Crnogorska vlada izgubila podršku najbrojnije stranke u parlamentu

Đukanović je uskratio podršku vladi zbog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom

Montenegro's President Milo Djukanovic gives an interview in Podgorica on February 10, 2020. - Montenegro needs its own Orthodox church to ward off meddling from Serbia and cement its identity, President Milo Djukanovic told AFP as tensions seethe over who controls a faith shared by both countries. Djukanovic, who has run Montenegrin politics for nearly 30 years, accused Orthodox clergy in the country of spreading Serb nationalism and undermining his efforts to consolidate Montenegro's 14-year independence from neighbouring Serbia. (Photo by Savo PRELEVIC / AFP)
FOTO: AFP

Crnogorska vlada izgubila je u nedjelju podršku najbrojnije stranke u parlamentu, Demokratske partije socijalista (DPS) predsjednika države Mila Đukanovića, nakon što je na sjednici u petak usvojila ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC).

Nakon sjednice predsjedništva, DPS je priopćio da će ta stranka, koja ima 30 zastupnika u parlamentu, uskratiti podršku vladi premijera Dritana Abazovića. “Vlada više nema našu podršku jer je za DPS prioritet, bio i ostaje, europska agenda. Bez kalkulacija smo podržali vladu vjerujući da nam je EU zajednicki cilj. Sada kada je nažalost jasno da nije tako, opet se bez kalkulacija nastavljamo boriti za isti cilj”, priopćio je član predsjedništva DPS-a Jevto Eraković.

Ugovor sa SPC-om

Podršku Abazovićevoj vladi je ranije povukla Socijaldemokratska partija najavljujući pokretanje inicijative za skraćenje mandata vladi i održavanje izvanrednih parlamentarnih izbora. Abazovićeva vlada, uprkos oštrom protivljenju pet ministara, usvojila je nacrt ugovora sa SPC-om. Kritičari kažu da je dokument na štetu Crne Gore i da se njime crnogorska kulturna i vjerska dobra bespravno upisuje na SPC.

Istog dana je ugovor usvojio u vrh SPC-a u Beogradu i najavio da će uskoro biti potpisan. Abazovićeva manjinska vlada formirana je krajem travnja, a dobila je podršku 45 od 81. zastupnika u parlamentu.

Uz Abazovićevu Ujedinjenu reformsku akciju, u nju su ušli predstavnici manjinskih naroda Hrvata, Bošnjaka i Albanaca te prosrpska Socijalistička narodna partija i SDP-a Đukanovićev DPS nije ušla u vladu, ali joj je dala podršku.