Da, Milanović je stvarno ovo izjavio: 'Ljudi, to su vaši novci koje vam država uzima i sve što vam vrati to je vaše'

Premijer je bio na Picokijadi u Đurđevcu i gradonačelnik mu se zahvalio na podršci

27.06.2015., Djurdjevac, Stari Grad - U Djurdjevcu traje visednevna nadaleko poznata manifestacija Picokijada, najveca turisticka manifestacija kontinentalne Hrvatske. Stara "Legenda o Picokima" zivi u narodu Podravine gotovo 5 stoljeca i ima uporiste u povijesnim zbivanjima iz 16. stoljeca, tocnije 1552. godine kada je osmanska prijetnja pokucala i na pitomi i miroljubivi podravski kraj. Mocni Ulama-beg, nakon harackih pohoda po sjevernoj Hrvatskoj naisao je na odlucnost Djurdjevackih zitelja da brane svoj zavicaj. Osmanlije su dugo opsjedali utvrdu Stari grad cekajuci da nestane hrane, a iscrpljeni branitelji, poslusavsi savjet stare Djurdjevcanke, kao svoju posljednju nadu, iz topa su ispalili zadnje pile (picoka) koje su imali. Misleci da branitelji jos dugo mogu izdrzati opsadu, obreshrabreni Turci, uz kletvu mocnog Ulama-bega, odustaju od opsade. Stari Djurdjevacki grad nikad nije bio osvojen! U sklopu manifestacije, u cast ozivotvorenja povijesne bitke i velicanstvenog raskosnog scenskog prikaza domacini su kao i uvijek organizirali pregrst kulturno zabavnih sadrzaja. Mogu se vidjeti stari zanati, kovacnice, vojni tabori, domace zivotinje, seoska dvorista s tradicijskim nacinom zivljenja, folklor. Uoci povijesne bitke sudionici su u povorci prosetale gradom. Medju ostalim je nazocio Zoran Milanovic, premijer RH u drustvu Vedrana Babica, saborskog zastupnika.   
Photo: Damir Spehar/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Premijer Zoran Milanović posjetio je u subotu navečer tradicionalnu 47. đurđevačku Picokijadu, jednu od najvećih kulturno-turističkih manifestacija kontinentalne Hrvatske. Picokijadu su i ove godine poduprli Ministarstvo turizma i Ministarstvo kulture, a đurđevački gradonačelnik Željko Lacković izrazio je zahvalnost na podršci.

Premijer je uoči scenskog prikaza kazao da mu je neugodno kad mora primati zahvale za donacije. “Ljudi, to su vaši novci koje vam država uzima i sve što vam vrati to je vaše”, kazao je Milanović i dodao da se radi o povijesno važnom događaju, jer, kako je rekao, da su Osmanlije pobijedile ne bi se otišle iz naših krajeva još 150 godina.

Zbog Picokijade je Đurđevcu Europska komisija dodijelila status Europske destinacije izvrsnosti u čuvanju i njegovanju nematerijalne kulturne baštine, dok joj je Ministarstvo kulture dalo trajni status nematerijalnog kulturnog dobra Republike Hrvatske.

Gradonačelnik Đurđevca odbio pokroviteljstvo predsjednice Grabar-Kitarović

Vrijedi istaknuti da je đurđevački gradonačelnik Lacković napravio svojevrsni presedan uoči ovogodišnje Picokijade, odbivši pokroviteljstvo predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović.

“Nismo zapravo mi odbili predsjednicu, mi smo samo vratili ‘košaricu’. Tražili smo pokroviteljstvo, što smo i dobili. Nažalost, kasniji kontakti su izostali. Nismo dobili termin kako bi se predstavili kod predsjednice i službeno je pozvali na Picokijadu”, izjavio je Lacković i naveo da su bezuspješno nazivali njen Ured kako bi dobili potvrdu njenog dolaska ili dolaska izaslanstva, ali budući da nisu uspjeli, nisu željeli ni prihvatiti pokroviteljstvo.

Predsjednica na kraju nije došla, niti je poslala izaslanika, ali je u posljednji tren svoj dolazak potvrdio premijer Milanović. “Nama su dragi svi gosti. Premijer je shvatio ovaj trenutak i želje naših građana kada se odazvao”, kazao je gradonačelnik Lacković.

Legedna o picokima

Predsjednik Vlade prisustvovao je noćnom scenskom prikazu Legende o picokima – napadu Osmanlija na đurđevačku utvrdu iz 1552. godine, koji je pratilo 15-ak tisuća posjetitelja, a u njemu je sudjelovalo nekoliko stotina volontera. I ove godine posjetitelji su svjedočili uspješnoj obrani od Osmanlija u opkoljenom đurđevačkom Starom gradu.

Za vrijeme opsade grada jedna je domišljata mještanka predložila đurđevačkim braniteljima da na napadače bace posljednjeg pijetla (picoka) kojega su imali. Osmanlije vođene Ulama-begom tada su odustale od daljnje opsade, smatrajući da Đurđevčani mogu još dugo izdržati, budući da na njih bacaju hranu.