Danas se na Markovom trgu sprema veliki prosvjed poduzetnika. Što traže?

Poduzetnici i prijevoznici traže od Vlade konkretne mjere za spas poslovanja njihovih tvrtki

Hrvatska Inicijativa povremenog prijevoza putnika (PPP) i Udruga Glas poduzetnika za danas su organizirali prosvjed na Markovom trgu u Zagrebu.

Poduzetnici su objavili pet točaka oko kojih traže da se Vlada hitno očituje, među njima su, primjerice, moratorij na kredite i leasinge te nastavak mjera HZZ-a za očuvanje radnih mjesta.

Prijevoznici, isto tako nezadovoljni radom Vlade, traže da se poduzmu konkretne mjere za spas poslovanja njihovih tvrtki i opstanak radnih mjesta. Ne dogodi li se to, tvrde, do 1. kolovoza 60 posto tvrtki iz povremenog prijevoza će se ugasiti, a njihovi radnici će ostati bez posla.

Izvukli smo pet najvažnijih stvari oko današnjeg velikog prosvjeda na Markovom trgu.

1. Kad je prosvjed i tko stoji iza njega?

Iz Glasa poduzetnika pozvali su na prosvjed koji će se održati danas u 13 sati na Markovom trgu. Iako je prosvjed inicirala Inicijativa povremenog prijevoza putnika, na njemu će sudjelovati i ostali članovi udruženja Glasa poduzetnika kao što su oni iz turizma, ugostiteljstva te event industrije, koji još uvijek nemaju jasne smjernice za rad.

Prosvjednike pozivaju da poštuju pravila okupljanja i distance te da svakako koriste zaštitne maske za lice.

2. Što traže prijevoznici i poduzetnici?

Prosvjednici traže da se država uključi u rješavanje problema tvrtki iz sektora povremenog prijevoza putnika, te za charter i rent-a-car tvrtke. Inicijativa povremenog prijevoza putnika, zbog velikih poteškoća u poslovanju tijekom nastale krize, već je od banaka i leasing društava tražila moratorij na kredite i leasinge na rok od najmanje 12 mjeseci s otpisom kamata, ali i bespovratna sredstva iz fondova EU za spas sektora, kao i produljenje mjera za očuvanje radnih mjesta na dodatna 3 mjeseca.

Također su tražili i ukidanje periodičkih tehničkih pregleda za vrijeme trajanja epidemije te otpis kamata na kredite ili smanjenje na razinu od 0,5 do 1 posto, sa sadašnjih 4 posto.

Poduzetnici su u najavi prosvjeda objavili pet točaka na koje od Vlade traže hitne i jasne odgovore, a to su: moratorij na kredite i leasinge, nastavak HZZ mjera za očuvanje radnih mjesta, nastavak HAMAG-ovih COVID-19 zajmova, hitno otvaranje event industrije, i plan za turističku sezonu.

Konkretno, kao posebno veliki problem u Udruzi Glas poduzetnika ističu problem moratorija na kredite te upozoravaju kako su se vlade brojnih zemalja već uključile u rješavanje tog problema.

Ističu da će u slučaju da u Hrvatskoj država ne poduzme nikakve mjere, već će nelikvidne tvrtke biti prisiljene otpustiti oko 20.000 radnika, a problem će se potom preliti i na druge djelatnosti vezane uz prijevoz. Hrvatska će to, tvrde, osjetiti već početkom srpnja.

3. Što na zahtjeve kaže Vlada?

Kako bi našli rješenje za svoje probleme, prijevoznici su se u utorak trebali sastati s predstavnicima leasing kuća i Ministarstva financija, Ministarstva prometa te Ministarstva turizma. Međutim, na tom sastanku pojavili su se predstavnici tek tri leasing kuće, a iz pozvanih ministarstava nije došao nitko. Predstavnik Inicijative povremenog prijevoza putnika Hrvoje Slišković nakon sastanka je za Lider izrazio nezadovoljstvo ignoriranjem države.

Tom nezadovoljstvu pridružili su se i iz Glasa poduzetnika odakle su poručili kako ih država ignorira i kad je u pitanju novac iz EU fondova jer im u ministarstvima na dosadašnje upite o mogućnosti korištenja i iznosima do danas nisu odgovorili. Inače ministar Oleg Butković, još je početkom mjeseca izjavio kako povremeni prijevoznici nisu vezani za njegovo ministarstvo te da će o mogućnostima vezanim za leasing razgovarati s ministrom Zdravkom Marićem. No, do danas se ništa nije dogodilo.

4. Što konkretno država može učiniti?

Osim pomoći koja bi došla kroz novac iz EU fondova, kao moguće rješenje u Glasu poduzetnika vide u još nekim potezima koji su u ingerenciji Ministarstva financija. Riječ je o: tretiranju kamate koje će leasing kuće otpisati korisnicima kao porezne olakšice, snižavanju stope kamata od HBOR-a za sredstva koja se plasiraju leasing kućama sa sadašnjih 2,6% na 0,5% kako bi ulazni trošak leasinga bio manji te omogućavanju povrata PDV-a u slučaju povrata opreme leasingu.

5. Što su dosad poduzimali?

Povremeni prijevoznici zbog svojih su problema već dva puta prosvjedovali.

Prvi put su svojim vozilima u znak prosvjeda svirali ispred Ministarstva prometa 7. svibnja i tada su diljem Hrvatske imali mirni prosvjed.

Kako na njihova traženja nitko nije reagirao, tjedan dana kasnije odlučili su trubiti i u drugim gradovima Hrvatske. Tada je njihov prosvjed bio i znatno masovniji. Međutim, ni taj prosvjed nije dao željene rezultate.