Crnoj Gori izručen poduzetnik čija bi 'plava torba' mogla biti Đukanovićeva noćna mora: 'Mnogima nije ugodno što se vraćam'

Izručenje je realizirano u utorak rano ujutro posebnim letom na relaciji London-Podgorica

Crnogorski poduzetnik Duško Knežević izručen je u utorak Crnoj Gori iz Velike Britanije, gdje je godinama bio u bijegu nakon što je iznio teške optužbe na račun tadašnjeg predsjednika Mila Đukanovića, ali i zbog niza kaznenih postupaka koji su radi navodnih financijskih malverzacija protiv njega pokrenuti u Crnoj Gori.

Kako je priopćila crnogorska policija, izručenje je realizirano u utorak rano ujutro posebnim letom na relaciji London-Podgorica, uz visoke mjere sigurnosti.

Crnogorski mediji podsjećaju da se izručenje Kneževića realizirano nakon što je postala pravomoćna odluka suda Velike Britanije od prošle godine kojom je odlučeno da se crnogorski poduzetnik izruči Podgorici, jer ga tamošnje Specijalno državno tužiteljstvo (SDT) potražuje još od sredine 2019.

Rekao je da je spreman na predaju

Knežević je polovinom siječnja za Televiziju Vijesti rekao da je spreman predati se i doći u Crnu Goru ako mu se dopusti da ulazi i izlazi iz države, da se javlja redovno kad treba prema dogovoru koji bi postigao s tužiteljstvom. Poručio je i da ne želi biti zaštićeni svjedok i da nema “za što odgovarati”. Tužiteljstvo je sa svoje strane priopćilo da će Knežević morati ići u pritvor.

“A sve dokaze koje imam protiv Mila Đukanovića i koje sam iznio do sada i prijavio spreman sam predati”, tvrdi Knežević. Crnogorski poduzetnik tvrdi da je godinama financirao Demokratsku partiju socijalista i njihove izborne kampanje te da su na to bili primorani i drugi poslovni ljudi u toj zemlji.

Protiv Duška Kneževića u Crnoj Gori su podignute tri optužnice – za organiziranje kriminalne skupine, pranje novca i zloupotrebu položaja u gospodarskom poslovanju, a imovinska korist koju je navodno nezakonito stekao iznosi oko pet milijuna eura. Knežević je godinama bio blizak vlasti Mila Đukanovića, a tvrdio je i da je blizak prijatelj s Đukanovićem.

Njegove dvije banke likvidirane

Početkom 2019. Knežević je objavio snimku na kojoj se vidi kako osobno predaje dužnosniku Đukanovićeve Demokratske partije socijalista (DPS) i bivšem gradonačelniku Podgorice Slavoljubu Stijepoviću kovertu u kojoj je bilo, kako je tvrdio, 97.500 eura. Knežević je tada ustvrdio da je to novac za financiranje izborne kampanje DPS-a i da je to učinio u dogovoru s tadašnjim čelnikom te stranke i predsjednikom države, Milom Đukanovićem na njegov zahtjev.

Nakon objavljivanja snimke većina poslova koje je Knežević imao u Crnoj Gori je ugašena. Njegove dvije banke u Crnoj Gori, Atlas banka I IBM Montengro, likvidirane su, a nekadašnja vojna bolnica Meljine, na atraktivnoj lokaciji na crnogorskom primorju, kojom je upravljao, vraćena je na upravljanje državi Crnoj Gori.

Krajem lipnja trebao bi početi arbitražni postupak koji su Duško Knežević i njegove kompanije, Atlas Capital Holding Limited i Meljine Complex Limited, pokrenule protiv crnogorske vlade, a odšteta koju traži iznosi 500 milijuna eura.

‘Mnogima nije ugodno što dolazi’

Knežević tvrdi da je bio prinuđen pokrenuti arbitražni postupak kako bi zaštitio svoje interese i povratio nezakonito oduzetu imovinu te naplatio pretrpjelu štetu koja je “rezultat politički motivirane kampanje protiv Kneževićevih ulaganja u Crnoj Gori”.

Optuženi crnogorski poduzetnik kazao je uoči izručenja iz Londona za dnevnik Vijesti “da u Crnu Goru stiže s plavom torbom i da mnogima nije ugodno što dolazi”. Knežević je uz objavljenu snimku 2019. također ustvrdio i da je nekadašnjem predsjedniku Crne Gore i DPS-a Đukanoviću dao novac koji se nalazio “u plavoj torbi” i da posjeduje snimku i tog događaja.

Tu njegovu tvrdnju Đukanović je odlučno opovrgnuo te je rekao da s Kneževićem nikada nije bio prijatelj. Na dolazak Kneževića u Crnu Goru gleda se kao na povratak bjegunca od zakona, ali i dolazak opasnog i neugodnog svjedoka protiv bivšeg crnogorskog predsjednika.