Čudesni povratak Joea Bidena glavna je priča u Americi. No, hoće li mu to biti dovoljno za demokratsku nominaciju?

Mjeseca dana zaostajao je za Bernijem Sandersom, sve dok jučer nije postao favorit za demokratskog kandidata. Evo pregleda

Utrka za izbor predsjedničkog kandidata demokrata, koji će se na izborima u studenom suprotstaviti Donaldu Trumpu, jučer je ušla u najozbiljniju fazu. Još se broje glasovi iz čak 14 država u kojima su demokrati birali svog favorita, ali već sada je jasno da je takozvani superutorak oživio kandidaturu bivšeg američkog potpredsjednika Joea Bidena. Dok se prije svega nekoliko dana činilo se da je Bidenova kampanja na izdahu, jučer ostvarena pobjeda u najmanje devet saveznih država prometnula ga je u favorita za demokratsku nominaciju.

Jedina prepreka na putu do okršaja s Trumpom za Bidena ostaje Bernie Sanders. Dio ostalih kandidata koji su prije mjesec dana krenuli po nominaciju osuo se putem, a slabi rezultati ostvareni jučer vjerojatno će dokrajčiti ambicije onih koji su izdržali do sada. Preostala dvojica kandidata predstavljaju dva suprotstavljena svjetonazora koja se bore za dominaciju u demokratskoj stranci. Pripremili smo pregled dosadašnjih događaja u utrci za demokratskog predsjedničkog kandidata, zaključno sa superutorkom koji je donio veliki obrat.

1. Tko su Sanders i Biden?

Iza Sandersa stoji lijevo krilo demokrata koje želi temeljito transformirati stranku. Zalaže se zalaže za povećanje minimalne plaće, podizanje poreza najbogatijima građanima SAD-a, program zdravstvene zaštite za sve te otkazivanje studentskih dugova i besplatno školovanje. Zbog takvog programa njegovi oponenti u stranci smatraju kako Sanders nema šanse pobijediti Trumpa, uvjereni kako „Amerikanci za predsjednika nikada neće izabrati socijalista.”

Joe Biden, bivši potpredsjednik u mandatu Baracka Obame, kaže kako mu je cilj na noge osoviti posrnulu američku srednju klasu. Najavljuje velika ulaganja u infrastrukturu i reformu visokog obrazovanja kojom bi, između ostalog, pohađanje američke verzija visokih škola postalo besplatno. Oko Bidena se okupljaju mainstream demokrati, a kao velike mane spominju mu se gafovi kojima je sklon te činjenica da se već dva puta neuspješno natjecao za demokratskog kandidata, 1988. i 2008. godine.

2. Predizbori su počeli u Iowi

Demokratski predizbori počeli su 3. veljače, kada je otvoreno glasanje u saveznoj državi Iowi. Demokrati su se ozbiljno osramotili već na prvom koraku. Sustav brojenja glasova potpuno je zakazao, pa se rezultate izbora čekalo nekoliko dana. Kada su napokon stigli, pokazalo se da se u Iowi dogodilo veliko iznenađenje: najviše glasova je dobio Pete Buttigieg, 38-godišnji bivši gradonačelnika malog grada (po američkim kriterijima) South Benda u saveznoj državi Indiani.

Ispred Joe Bidena bili su i senatori Bernie Sanders i Elizabeth Warren. Biden je doživio neuspjeh čim je utrka startala, što je i sam priznao. „Ne kanim uljepšavati: U Iowi smo dobili udarac u trbuh. Cijeli proces bio je udarac u trbuh”, rekao je, ali i dodao da mu to nisu prvi udarci koje je u životu zadobio.

3. Sanders preuzima vodstvo

Iduću postaja demokratskih izbora bila je država New Hampshire. Rezultati, objavljeni 12. veljače, donijeli su novi udarac Bidenu, i dali dodatni zamah Sandersovoj kampanji. Ljevičarski senator je odnio pobjedu, a ispred Bidena su bili i Buttigiega, Amy Klobuchar te Elizabeth Warren. Sanders nakon predizbora u Iowi i New Hampshireu etablirao kao favorit za kandidata Demokratske stranke, mada su analitičari upozoravali da još ne treba još otpisati Bidena, koji i dalje ima najveću podršku Afroamerikanaca i Latinoamerikanaca, kojih u Iowi i New Hampshireu gotovo nema.

4. Biden se diže iz mrtvih

Nevada je donijela novi trijumf ljevičara Sandersa. Ostvario je uvjerljivu pobjedu, koja je u SAD-u protumačena kao znak da je Sanders uspio proširiti svoje glasačko tijelo izvan uskih granica ljevičarskog bloka glasača. Sanders je nakon pobjede poručio da će njegova “multigeneracijska i multirasna koalicija” koja je osvojila Nevadu “pomesti cijelu zemlju”. Biden, koji je u Nevadi bio drugi s više no dvostruko manje glasova od Sandersa, kazao je da je zadovoljan rezultatom i najavio da ide u pobjedu na predizborima u Južnoj Karolini.

