Damir Vanđelić tvrdi da 'neće biti milosti za one koji su nakon rata loše obnavljali kuće'

Privremeni šef Fonda za obnovu Zagreba govorio je o sanaciji šteta u Zagrebu i na Baniji

Privremeni ravnatelj Fonda za obnavljanje Zagreba i okolice Damir Vanđelić u Newsroomu N1 televizije govorio je o razmjerima šteta i procjeni obnove nakon potresa u Sisačko-moslavačkoj županiji.

Među uništenim kućama su mnoge koje su obnovljene nakon Domovinskog rata pa je USKOK već naložio policiji da provjeri je li obnova kuća na Baniji provedena po pravilima. Govoreći o tome Vanđelić je bio decidiran:

“Imate projektanta, imate stručni nadzor, imate izvođača. Nešto je u tom sustavu zakazalo, dogodilo se nešto kriminalno”, kazao je.

Tko može prijaviti kriminal u obnovi?

Objasnio je zatim da sukladno Zakonu o obnovi, i Fond i Ministarstvo imaju pravo i obavezu prijaviti svakog sudionika u obnovi koji je napravio određenu štetu.

“Može se očekivati da će biti pokrenut postupak ne samo u smislu naknade štete nego i u smislu njihove odgovornosti. Tu neće biti milosti”, poručio je.

Je li sve spremno za obnovu Zagreba?

Vanđelić uvjerava da je dokumentacija za početak procesa obnove Zagreba već u pripremljena. “Pripremili smo dokumentaciju za naručivanje projektanta, operativnih koordinatora, stručnog nadzora, a priprema se i drugi program mjera za izvođenje radova”, kazao je.

Prema Vanđelićevim riječima najvažnije je imati pregled nad situacijom. Zato je Ministarstvo s firmama s kojima surađuje već razvilo niz alata koji omogućuju praćenje rada volontera na terenu i praćenje uporabljivosti svih objekata.

Koliko je objekata na Baniji uništeno?

“Mi ovog trenutka imamo preko 16.000 prijava građana za pregled uporabljivosti zgrada, od toga je 32 posto zgrada pregledano. Dobar dio zgrada je neupotrebljiv ili privremeno neupotrebljiv i za te ljude će trebati riješiti privremeni smještaj na lokacijama na kojima se nalaze, naravno, osim ako ne žele otići”, pojašnjava Vanđelić.

Kaže da su se pojavile određene nejasnoće oko rada statičara na terenu. Naime, to nije procjena štete, već samo uporabljivosti objekta, naglašava. Dodaje još kako se rad statičara na terenu prati, te oni više nisu volonteri, već su mobilizirani i dobit će naknadu za svoj rad.

Kada će biti pregledane sve kuće?

“Pretpostavljam da će trebati oko 14 dana za završetak procjene uporabljivosti svih nekretnina. Odmah nakon toga očekujemo da će se početi s uklanjanjem svih objekata koje treba ukloniti.

Procjenjujemo da će prema stupnju oštećenosti objekata nastati preko 600.000 metara kubičnih raznog otpada koji će trebati sortirati. Dio će se ponovno koristiti, a jedan dobar dio, barem 30 posto, će završiti na deponijima na kojima će trebati organizirati posebne kazete. Na tragu smo da osiguramo takve deponije”, kazao je Vanđelić.

Obnova treba krenuti čim prije

Prema njegovim riječima može se govoriti da će oko 20 posto zgrada trebati pojačanje ili poboljšanje konstrukcije ili kompletnu obnovu. Dio građana dobit će zamjenske obiteljske kuće.

“I u Zagrebu i u Petrinji i u Sisku brzina je jako važna. Ti ljudi žive u jako teškim uvjetima. Nama je to teško i zamisliti”, kazao je dalje.

Dio novca za obnovu Sisačko-moslavačke županije doći će iz Fonda solidarnosti. To je, podsjeća Vanđelić, izvor bespovratnih sredstava, te očekuje da će EU biti spremna naknaditi taj trošak

Želi li Vanđelić biti gradonačelnik?

Obnova Zagreba, uvjerava privremeni šef Fonda, ide svojim tempom neovisno o situaciji na Baniji. Na pitanje razmišlja li paralelno o kandidaturi za gradonačelnika Zagreba Vanđelić odgovara: “Vjerujte mi, ne stignem razmišljati o ničem drugom osim o pomoći tim ljudima”.

Voditeljica Anka Bilić-Keserović inzistirala je na konkretnijem odgovoru: “A ne znam. Kad se naspavam i odmorim možda”, kazao je Vanđelić dodajući da zadnjih par tjedana nije ni sa kim razgovarao o mogućoj kandidaturi.