Dačić istaknuo da Srbija neće uhititi Šešelja te da bi se Hrvatska trebala baviti Thompsonovim ustaštvom

Vojislav Šešelj je pred veleposlanstvom RH zapalio hrvatsku zastavu

Council of the Organisation for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Chairperson-in-Office and Serbian Foreign Minister Ivica Dacic speaks during an OSCE meeting at Hofburg Congress Centre's Neuer Saal on January 15, 2015 in Vienna. Serbia took over the Chairmanship of the Organization on January 1, 2015 from Switzerland. During its Chairmanship Serbia will work closely with Switzerland, 2014 Chair. AFP PHOTO/ PATRICK DOMINGO
FOTO: AFP

Srpski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić ne vidi zašto bi njegova zemlja trebala uhititi Vojislava Šešelja zbog paljenja zastave, na što je Hrvatska pozvala. Usporedio je Šešelja s Markom Perkovićem Thompsonom i kazao da hrvatskim političarima ne pada na pamet uhititi Thompsona, za kojega tvrdi da je na proslavi Oluje u Kninu otvoreno pokazivao ustaške i fašističke simbole.

“Nisam primijetio da je vlastima u Hrvatskoj palo na pamet da uhite pjevača Thompsona, koji je otvoreno pozivao na ustaštvo fašističkim porukama. Neka oni srede svoje dvorište, a ne nama da traže da uhitimo Šešelja”, poručio je Dačić, prenosi Tanjug. “Srbija poštuje svoje zakone. Kao što smo već u prosvjednoj noti rekli, potez tijekom obilježavanja Oluje u Hrvatskoj je necivilizacijski i suprotan antifašističkoj tradiciji i EU”, dodao je Dačić.

Oštra prosvjedna nota Srbiji

Podsjetimo, hrvatsko je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova uputilo oštar zahtjev da srpska vlada što prije sankcionira one koji su u srijedu pred hrvatskim veleposlanstvom u Beogradu palili hrvatske zastave. “Apsolutno je nedopustivo da optuženi ratni zločinac Vojislav Šešelj s nekolicinom svojih pristaša i neometan od strane policije, jučer ponovno, pred Veleposlanstvom Republike Hrvatske u Beogradu, pali hrvatsku zastavu te svojim izjavama podsjeća na retoriku iz devedesetih.

Takve izjave osuđujemo i u potpunosti odbacujemo”, napisao je u prosvjednoj noti Željko Kuprešak, pomoćnik ministrice vanjskih i europskih poslova Vesne Pusić. U noti se osvrnuo i na uvredljive riječi tamošnjega predsjednika Tomislava Nikolića.

Vučić notu ocijenio besmislenom

Srpski je premijer Aleksandar Vučić tu prosvjednu notu ocijenio besmislenom. Vučić je, naime, na konferenciji za novinare u Beogradu, upitan je li Nikolić pridonio zaoštravanju odnosa između Srbije i Hrvatske svojim govorom povodom godišnjice Oluje, zbog čega je Hrvatska uložila prosvjednu notu, ocijenio da je prilično besmisleno slati prosvjedne note povodom svake izjave koja se nekome ne svidi.

Vučić tvrdi da srpski predsjednik sasvim sigurno ne želi da odnosi Srbije i Hrvatske budu lošiji. Podsjetio je i da je Srbija poslala prosvjednu notu, jer su na službenom skupu koji je Hrvatska organizirala ključne parole bile “Za dom spremni” i “Ubij Srbina”. “Oprostite, to nitko u Srbiji nije rekao, pogotovo ne na službenom skupu. Recite mi koju ste uvredljivu riječ čuli na Rači ili u Sava centru. Nije ih bilo, što pokazuje da se znamo ponašati odgovorno”, rekao je Vučić. Najavio je da će Beograd i dalje investirati mnogo energije i napora da odnosi s Hrvatskom budu bolji nego danas.

Zajednički dan sjećanja na žrtve

Vučić je otišao toliko daleko i predložio zajednički dan sjećanja, koji bi se obilježavao i u Hrvatskoj i u Srbiji. Bilo bi dobro da pravda bude zadovoljena na svim stranama, smatra Vučić, i da svi razumiju da se zločinci ne mogu izvući, a zločin opravdati. “Zadovoljan sam što Srbija to razumije i što jednako poštuje tuđe žrtve kao i svoje. Zato sam predložio zajednički dan sjećanja”, rekao je Vučić.

Rekao je da će danas možda taj njegov prijedlog biti odbijen, ali da će se u budućnosti razmišljati da se ustanovi, pored svih postojećih “‘naših’ dana, naših Jasenovaca, Prebilovaca, Bratunaca, bošnjačke Srebrenice, hrvatskih Ovčara, jedan zajednički dan gdje ćemo svi govoriti o svim žrtvama i svi bez razlike na nacionalnu pripadnost govoriti o tome kako i na koji način treba odati počast žrtvama”.