Bidenov optimizam pokazao se utemeljenim kada ga je potpora crnih glasača dovela do uvjerljive pobjede u Južnoj Karolini, oživjevši njegovu posrnulu kampanju. Čak šest od deset crnih birača demokrata u Južnoj Karolini reklo je da je biralo Bidena, koji je Sandersa porazio i u drugim demografskim i ideološkim skupinama. Uz to, Bidena je podržalo nekoliko vrlo utjecajnih članova stranke, što su analitičari proglasili mogućim znakom da se vrh Demokratske stranke počeo okupljati oko njegova stožera, pa je prema superutorku krenuo s više optimizma.

5. Nove dobre vijesti za Bidena

U razdoblju između predizbora u Južnoj Karolini i superutorka iz utrke za demokratskog predsjedničkog kandidata povukli su se Pete Buttigieg i Amy Klobuchar. Odustajanje dvoje kandidata koji su se borili za glasove umjerene struje Demokratske stranke bilo je sjajna vijest za Bidena, pogotovo kada je stožer kampanje senatorice Klobuchar priopćio da ona i Buttigieg namjeravaju podržati Bidena.

6. Što je zapravo superutorak?

Takozvani superutorak je dio demokratskih predizbora tijekom kojeg na birališta izlaze birači u 14 saveznih država, od Mainea na sjeveroistoku preko Alabame na jugu sve do Kalifornije na zapadu. Značaj super utorka je u tome što se u tih 14 država i jednom teritoriju bira 1357 od 3979 sveukupnih delegata, skoro jedna trećina ukupnog broja onih koji će na Demokratskoj nacionalnoj konvenciji od 13. do 16. srpnja u Milwaukeeju odlučivati o kandidatima stranke za predsjednika i potpredsjednika SAD-a. Da bi netko na konvenciji ponio titulu predsjedničkog kandidata treba osvojiti polovicu od ukupno 3979 delegata do kraja sezone predizbora.

7. Biden preuzima vodstvo

Superutorak je došao i prošao, a potpuni rezultati glasanja još nisu poznati. Zna se da je Joe Biden pobijedio u devet saveznih država, Teksasu, Virginiji, Sjevernoj Karolini, Tennesseeju, Alabami, Arkanzasu, Oklahomi, Minnesoti i Massachusettsu. Bernie Sanders je uzeo četiri, Kaliforniju, Vermont, Colorado i Utahu. Preostao je Maine, u kojem je razlika toliko mala da je rezultat još uvijek neizvjestan, mada je Biden u blagom vodstvu. Prema posljednjim informacijama koje je objavio portal Politico, Biden u ovom trenutku može računati na sigurnih 399, a Sanders na 322 delegata.

8. Što slijedi?

Bidenove šanse rastu jer se idući izbori održavaju u konzervativnijim državama Srednjeg Zapada, poput Michigana i Ohia, u kojima će odlučiti glasovi radničke klase. Georgia, s velikim udjelom crnaca u stanovništvu kod kojih Biden uživa veliku podršku, također će vjerojatno glasati većinski za Bidena. Florida, s 219 delegata, također je važna, a u njoj, prema istraživanjima javnog mnijenja, Biden ima veću podršku.

Biden je u utorak pokazao da ima snažnu podršku bijele srednje klase iz predgrađa, kod koje su značajnu podršku imali senatorica Elizabeth Warren, Pete Buttigieg i senatorica Amy Klobuchar. Biden je osvojio i više glasova žena od Sandersa pa je tako, primjerice, u Sjevernoj Karolini dobio dvostruko više glasova žena od glavnog protukandidata, prema izlaznoj anketi Edison Researcha. Sanders pak ima veću podršku Latinoamerikanaca, najbrže rastuće skupine unutar Demokratske stranke, koji su pomogli Sandersu da vodi u Kaliforniji te zbog kojih je bio blizu Bidena u Teksasu.

Mike Bloomberg, jedan od najbogatijih ljudi na svijetu, koji je uložio oko pola milijarde dolara na oglašavanje, nakon razočaravajućeg rezultata u utorak i samo 4 osigurana delegata, kazao je da će razmotriti hoće li ostati u kampanji. Očekuje se da će Bloomberg odustati i podržati Bidena, dok Elizabeth Warren, koja cilja na isto biračko tijelo kao Sanders, za sada nije najavila povlačenje iako nije pobijedila niti u svojoj saveznoj državi Massachusetts.

9. Što bi moglo presuditi?

Teško je pobrojati sve nijanse koje bi mogle donijeti uspjeh ili propast kampanjama dvojice kandidata, ali zanimljiv uvid u način na koji neki birači odlučuju kome će dati glas pruža anketa NBC-a. Prema toj anketi, većini onih koji su u utorak izašli na demokratske predizbore važnije da demokratski kandidat može pobijediti Donalda Trumpa, nego da se slažu s njegovim idejama. Zbog toga bi ključ osvajanja demokratske nominacije mogla biti predodžba o tome tko ima veće šanse pobijediti omraženog predsjednika. Ako se pokaže da je to točno, u prednosti je Biden, koji je u utorak osvojio većinu glasova birača koji smatraju da je važnije pobijediti Trumpa.