Da, od sutra možete dobiti recept za medicinsku marihuanu, ali ljekarne nemaju ni marihuanu ni pripravke

Medicinska marihuana bit će dostupna tek za tri-četiri mjeseca

FOTO: PU Zagrebačka

Od četvrtka, 15. listopada, u Hrvatskoj će se moći koristiti indijska konoplja u medicinske svrhe jer stupa na snagu pravilnik Ministarstva zdravlja kojima se dopušta njezino korištenje za oboljele od multiple skleroze, karcinoma, epilepsije i AIDS-a.

Međutim, čak i ako dobijete recept za medicinsku marihuanu, iz vama najbliže ljekarne otići ćete praznih ruku. Naime, iako pravilnik stupa sutra na snagu, ljekarne ne drže zalihe marihuane.

Bez dozvola Ministarstva nema propisivanja marihuane

Kako kaže specijalistica obiteljske medicine dr. Vjekoslava Amerl Šakić: “Sutra tek stupa na snagu Pravilnik koji daje zakonske okvire za mogućnost propisivanja medicinske marihuane. Dok Ministarstvo zdravlja ne donese odluku, odnosno dozvolu za početak propisivanja – nema propisivanja medicinske marihuane. Tu će odluku MIZ donijeti tek kada se bude uvezla prva supstanca i kada ju naši laboratoriji budu obradili te kada prođu svi mehanizmi na kojima će i bolnički i obiteljski doktori i pedijatri, dakle svi koji mogu propisivati taj pripravak naučiti odgovore na pitanja kako, kada i zašto, jer za sada se ne zna niti doziranje niti je poznato u kojim će koncentracijama pripravak biti dostupan na tržištu Tek kada sve to bude provedeno MIZ će dati odluku da se pripravak može propisivati”, prenosi Index.

Prema procjeni dr Amerl Šakić, cijene pripravaka i dalje će biti dosta visoke, a prva legalna kupovina medicinske marihuane bit će moguća tek za tri do četiri mjeseca.

“Po onome što piše, cijene medicinske marihuane su ogromne, kao i do sada. Na stranom se tržištu, ovisno o koncentraciji, cijena za tri bočice ekstrakta kreće između 500 do 700 eura”, kaže dr. Amerl Šakić.

Samo četiri indikacije za marihuanu

Medicinska marihuana neće biti tako lako dostupna. Ovisnici i psihijatrijski pacijenti uopće neće moći dobiti ni recept.

“Samo su četiri indikacije za koje će se medicinska marihuana, po sadašnjem Pravilniku, moći propisati. To su jaka mučnina kod primanja kemoterapije, a kod koje dosadašnji lijekovi ne mogu pomoći, zatim jake mučnine i slabost kod pacijenata koji imaju AIDS, a drugi im lijekovi ne pomažu, potom bolni grčevi kod multipla skleroze koji ne reagiraju na drugu terapiju te samo jedna, izuzetno teška epilepsija kod djece”, kaže dr Amerl Šakić.

Stroga kontrola

Kao i kod svake druge opojne susptance, postoji određena bojazan od moguće zloupotrebe. Međutim, dr. Amerl Šakić kaže da će postojati vrlo stroga kontrola upotrebe medicinske marihuane.

Ministarstvo zdravlja danas je priopćilo da je Hrvatska malo tržište da niti jedan proizvođač nije tražio registraciju lijeka u Hrvatskoj. “S obzirom na malo tržište, do sada niti jedan proizvođač gotovog lijeka na bazi indijske konoplje nije iskazao interes za registraciju lijeka u Hrvatskoj. No, pacijentima kojima bude preporučen i propisan gotov lijek koji sadrži THC Ministarstvo zdravlja će isto tako učiniti dostupnim dajući veledrogerijama dozvolu za uvoz.”, objavilo je Ministarstvo.