'Danas se određuje sudbina eura i Grčke'

Francuski ministar financija Michel Sapin ocijenio je grčke prijedloge kvalitetnima

Grčki premijer Cipras zadovoljan je ishodom referenduma
FOTO: AFP/AFP

Francuski ministar financija Michel Sapin ocijenio je u ponedjeljak da je rad na zadnjim grčkim prijedlozima bio “kvalitetan” i da pregovori o grčkoj krizi protječu u “dobrim uvjetima”.

Odgovarajući na upit o sadržaju grčkih prijedloga iznesenih nekoliko sati prije izvanrednog europskog summita u Bruxellesu, Sapin je rekao: “Upoznat sam s radom, vidim što je učinjeno. Dobro se radi”. “Radi se u dobrim uvjetima”.

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker izjavio je u ponedjeljak u Bruxellesu da ima napretka u pregovorima s Grčkom, ali da dogovora još nema i da ne zna hoće li ga danas biti.

“Ima napretka, ali još nismo stigli do rješenja. Ne znam hoće li ga danas biti”, izjavio je Juncker koji je u ponedjeljak u Bruxellesu razgovorao s grčkim premijerom Aleksisom Ciprasom.

U ponedjeljak navečer u Bruxellesu se održava izvanredni europski susret na vrhu kako bi se spriječila grčka nelikvidnost s nepredvidljivim posljedicama, nekoliko sati pošto je Atena iznijela nove prijedloge svojim vjerovnicima koji su ih ocijenili “dobrim polazištem”.

Sudbina grčke i eura određuje se danas

“Sudbina Grčke i eura dobrim se dijelom određuje danas”, izjavio je u ponedjeljak europski povjerenik za gospodarstvo Pierre Moscovici uoči europskog summita na kojemu će se možda razriješiti grčka kriza.

Ta je kriza već bila prigoda za mnoge sastanke ocjenjivane veoma važnim, ali “ovaj put je riječ o presudnom” sastanku, rekao je povjerenik dodajući da vjeruje kako će se večeras postići dogovor.

“Novi grčki prijedlog koji su dobili Juncker, Lagarde i Europska središnja banka dobro je polazište za napredak na summitu eurozone”, rekao je u noći na ponedjeljak Martin Selmayr, direktor ureda predsjednika Komisije, na Twitteru.

Čekaju se grčki prijedlozi

Na njemačkom je govorio o “mučnom” procesu dok vjerovnici u ponedjeljak poslijepodne očekuju grčke prijedloge.

Ništa se još ne zna o sadržaju tih prijedloga Atene kojoj je što prije potrebno 7,2 milijarde eura, odavno obećanih, kako bi krajem mjeseca vratila dio duga.

Prije samog summita grčki premijer Aleksis Cipras sastat će se u 11.00 sati s predsjednikom Europske komisije Jean-Claudeom Junckerom, glavnom direktoricom MMF-a Christine Lagarde, predsjednikom ESB-a Mariom Draghijem i predsjednikom euroskupine Jeroenom Dijsselbloemom.

Nepredvidljive posljedice

Ministri financija eurozone (euroskupina) i čelnici 19 zemalja koje imaju euro kao zajedničku valutu, sastat će se nakon toga kako bi spriječili mogućnost financijskog kraha Grčke.

Ako se ne donese odluka o isplati rate zajma od 7,2 milijarde eura Atena neće moći do 30. lipnja vratiti MMF-u 1,5 milijarda eura, što bi moglo imati nepredvidljive posljedice.

Sada se otvoreno govori o mogućnosti izlaska Grčke iz eurozone, premda se taj, dosad nečuven proces ne događa automatski u slučaju nelikvidnosti.

Hoće li se isplatiti plaće i mirovine?

Ministar za proračun Dimitris Mardas izjavio je za javnu televiziju ERT da će se plaće i mirovine najvjerojatnije isplatiti krajem lipnja, ali nije obećao vraćanje duga MMF-u.

Njemački list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) piše pak u nedjelju da nisu sigurni ni isplata MMF-u ni unutarnji troškovi.

Prosvjed ispred parlamenta u Ateni

Tijekom vikenda u više europskih gradova održali su se skupovi potpore Grčkoj i protiv štednje.

U Ateni se u nedjelju navečer barem 7000 ljudi po procjeni policije okupilo ispred zgrade parlamenta kako bi izrazili protivljenje novim mjerama štednje i solidarnost s vladom.