Danas se nastavlja natezanje sa Slovenijom oko arbitraže. EK će saslušati obje strane i odlučiti što dalje

Napravili smo mali presjek događanja oko konfuzije s arbitražom

23.06.2017., Bruxelles, Belgija - Slovenski premijer Miro Cerar i hrvatski premijer Andrej Plenkovic na pocetku drugog dana zasjedanja Europskog vijeca, prvog summita lidera EU nakon otvaranja pregovora o izlasku Velike Britanije. Cerar i Plenkovic iskoristili su summit kako bi na marginama razgovarali o ocekivanjima uoci objave odluke arbitraznog suda o granici sljedeci tjedan
Photo: Tomislav Krasnec/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Hrvatska i Slovenija danas će se pred Europskom komisijom očitovati o slovenskoj tvrdnji da Hrvatska odbijanjem primjene arbitražne odluke krši europsko i međunarodno pravo. Nakon današnje rasprave, Komisija će odlučivati o tome hoće li pokrenuti postupak pred Sudom Europske unije ili će to ostaviti Sloveniji. Međutim, slovenska strana je već najavila kako će ići pred Sud čak i u slučaju da ih Komisija ne podrži. Stvar dodatno komplicira i to što bi Sud Europske unije mogao biti nenadležan za cijeli slučaj. Pojednostavili smo glavne odrednice, dosta kompleksnog slučaja koji se povlači još otkad je Arbitražni sud u Den Haagu donio arbitražnu odluku koju je Slovenija počela primjenjivati, a Hrvatska nije.

1. Slovenci pokrenuli cijeli proces

Nakon najava o brojnim pravnim potezima protiv Hrvatske, slovenska Vlada je sredinom ožujka poslala Europskoj komisiji pismo s prijedlogom pokretanja tužbe protiv Hrvatske. Napravili su to zbog nepoštivanja arbitražne odluke o granici. Slovenija je u svom prijedlog navela kako namjerava tužiti Hrvatsku na temelju članka 259 Lisabonskog ugovora

2. Zašto Slovenci jednostavno odmah nisu krenuli na sud?

Dakle, prema proceduri, prije nego što jedna država članica pokrene postupak protiv druge članice prvo se mora obratiti Europskoj komisiji s takvim prijedlogom. Komisija ima tri mjeseca za odgovor na taj prijedlog. Komisija može prihvatiti prijedlog i onda ona preuzima tužbu. A ako ne prihvati prijedlog ili uopće ne odgovori, država članica koja tuži može sama podnijeti tužbu pred Sudom EU-a. Komisija može u izradi svoga stajališta pozvati obje strane da se očituju o pitanju spora. Upravo ovo treće se danas i događa.

3. Sud EU poručio da Slovenija nije izabrala pravi put za rješavanje granilnog spora

Predsjednik Suda EU Koen Lenaerts poručio je kako Slovenija nije izabrala pravi put za rješavanje graničnog spora, odnosno da je trebala ići na drugi način, a ne preko Europske komisiej. Lenaerts je u travnju kazao kako bi Sloveniji bilo bolje da je zajedno s Hrvatskom predočila slučaj Sudu.

4. Hrvatska će ponoviti da ne krši europsko pravo

Hrvatska strana još od prošle godine, kada je izrečena arbitražna odluka, ponavlja kako je Hrvatska 2015. odlukom Sabora izašla iz arbitražnog procesa zbog čega odluka o arbitraži za nju ne vrijedi pa stoga nije moguće ni da krši europsko pravo neprimjenom odluke.

5. Što slijedi?

Nakon današnje rasprave, Komisija će se u roku od dva mjeseca očitovari o tome smatra li da slovenska tužba ima smisla ili ne. Ako procijeni da je tužba utemeljena, preuzet će slučaj i dalje ga voditi protiv Hrvatske. Ako pak EK zaključi da nema osnove, Slovenija će sama odlučiti o daljnjim koracima. Slovenci su već najavili da će postupak nastaviti pred Sudom. Ipak, stav Komisije će biti dobar pokazatelj stava Europske unije o ovom slučaju.

6. Jakovčić kaže da je slovenska strana ‘promašila ceo fudbal’

Europarlamentarac Ivan Jakovčić jutros je komentirao da ne očekuje da će se nakon današnjeg saslušanja nešto spektakularno dogoditi. “Ne očekujem išta spektakularno. Hrvatska ima jake argumente i ne moramo se bojati onoga što će se ovdje događati i što će se inače događati pred sudom”, rekao je Jakovčić koji je gostovao na N1.

Kazao je i kako smatra da Slovenija nema šanse na sudu išta dobiti. “Krenuli su s člankom 259, a rekli su im da krenu s člankom 273. Oni su sve to pomiješali, zapravo su ‘promašili su ceo fudbal'”, rekao je Jakovčić. Kritizirao je i hrvatsku stranu za koju kaže da je slabo lobirala i da je premijer u svemu morao biti hrabriji.