Danas naglo skočile cijene pšenice, svi su u panici nakon ruskog napada na Odesu

Pojavile su se sumnje oko provedbe sporazuma o otvaranju koridora za izvoz žitarica iz Ukrajine

(FILES) In this file aerial photo taken on July 14, 2022 farmers harvest a wheat field near Melitopol, Zaporizhzhia region, amid the ongoing Russian military action in Ukraine.
*EDITOR'S NOTE: This picture was taken during a media trip organised by the Russian army.* - Russia and Ukraine on July 22, 2022 signed a landmark deal with the United Nations and Turkey on resuming grain shipments that could ease a global food crisis in which millions face hunger. (Photo by Andrey BORODULIN / AFP)
FOTO: AFP

Cijena pšenice naglo je danas porasla nakon što je tijekom vikenda Rusija raketirala ukrajinsku crnomorsku luku Odesu, zbog čega su se pojavile sumnje oko provedbe sporazuma o otvaranju koridora za izvoz žitarica iz Ukrajine postignutog prošlog tjedna.

Rusija, Ukrajina, Ujedinjeni narodi i Turska potpisali su u petak sporazum o ponovnom otvaranju tri ukrajinske crnomorske luke za izvoz žitarica. Sporazum bi trebao vrijediti 120 dana i njime je zacrtan mjesečni izvoz od pet milijuna tona.

Cijene terminskih ugovora za pšenicu na burzi u Chicagu porasle su danasgotovo četiri posto, na 7,86 dolara za bušel, nadoknadivši veći dio gubitaka zabilježenih u petak, kada su joj cijene pale gotovo šest posto nakon objave postignutog sporazuma.

‘Rusi izazvali sumnju u sigurnost luka’

“Za ponovno pokretanje ukrajinskog izvoza neće trebati samo siguran kanal za plovidbu brodova, već i sigurne luke. Rusi su izazvali sumnju u sigurnost luka i prije nego se tinta osušila na sporazumu o otpremi. Sumnja je opet prisutna”, rekao je jedan europski trgovac.

Ukrajinske pomorske luke zatvorene su od početka ruske invazije u veljači. Neki usjevi prevezeni su željeznicom i cestama preko susjednih zemalja, poput Rumunjske i Poljske, no milijuni tona su ostali nagomilani na farmama.

Pad isporuka iz jedne od najvećih svjetskih izvoznica žitarica pridonio je rastu cijena hrane širom svijeta, a agencije UN-a upozorile su da bi to moglo dovesti do gladi i masovnih migracija u dosad neviđenim razmjerima.

‘Vlasnici neće ploviti u Ukrajinu’

“Uz neizvjesnost koliko će vremena trebati za čišćenje mina, vlasnici brodova jednostavno neće ploviti u Ukrajinu, bez obzira na cijenu prijevoza tereta, budu li mislili da će im brod biti pogođen projektilima”, smatra jedan europski trgovac žitarica.

“Ukrajini je potreban izvoz oceanskim brodovima velikog obujma kako bi raščistila skladišta za nove usjeve; izvoz zemlje kopnenim i riječnim putem u istočnu Europu nije dovoljan”, dodao je.

‘Tko će htjeti osigurati brodove?’

Ukrajina je u nedjelju nastavila s naporima na ponovnom pokretanju izvoza žitarica iz crnomorskih luka prema novom sporazumu, no upozorila je da će isporuke trpjeti ako je ruski raketni napad na Odesu znak da slijede novi napadi. “Čak i ako kažu da još uvijek rade na nastavku izvoza, ne vidim tko će htjeti osigurati brodove koji bi išli u to područje”, rekao je još jedan trgovac iz europskih krugova.

Kremlj je danas poručio da raketni napad neće utjecati na izvoz žitarica. U konferencijskom razgovoru s novinarima, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je kako je Rusija ciljala vojnu infrastrukturu u Odesi.

Cijena terminskih ugovora za kukuruz na burzi u Chicagu porasla je tijekom ponedjeljka prijepodne za dva posto na 5,75 dolara po bušelu, a soje za 0,9 posto na 13,28 dolara za bušel.