Danas izbori u Sloveniji: može li ovaj inženjer elektrotehnike iznenaditi i pobijediti Janšu?

Stranka Roberta Goloba u anketama ima malu prednost ispred Janšine stranke

20.06.2013., Ljubljana - Robert Golob, predsjednik Uprave tvrtke  GEN-I, slovenskog distributera struje. rPhoto: Boris Scitar/VLM/PIXSELL
FOTO: Boris Scitar/VLM/PIXSELL

U Sloveniji su u sedam sati otvorena birališta na kojima će Slovenci izabrati novi parlament, a time i novu koalicijsku vladu koju će, prema anketama, najvjerojatnije sastaviti dosadašnji premijer Janez Janša ili 55-godišnji menadžer Robert Golob.

Stranka Pokret sloboda, koju je prije nekoliko mjeseci osnovao inženjer elektrotehnike Golob, ima s 26,3 posto potpore malu prednost za osvajanje relativne većine mandata u odnosu na Slovensku demokratsku stranku (SDS) sadašnjeg premijera koja može računati na 25,5 posto glasova.

Donedavni čelnik državnog energetskog poduzeća GEN-I, Robert Golob svoj je ulazak u politiku najavio prije nekoliko mjeseci, nakon što mu je Janšina vlada odbila produžiti mandat. Robert Golob doktorirao je s 29 godina, a kao glavne točke svog djelovanja ističe zdravstvo i klimatske promjene.

Deklarirao se kao liberal

U jednom se nastupu deklarirao kao liberal koji želi uspostaviti platformu za promjenu političke kulture, nakon dvije godine toksičnog Janšinog mandata u kojem se stalno raspravljalo o “lijevom i desnom fašizmu”. U politiku je ušao početkom ove godine, sa svojom strankom Pokret Sloboda, a cilj mu je, kaže, formirati stabilnu vladu liberalnog centra i lijevih opcija, koja bi u dva mandata provela svoju politiku.

Odbija mogućnost koaliranja s Janšinom strankom, kojeg optužuje za uvođenje policijske države pod krinkom borbe protiv koronavirusa. “U nedjelju se ne glasa protiv Janše, nego protiv policijske države”, izjavio je na jednom predizbornom skupu. Nada se osvojiti 25 zastupničkih mjesta u parlamentu, te kroz koalicije s liberalnim centrom i na ljevici skupiti 50 zastupnika za stabilnu vladu. S obzirom na ankete, Golob bi mogao pobijediti Janšu, ali je pitanje može li formirati koaliciju za sastavljanje vlade.

“Ako dobijemo dovoljnu potporu glasača, želio bih da se promijeni vrijednosni sustav o tome što je lijevo, a što desno, i da se on uspostavi prema europskim kriterijima”, kazao je Golob u nedavnom nastupu, dodavši da mnogi koji u Sloveniji glasuju za ljevicu imaju zapravo konzervativna društvena stajališta i obratno, da ima birača koji glasaju za desne stranke premda su u biti lijeve orijentacije”.

Za buduću vladu tri ili četiri stranke

Pravo glasa ima skoro 1,7 milijuna birača koji će 90 zastupnika u novom Državnom zboru (parlamentu) birati među više od 1400 kandidata s 20-ak kandidacijskih lista političkih stranaka i udruga. U utrci za poziciju treće najjače stranke izjednačeni su Ljevica (8,8 posto) i socijaldemokrati (8,6 posto).

Izborni prag od četiri posto sigurno će prijeći i demokršćanska Nova Slovenija (7,8 posto), a na rubu praga su centristička stranka Povežimo Sloveniju (PoS) i stranke Alenke Bratušek (SAB) i Marijana Šareca (LMŠ). Očekuje se veća izlaznost na ovim izborima u odnosu na one prije četiri godine, kad je svoj glas dalo manje od 53 posto upisanih u biračke popise.

U večernjim se satima očekuju službeni privremeni rezultati koji će dati jasniju sliku o rezultatu izbora. Analitičari smatraju da bi za stabilnu buduću vladu u koaliciji trebale biti najmanje tri ili četiri stranke s oko 55 mandata u novom parlamentu.