pridonijeti njihovoj stabilizaciji.

Ljudi ‘izloženi i nasrtajima hrvatske obavještajne službe’

“Ako radite na nekom slučaju indikativnom po špijunskoj aktivnosti, onda uhićenje slijedi kada za to nastupe uvjeti. S obzirom na to da posljednjih 15 godina, bar koliko ja znam, nismo imali situaciju da su naše vojne i civilne službe presjekle špijunsku aktivnost stranih obavještajnih službi, kao bivši pripadnik službe to uhićenje doživljavam ohrabrujuće ako ono nagovještava opredjeljenje srpskih službi sigurnosti da se konačno bave onim zbog čega postoje”, rekao je Stojanović za Politiku.

No ako je “uhićenje usmjereno na marketinške i druge dnevnopolitičke svrhe, onda je to loš potez”, rekao je Stojanović. Prema njegovim riječima, opće je poznato da su osobe koje žive na teritoriju Srbije, a podrijetlom su iz Republike Srpske ili Hrvatske, “izložene aktivnostima i nasrtajima hrvatske obavještajne službe” s obzirom da putuju kako bi obišli svoja imanja ili rješavali druga statusna i imovinska pitanja.

Kovač još uvijek nije dobio službenu obavijest iz Srbije?

“Javna je tajna da dobar dio njih prolazi kroz informativne razgovore, ucjene i prijetnje kako bi radili za hrvatske obavještajne službe. Neki ne pristaju na to, drugi su ucijenjeni. Uhićeni je vjerojatno ucijenjen nekim dokazima koje su mu predočili dok je bio zapovjednik na ratištu”, ocijenio je Stojanović, uvjeren da iza aktivnosti hrvatske obavještajne službe na Balkanu redovito stoji aktivnost njemačke obavještajne službe.

Hrvatski ministar vanjskih poslova rekao je da dosad nisu dobili nikakvu službenu obavijest iz Srbije o uhićenju hrvatskog državljana pod optužbom za špijuniranje, a hrvatski državni vrh nema saznanja da bi osoba uhićena u Srbiji bila povezana s nekom od hrvatskih službi.

Vijest o uhićenju pada u vrijeme vrlo zategnutih diplomatskih odnosa između Hrvatske i Srbije, ponajviše zbog srbijanskog zakona o univerzalnoj nadležnosti kojim želi sudski goniti hrvatske državljane za kaznena djela počinjena na hrvatskom teritoriju protiv hrvatskih državljana.