Damir Škaro tražio je da se dokazi o silovanju odbace, jer je žrtva istupila u medijima. Sud ga je odbio

Vrhovni sud RH odbio je žalbu Damira Škare, bivšeg šefa Autokluba Siget

14.11.2017., hotel Westin, Zagreb - Promocija knjige Vukovarska bolnica svjetionik u povijesnim olujama hrvatskoga istoka. Damir Skaro.       Photo: Igor Soban/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Vrhovni sud Republike Hrvatske odbio je kontroverzni zahtjev Damira Škare, bivšeg šefa Autokluba Siget optuženog za silovanje i spolno uznemiravanje bivše tajnice, kojim je tražio da se svi dokazi protiv njega proglase nezakonitima. Kao razlog naveo je činjenicu da je njegova žrtva prije pokretanja postupka istupila u medijima. Svojom pričom u medijima, tvrdio je, utjecala na sve ostale svjedoke.

Žena je svoj slučaj ispričala u emisiji Provjereno Nove TV. Na to se odlučila jer, kako je ispričala, policija nije žurno reagirala na njezinu prijavu protiv Škare zbog seksualnog napada. Škaro je, prema njezinim riječima, doznao za tu prijavu, te joj, opisala je u Provjerenom, prijetio i nudio novac za šutnju. Škaro je u tom periodu i napustio Hrvatsku na neko vrijeme, ali se ipak vratio pa je uhićen na granici.

Biološki trag otkriven na odjeći tajnice

Prema riječima bivše tajnice, Škaro ju je silovao 10. kolovoza prošle godine, nakon što ju je i u lipnju već jednom spolno uznemiravao.

Kada je početkom rujna uhićen provedena je istraga te je ispitano više svjedoka, a obavljeno je biološko vještačenje. Škarin biološki trag, stoji u nalazu vještaka, pronađen je na odjeći njegove tajnice.

Škaro: ‘Dokazi protiv mene su nezakoniti’

Na osnovu tih dokaza krajem studenog lani protiv Škare je podignuta optužnica. Još nije postala pravomoćna zbog manevra obrane.

Naime, na sjednici optužnog vijeća Škarina obrana ustvrdila je da su svi dokazi nezakoniti. Odvjetnik Krešimir Krsnik zato je tražio da ih se izdvoji iz optužnice jer su, prema njegovom stavu, svjedoci bili pod utjecajem emisije Provjereno koja je prva objavila cijeli slučaj. Emitirana je iako je Škaro od suda tražio da to zabrani.

Kako Županijski sud u Velikoj Gorici nije prihvatio zahtjev Škarine obrane uložena je žalba o kojoj je odlučivao Vrhovni sud RH. Sada je odbijena.

Obrazloženje Vrhovnog suda

Naime, Vrhovni sud, kako je navedeno u odluci, smatra da nema razloga sumnjati u zakonitost ispitivanja svjedoka niti u zakonitost izrađenog nalaza i mišljenja vještaka. Svi svjedoci dobili su, podsjeća Vrhovni sud, upozorenja da moraju govoriti istinu jer je davanje lažnog iskaza kazneno djelo. I vještačenje je, po stavu Vrhovnog suda RH, provedeno zakonito.

“Žrtva izjavu medijima nije dala tijekom postupka, niti je ta njezina priča dokaz. Svjedoci su opisali samo ono što su čuli ili vidjeli. Jesu li bili pod utjecajem onoga što su doznali iz medija provjeravat će se na glavnoj raspravi. Zbog toga dokazi nisu nezakoniti, a o vjerodostojnosti svjedoka odlučivat će sudsko vijeće. I okrivljenik će imati priliku postavljati im pitanja, te predložiti vlastite dokaze”, objasnio je Vrhovni sud RH odluku kojom je odbio Škarinu žalbu. Sada bi vijeće Županijskog suda u Velikoj Gorici trebalo ponovno odlučivati o optužnici protiv bivšeg šefa Autokluba Siget.