Danas je održano ročište o izručenju Zorana Mamića; Tužiteljstvo se protivi, čeka se odluka Suda BiH

Odvjetnik Rajić upozorio je da nema reciprociteta izručenja vlastitih državljana između BiH i Hrvatske

24.08.2021., Sarajevo, Bosna i Hercegovina - Zoran Mamic u pratnji odvjetnika Zdravka Rajica dolazi na sud.
Photo: Stringer/PIXSELL
FOTO: Stringer/PIXSELL

Bivši trener Dinama Zoran Mamić pojavio se danas na Sudu BiH gdje je održano ročište na kojem su razmatrani zahtjevi Hrvatske za njegovim izručenjem. Mlađi Mamić sklonio se u BiH nedugo nakon pravomoćnosti presude Županijskog suda u Osijeku kojom je osuđen na četiri godine i osam mjeseci zatvora zbog sudjelovanja u izvlačenju novca iz Dinama.

Za porezne malverzacije koje mu USKOK stavlja na teret sudit će mu se ponovno.

Vrijedi li Ugovor RH i BiH?

Hrvatska, kako je potvrdio odvjetnik Zdravko Rajić, traži izručenje Zorana Mamića upravo zbog sudskog postupka koji bi se trebao ponoviti, no obrana smatra kako tom zahtjevu ne treba udovoljiti jer se radi o kaznenom djelu koje je počinjeno prije 28. studenog 2012. kada je na snagu stupio Ugovor o izručenju između BiH i Hrvatske. Na osnovu tog ugovora dvije zemlje mogu izručivati vlastite državljane.

Drugi zahtjev hrvatskog pravosuđa odnosi se na zatvorsku kaznu koju Zoran Mamić mora izdržati, ali odvjetnik Rajić podsjeća kako je Ugovorom o izručenju precizirano da osuđena osoba može birati u kojoj će državi izdržavati kaznu.

24.08.2021., Sarajevo, Bosna i Hercegovina - Zoran Mamic u pratnji odvjetnika Zdravka Rajica dolazi na sud. Photo: Stringer/PIXSELL
Stringer/PIXSELL

“Kako Zoran Mamić ima i državljanstvo BiH i prebivalište u BiH sud ima obvezu u najkraćem vremenu obavijestiti ga da može birati gdje će služiti kaznu”, napominje odvjetnik Rajić. Ovdje valja podsjetiti da je Zoran Mamić već zatražio da mu se omogući izdržavanje kazne u BiH, no hrvatske vlasti s time se ne slažu. Smatraju kako će bolji učinak kazna imati kako ju Zoran Mamić provede u zatvoru u Hrvatskoj.

Korupcija počinjena u BiH

Treći zahtjev za izručenje Zorana Mamića odnosi se na istragu korupcije na osječkom sudu kojom je i on obuhvaćen.

“S obzirom da je to kazneno djelo djelomično počinjeno i na području BiH propisi kažu da u toj situaciji nema osnova za izručenje, odnosno da nisu ispunjeni uvjeti teritorijalnosti”, kazao je odvjetnik Rajić otkrivši tako što je bio argument obrane protiv tog trećeg hrvatskog zahtjeva.

Inače na samom ročištu obrana je ukazala i na načelo reciprociteta koje vrijedi u međunarodnom pravu, odnosno da država, u ovom slučaju BiH, može odbiti izručenje u slučaju da tog reciprociteta s druge strane, u ovom slučaju Hrvatske, nema. “Došlo je do debalansa na štetu BiH u posljednje vrijeme. Osim toga traži se da se sam Ugovor dodatno tumači, a ako postoje takve dvojbe one se moraju ići u korist tražene osobe”, istaknuo je odvjetnik Rajić.

Tužiteljstvo se protivi izručenju

Prema Rajićevim riječima postupak u Osijeku je kontaminiran zbog istrage i uhićenja sudaca. To znači da ni Zoran Mamić, ali ni ostali kojima se sudilo, nisu imali pravičan postupak. Zato odvjetnik Rajić vjeruje i da će Ustavni sud RH donijeti odluku u Mamićev korist, te ukinuti pravomoćnu presudu.

Doznajemo da se kao i tijekom ročišta za izručenje Zdravka Mamića tužiteljstvo BiH i ovoga puta protivilo udovoljavanju zahtjevima koji su stigli iz Hrvatske. Inače, tužiteljstvo BiH u ovom postupku trebalo bi zastupati interese zemlje koja traži bjegunce, dakle Hrvatske. Odluka Suda BiH očeu bit će donijeta očekuje se za dvadesetak dana.