Današnja izjava profesorice Markotić daje naslutiti kako Hrvatska nema konkretan plan za dalje

Fokusiranje na dnevni broj zaraženih pogrešno je iz nekoliko ključnih razloga

U današnjem gostovanju na N1 televiziji ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Alemka Markotić, dala je prognozu o mogućem ublažavanju restrikcija u Hrvatskoj. “Ono što smo govorili, u onom trenutku kad ćemo imati pad od 5 do 7 dana, ići ćemo u postupno ublažavanje mjera”, kazala je profesorica Markotić. Isto je poručeno na današnjoj sjednici Stožera civilne zaštite.

Nažalost, nije specificirano na koji se točno pad misli, a kako se komunikacija Vlade i Stožera uglavnom vrti oko dnevnog broja novozaraženih, za pretpostaviti je kako je profesorica Markotić mislila na pet od sedam dana pada u broju novozaraženih.

Zašto u domu u Splitu nisu odmah svi testirani?

Ova metrika ima nekoliko krupnih problema. Prvo, na ovako malim brojevima, za koje članovima Stožera treba čestitati, dnevna volatilnost je velika i ovisi o nizu faktora, koji ne moraju ukazivati na to da je opasnost skroz prošla, ili da je epidemija ponovno u naletu.

Drugo, broj zaraženih koje Stožer objavljuje ustvari je broj zaraženih koje su testovi uspjeli otkriti u posljednja 24 sata. Djelatnici i štićenici doma u Splitu nisu testirani odjednom, već su se njihovi rezultati zbrajali tijekom nekoliko dana.

Da su testirani odmah, za zaražene osobe znali bi ranije. Ovako, njihov broj statistički je bio razvučen na nekoliko dana, iako to nije odgovaralo stvarnom stanju.

Treće, prema svim relevantnim istraživanjima europskim zemalja, zaraženih bez simptoma izuzetno je puno, nekoliko puta više od evidentiranih pacijenata. Proboj zaraze u domove za starije ukazuje da je takvo stanje u Hrvatskoj itekako moguće.

Obrnuta logika od ostalih zemlja

Ostale su zemlje u svoje računice već ukalkulirale asimptomatične zaraze, a najvažnija metrika koju prate nije u apsolutnom broju novih slučajeva, već u postotku pozitivnih testova, jer testiraju sve više.

Bude li više testirala, Hrvatska će također otkrivati još zaraženih, posebno u manje ugroženim skupinama koje nemaju simptoma. Do kontinuiranog pada od pet do sedam dana, dakle, možda ne dođe tjednima ili mjesecima.

Četvrto, ovako postavljen kriterij izvrće logiku kojom se većina zemalja bori protiv korone. Hrvatska mora što više testirati i otkrivati što više zaraženih, a preventivnim mjerama pripremati bolničke kapacitete i štititi najugroženije.

Što uopće znači dnevni broj zaraženih?

Dnevni broj zaraženih ne mora značiti da je Hrvatsku poharala epidemija, niti da ju je među prvima u Europi riješila, već da ekstenzivnije i uspješnije testira.

Vjerujemo li, recimo, da će turisti prije vratiti u zemlje koje se hvale niskim dnevnim brojem novozaraženih, ili zemlje koje su opsesivno testirale i pametno pripremale svoje sustave za moguće probleme?

Za otpuštanje mjera važan je kontekst i dugoročniji trendovi, kao i šire pripreme sustava za iduću fazu epidemije, kroz uvećano testiranje, ciljano izoliranje i pripravnost bolnica.