Čuli smo se sa šefom Ustavnog suda; tvrdi da predsjednica i sama može tražiti sazivanje sjednice Sabora zbog Kujundžića

Izvanrednu sjednicu traži Most zbog zahtjeva sa smjenom ministra zdravstva

28.02.2019., Rijeka - Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarovic na otvorenju Medjunarodne konferencije Brendiranje kulture, u organizaciji projekta Rijeka 2020 - Europska prijestolnica kulture. Otvorenje u zgradi Gradjevinskog fakulteta.
Photo: Goran Kovacic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Odmah nakon rekonstrukcije Vlade kojom nije bio obuhvaćen ministar zdravstva Milan Kujundžić, Most je od predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića tražio sazivanje izvanredne sjednice hrvatskog parlamenta kako bi se odlučilo o njihovom prijedlogu za Kujundžićevom smjenom. No, Sabor je otišao na godišnji odmor i sjednica nije sazvana. Most je zato pisao Ustavnom sudu tražeći da taj sud potvrdi ono što ionako stoji u Ustavu, a to je da se izvanredna sjednica Sabora saziva kada petina saborskih zastupnika podnese zahtjev za opoziv ministra. Most je prikupio dovoljan broj potpisa zastupnika.

Kako s Ustavnog suda nisu odgovorili Mostu stranka se 6. kolovoza obratila predsjednici RH Kolindi Grabar Kitarović tražeći da sazove izvanrednu sjednicu sabora u skladu sa svojim ovlastima. Danas se konačno predsjednica o tome i oglasila. Nije rekla da će sazvati izvanrednu sjednicu Sabora već je i ona pozvala Ustavni sud da kaže jesu li se stekli uvjeti.

“Ako bi Ustavni sud ocijenio da su se stekli ustavni uvjeti da predsjednik Hrvatskog sabora sazove izvanrednu sjednicu, a predsjednik Hrvatskog sabora to ne bi učinio, Predsjednica Republike Hrvatske donijet će odluku o zahtjevu za sazivanjem izvanredne sjednice Hrvatskoga sabora u skladu sa svojim ustavnim ovlastima”, priopćili su s Pantovčaka.

Grmoja se obratio predsjednici

Napominju kako se nakon zaključka saborskog Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav, kojim se odbija sazivanje izvanredne sjednice Hrvatskog sabora u povodu prijedloga za pokretanje pitanja povjerenja ministru Kujundžiću, predsjednik Kluba zastupnika Mosta Nikola Grmoja 6. kolovoza obratio predsjednici. Od nje je zatražio da na temelju članka 79. stavka 2. Ustava RH uputi predsjedniku Sabora zahtjev za izvanrednim zasjedanjem parlamenta.

“Poštujući Ustav Republike Hrvatske te uzimajući u obzir činjenicu da je trideset i dvoje zastupnika, potpisnika zahtjeva za izvanredno zasjedanje Hrvatskog sabora, zatražilo od Ustavnog suda da podnese Hrvatskom saboru izvješće o ostvarivanju ustavnosti i zakonitosti u vezi s navedenim zaključkom Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav, Predsjednica Republike Hrvatske poziva Ustavni sud da postupi u skladu sa svojim ustavnim ovlastima i odgovori na Prijedlog zastupnika od 22. srpnja 2019.”, stoji u priopćenju Ureda predsjednice.

Ustavni sud: ‘Znamo svoje ovlasti’

Međutim, predsjednik Ustavnog suda RH Miroslav Šeparović iznenađen je ovakvom izjavom predsjednice.

“Kao predsjednik Ustavnog suda iznenađen sam izjavom Predsjednice Republike Hrvatske kojom je odgovorila na zahtjev Mosta za sazivanje izvaredne sjednice Hrvatskog sabora povodom prijedloga za pokretanje povjerenja ministru zdravstva. Predsjednica nema ovlasti pozivati Ustavni sud da postupi u skladu sa svojim ustavnim ovlastima i odgovori na Prijedoge zastupnika ali može sukladno Članku 79. stavku 2. Ustava podnijeti zahtjev za izvanredno zasjedanje Sabora.

Ustavni sud prema Članku 104. Ustavnog Zakona o Ustavnom sudu prati ostvarivanje ustavnosti i zakonitosti te o uočenim pojavama neustavnosti i nezakonitosti izvješćuje Hrvatski sabor u formi izvješća koje utvrđuje sjednica Ustavnog suda. Dakle, iako su sve inicijative hvalevrijedne, u ovim slučajevima Ustavni sud postupa isključivo na vlastitu inicijativu kad i ako ocijeni da je to potrebno . Tako ce biti i u ovom slučaju inicijative grupe zastupnika Hrvatskog sabora”, rekao nam je predsjednik Ustavnog suda.

Drugim riječima prema stavu Ustavnog suda predsjednica može sama odlučiti hoće li sazvati sjednicu Sabora jer za to ima ustavnu ovlast, te nema potrebe da tu odluku prebacuje na Ustavni sud.