Nekad je nužno odabrati stranu

Danas je stupio na snagu novi stečajni zakon, a ovo je osam stvari koje biste trebali znati o promjenama koje donosi

U automatski stečaj po novom zakonu ide čak 20.000 tvrtki

27.02.2015., Zadar - Prosvjed radnica Adrie, koje su jutros blokirale ulaz u tvornicu stecajnom upravitelju. 
Photo: Dino Stanin/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Na snagu je danas stupio novi stečajni zakon, koji određuje da će tvrtke čiji je račun u blokadi više od četiri mjeseca automatski ići u stečaj. Jednaki se scenarij predviđa i ako radnicima ne isplaćuju plaće dulje od tri mjeseca. Donosimo najvažnije promjene koje će njime stupiti na snagu.

1. Tko će prvi otići u stečaj?

U Hrvatskoj postoji 15.000 tvrtki bez ijedne zaposlene osobe koje duguju oko 14,5 milijardi kuna. Sve takve tvrtke, koje su blokirane dulje od 120 dana, trebale bi automatski ići u stečaj. No budući da ih je mnogo, prve su na listi tvrtke bez zaposlenih koje su u blokadi više od 1000 dana, a kojih je oko 6500.

2. Kojom će se dinamikom dalje odvijati stečajevi?

Nakon tvrtki koje su više od 1000 dana u blokadi, krenut će stečajevi za one koje su u blokadi od 500 dana do 1000 dana, a slijede one koje su blokirane od 360 do 500 dana, pa tako dok se ne riješe sve tvrtke koje su u takvoj situaciji i nemaju ni jednu zaposlenu osobu. Planira se da bi taj proces trebao biti okončan do kraja godine.

3. Tko pokreće stečajni postupak?

Po stečajnom zakonu Fina će morati u roku od osam dana pokrenuti stečaj nad tvrtkom koja je u blokadi dulje od 120 dana.

4. Što s tvrtkama koje imaju zaposlene?

Tvrtkama koje imaju makar jednu zaposlenu osobu 120 dana blokade do otvaranja stečaja odbrojavat će se od stupanja novog stečajnog zakona na snagu, dakle od danas. Država će onima koji će zbog odlaska tvrtke u stečaj izgubiti radno mjesto pomoći isplatom do tri minimalne plaće, koje zbog blokade računa ili stečaja od poslodavca nikad ne bi dobili.

5. Koliko će ukupno tvrtki otići u stečaj?

Po podacima Fine, tvrtki čiji je račun blokiran dulje od četiri mjeseca ima 19.646, a zapošljavaju više od 10.000 radnika. Njihov dug iznosi više od 19 milijardi kuna.

6. Što ako odgovorne osobe ne pokrenu stečaj?

U kaznenom zakonu već postoji odredba da odgovorna osoba u roku od 120 dana mora pokrenuti stečajni postupak, ali mnogi to ipak ne čine. Zato je novim stečajnim zakonom određeno da su takve osobe odgovorne za štetu vjerovnicima te da se automatski terete za sudski trošak stečaja kada ga Fina pokrene. Osim direktora i članova uprave, po novom se zakonu odgovornim osobama smatraju i članovi nadzornog odbora te osnivač društva.

7. Može li se poslovati i u stečaju?

Vraća se mogućnost nastavka poslovanja i tijekom stečajnog postupka, kao i izrade stečajnog plana bez ograničenja. Međutim, nastavak poslovanja dopušten je najdulje godinu i pol od dana održanog izvještajnog ročišta, osim ako je stečajnom sucu podnesen stečajni plan.

8. Što je novost s vjerovnicima?

Svaki će stečajni vjerovnik po novom zakonu imati pravo pobijanja pravnih radnji za svoj račun i na svoj rizik troškova. Ovo je novost jer je dosad osoba koja je pobijala pravne radnje morala snositi sve troškove, a dobit je bila dijeljena s ostalim vjerovnicima.