Danas smo čuli da bi brze testove trebali raditi primarni liječnici. Mali je problem što ne moraju

Capak je rekao i da postoji i opcija kazni na one liječnike obiteljske medicine koji odbiju provoditi testiranje

25.10.2019., Opca bolnica, Dubrovnik  - Ministar zdravstva Milan Kujundzic u posjetu dubrovackoj bolnici gdje je obavio nekoliko gastroskopija.rPhoto: Grgo Jelavic/PIXSELL
FOTO: Grgo Jelavic/PIXSELL

Šef Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak te šef Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje Lucian Vukelić danas su uz ministra zdravstva pojasnili kako će od sada funkcionirati potvrđivanje zaraze koronavirusom pomoću brzih antigenskih testova. Kako su rekli, brzi testovi, koji će biti dovoljni za covid potvrdu ali samo unutar Hrvatske, radit će se kod liječnika primarne zdravstvene zaštite.

“Dogovorili smo da proširimo mogućnost izrade brzih antigenskih testova uz plaćanje HZZO-a u dijagnostičke svrhe na testna mjesta koja se nalaze u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, u zdravstvenim ustanovama i ordinacijama”, kazao je Capak, dok je Vukelić istaknuo kako će se građani sada moći testirati i kod liječnika opće prakse. Pojasnio je i kako je testiranje omogućeno u svim ordinacijama koje su ugovoreni partneri HZZO-a i s kojima komuniciraju preko CEZIH-a.

Testiranja bi trebalo raditi 965 liječnika

No, novinare je zanimalo što će se događati ako liječnici odbiju nekoga testirati, posebice s obzirom na to da su se oni u obiteljskim ordinacijama u posljednje vrijeme žalili na veliki pritisak, odnosno obim rada. “Ako vi dođete kod liječnika i on vam to ne želi napraviti, onda je to problem. No, on vas mora pregledati”, kazao je Vukelić te dodao kako od sada taj posao može raditi 965 primaraca kojima će se dostaviti testovi ako to budu htjeli raditi.

Prema njegovim riječima, tu ne bi trebalo biti problema jer će se svaki postupak liječnicima platiti kao što im se plaćaju i drugi dijagnostički postupci.

Pitanje vezano uz eventualnu pobunu liječnika opće prakse postavljeno je i ministru Viliju Berošu. “Tko bi to trebao raditi? Naši epidemiolozi, liječnici u bolnicama? Teško je svima, svi se trudimo maksimalno. Situacija nije normalna, izvanredna je”, odgovorio je Beroš. Capak je, pak, priznao da trenutno ne postoji način da se liječnike prislili da rade testiranja, ali da je moguće da se kasnije uvede neki način sankcioniranja.